Bağışıklık sisteminiz sürekli olarak aktiftir, hangi hücrelerin vücudunuza ait olduğunu ve hangisinin olmadığını belirler. Bu, bağışıklık sisteminin enerjisini artırıp devam ettirmek için sağlıklı bir vitamin ve mineral dozuna ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için en iyi yollardan bir tanesi içeceklerdir. Doğal meyve ve sebzeler ile vücudunuza gerekli vitamin ve mineralleri sağlayabilir, vücudunuzun iyi bir savaşçı olmasına destek olabilirsiniz. Aşağıdaki tarifler günlük sağlık için ya da soğuk algınlığı ve gripten kurtulmak için gerekli besinleri içerir . Her meyve suyunun hangi bağışıklığı artıran besin maddelerinin olduğunu öğrenin, böylece sabahlara vücudunuzun doğal savunmasını canlandırıcı bir destekle başlayabilirsiniz.

1. Elma, havuç ve portakal

Havuç, elma ve portakal, vücudunuzun kendini koruduğu ve enfeksiyonlarla mücadele ettiği için yardımcı bir kombinasyondur. Bu üçlüyü karışım halinde içerseniz; A, B-6 ve C vitamini ihtiyacınızın büyük bir kısmını karşılayabilirsiniz. Yine bu yiyecekler potasyum ve folik asit bakımından yüksek değerlere sahiptir.

2. Portakal ve greyfurt

C vitamini, hücrelerinizi vücuda zarar veren maddelerden koruyan antioksidan ve diğer özelliklere sahiptir. C vitamini eksikliği, gecikmiş yara iyileşmesine, enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur. Portakal ve greyfurt A, B-6 ve C vitamini bakımından en zengin meyvelerdir. Folik asit ve çinko içermesi de sağlık yararınıza olacaktır.

3. Ev yapımı domates suyu

Domates suyunuzun taze ve eklenmiş malzemeler içermediğinden emin olmanın en iyi yolu bunu kendinizin yapmasıdır.  Domatesler folat bakımından zengindir, bu da enfeksiyon riskini azaltmanıza yardımcı olur. Vitamin içeriğinde ise A ve C vitamini bulunmaktadır. Demir ve folat içerir.

4.  Lahana, Domates ve kereviz


Lahana, yeşil meyve suları için bir elyaftır. Lahana tadının meyvelerle kesilmesinden ziyade, bu tarif, domates ve kereviz suyunu kullanır ve yeterli miktarda A vitamini eklenir. Bu tarifdeki yaban turpu aynı zamanda anti-enflamatuar faydalar sağlayabilir. Duygularınızı uyandıracak bir içecek oldukça sağlıklı. A, C vitamini, magnezyum, potasyum, demir, sağ asitleri bakımından zengin bir içecek.

5. Pancar, havuç, zencefil ve zerdeçal

Bu karışım bağışıklık sisteminize yardımcı olacak ve enflamatuar semptomları azaltacak dört kök sebzeye sahiptir. Enflamasyon genellikle enfeksiyonlara karşı bağışıklıktır. Burun akıntısı, öksürük ve vücut ağrıları gibi grip veya soğuk algınlığına neden olabilir. Romatoid artriti olan kişiler, zerdeçal ve zencefilin anti-enflamatuar etkileri olduğu için özellikle bu meyve suyunu tüketmekten yararlanabilirler. Bu karışımın içeriğinde A, C ve E vitamini, demir, kalsiyum bulunmaktadır.

6. Çilek ve mango


İştahınızı tatmin etmenin sağlıklı yoludur. Bu tarif, taze olanlarla aynı beslenme yumrularına sahip dondurulmuş meyveler kullanır. Elinizde varsa, taze tercih edebilirsiniz. Mangolardaki E vitamini, özellikle yaşlı yetişkinlerde bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için ekstra antioksidan yararlar sağlar. İçerisinde, A, C ve E vitaminleri aynı zamanda demir ve folat vardır.

7. Karpuz


Karpuz, bağışıklık sisteminize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kas ağrısını hafifletmeye de yardımcı olabilir. Kas ağrısı, özellikle yaşlı erişkinlerde gribin sık görülen bir belirtisidir. Bu meyvenin ağır su içeriği de meyve suyunu daha kolay hale getirebilir. Ayrıca, elma veya portakal gibi, diğer A vitamini gibi diğer meyve sularında da karpuz suyu içerebilir. A ve C vitaminleri, magnezyum ve çinko içerir.

8. Çilek-kivi nane


Çilek ve kivi, C vitamini içeren bir içecek için diğer sağlıklı alternatiflerdir. Ama bir bardak meyve suyu yapmak için yaklaşık dört fincan çilek harcandığından, bu meyveleri meyve suyu yerine bir smoothieye karıştırmak isteyebilirsiniz. A, C ve B-6, magnezyum, çinko, folat içerir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here