Bal, doğal olarak çeşitli sağlık yararları ve tıbbi kullanımları olan besinler ve enzimler içerir. Belki de bu yüzden tarih boyunca halk ilacı olarak kullanılmıştır. Bugün, bal hala popüler bir yemektir ve hatta bazı hastanelerde yaralar için tıbbi tedavi olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, bu sağlık yararları pastörize edilmemiş ballara özgüdür. Balın faydaları için mutlaka ham bal tüketmelisiniz.

Üreticiler, marketlerde bulabileceğiniz balın çoğunu işlemektedir. Balın ısıtılması, rengi ve dokuyu iyileştirmeye yardımcı olur ve istenmeyen kristalleşmeyi ortadan kaldırır. Faydalı antioksidanların ve bakterilerin çoğu, bu süreçte de ortadan kaldırılır veya yok edilir.

Eğer balın faydalarını görmek istiyorsanız, ham bal almaya çalışın. Bunu üreticilerinden direkt olarak satın alabilirsiniz. Balın faydaları için mutlaka ham bal tüketmeniz gerektiğini tekrar hatırlatıp balın faydaları için yazımıza geçelim.

Şifa Kaynağı: Balın Faydaları

  1. Balın antioksidan özelliği vardır


Ham bal, fenolik bileşikler adı verilen antioksidanlar içerir. Bazı bal türleri, meyve ve sebze olarak birçok antioksidan içerir. Antioksidanlar vücudunuzu serbest radikallere bağlı hücre hasarına karşı korumaya yardımcı olur.

Serbest radikaller yaşlanma sürecine katkıda bulunur ve ayrıca kanser ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıkların gelişimine katkıda bulunabilir. Çalışmalar baldaki polifenollerin kalp hastalığını önlemede rol oynayabileceğini göstermektedir.

2. Antibakteriyel ve Antifungal Özellikler


Çiğ bal istenmeyen bakterileri ve mantarı öldürebilir. Doğal olarak antiseptik olan hidrojen peroksit içerir.  Balın antibakteriyel veya antifungal olarak etkinliği, balın türüne bağlıdır.

3. Yaraları İyileştirir

Manuka balı, tıbbi tedavide yaraları tedavi etmek için kullanılır çünkü etkili bir mikrop öldürücüdür. Araştırmacılar bunun doğal hidrojen peroksidin yanı sıra ek antibakteriyel özelliklere sahip olduğuna inanıyor.

Çalışmalar, Manuka balı, iyileşme süresini artırabileceğini ve yaralardaki enfeksiyonları azaltabildiğini göstermektedir. Bununla birlikte, hastane ortamlarında kullanılan bal tıbbi sınıftır, yani güvenli ve sterildir. Bir bakkaldan aldığınız balla yaralanmaları tedavi etmeyi beklememelisiniz.

4. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Balın faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi de yer almaktadır. Bal içerisinde ki maddeler aracılığı ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda içerisinde bulundurduğu C vitamini de bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcıdır. Düzenli olarak bal tüketen kişilerin gribe yakalanma olasılığı daha düşük olacaktır.

5. Sindirim sorunlarına yardım

Bal, ishal gibi sindirim sorunlarını tedavi etmek için kullanılır, ancak bunun işe yaradığını göstermek için fazla araştırma yoktur. Bununla birlikte, peptik ülserlerin yaygın bir nedeni olan Helicobacter pylori (H. pylori) için bir tedavi olarak etkili olduğu kanıtlanmıştır.  Boş bir mideye 1-2 çay kaşığı almanın ağrıyı dindirdiği ve iyileşme sürecine yardımcı olduğu söylenir.

6. Boğaz ağrısın yatıştırır

Soğuk algınlığı ile oluşan boğaz ağrısı için bal oldukça faydalıdır. Limonlu sıcak çay demleyerek içine bir tatlı kaşığı bal katmanız boğazınızın rahatlamasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda boğaz ağrısına karşı en doğal çözüm yine bal iledir. Eğer boğazınız tahriş olmuş, ağrıyor ya da sürekli öksürüyorsanız: 1 tatlı kaşığı bala, bir iki damla limon ve sirke ekleyin, bir tutam tarçın ekleyerek yiyebilirsiniz. Bu çok etkili bir birleşim olacaktır.

7. Şeker için alternatiftir

Tatlılarda, pudinglerde tükettiğiniz şeker hem sağlık hem de kilo açısından oldukça olumsuz özellikler taşımaktadır. Buna alternatif olarak balın faydaları arasında: şeker yerine kullanılması ve şekerin olumsuz etkilerini, olumluya çevirmesi yer almaktadır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here