O büyük gün geldi çattı. Belki 9 aydan da fazla beklediğiniz bebeğinizi, kucağınıza alacağınız gün geldi. Ağrılarla, hastaneye koşturduğunuz ve panik halinde olacağınız o güne hazırlıksız yakalanmak istemezsiniz. Bu yüzden sizlere “ yenidoğan ihtiyaç listesi ”ni hazırladık.

Doğumun olmasına yakın bir tarihte, hastane çantanızı hazırlarsanız hem bebeğin hem de sizin ihtiyacınız olanları bu çanta içerisinde, evinizde kolay ulaşabileceğiniz bir yere koyarsanız o gün ne paniklemiş olacaksınız ne de hastanede sıkıntılı zamanlar geçirmiş olacaksınız. Hazırlık olduğunuz zaman, ihtiyacınız olan her şey elinizin altında olacak. Böylece daha az stres ile, yollarını gözlediğiniz bebeğinizi kucağınıza almış olacaksınız.

yenidogan-ihtiyac-listesiStres bu süreçte sizi ve bebeğinizi olumsuz bir şekilde etkileyecek en önemli etkenlerden biridir. Siz ve bebeğiniz dışında geri kalan aile bireylerine de yansıyacak olan stresi en aza indirmek için, bir yakınınız ile “Yenidoğan İhtiyaç Listesi”ni hazırlayabilirsiniz. Böylece, en güzel gününüzü eksiklerinizle beraber kötü anımsamamış olacak, hastanede hiçbir şekilde zorluk yaşamamış olacaksınız.

İşte Yenidoğan İhtiyaç Listesi!

Anne için;

anne-hastane-hazirligiGömlek ve önü düğmeli bluz – Emzirmek için sizi sıkıntıya sokmayacaktır.

Elbise – Hastane içerisinde daha rahat hareket etmenize yardımcı olacaktır.

Pantolon – Hastane çıkışında, eve dönüş yolunda ihtiyacınız olacaktır.

T-shirt – Geniş bir yapıya sahip olan bu kıyafet, eve dönerken sizi sıkıntıya sokmayacaktır.

Sabahlık – Hastanede kaldığınız gün ve evinizde sık sık emzirmeye kalktığınız için üşümenize engel olacaktır.

Emzirme sütyeni/atleti/badisi – Bu ürünlerden 2-3 adet alabilirsiniz. Hayatınızı kurtaracak en önemli kıyafetleriniz olacaktır.

Göğüs pedi – Mutlaka fazla sütünüz akacaktır ve bu da üstünüzün kirlenmesini, ıslanmasını engelleyecektir.

Emzirme önlüğü – Bebeğinizi kucağınızda rahat etmesi için gerekli ürünlerden biridir.

Emzirme minderi – Emzirirken bel ve sırt ağrılarınızdan koruyacaktır.

Göğüs ucu kremi – Emzirmeye alışkın olmayan göğüs uçlarınız çatlayabilir, tahriş olabilir. Bu yüzden bir dermatologun önerdiği kremi kullanmanızı öneririz.

yenidogan-sut-pompasiGöğüs pompası – Emmeyi beceremeyen ve memeyi tutmakta zorlanan bebekler için gereklidir. Sütünüzü bu pompa yardımı ile sağabilir, bebeğinizi doyurabilirsiniz.Süt artırıcı yiyecekler – Bu yiyecekler annelerinizin önerebileceği doğal gıdalar olabileceği gibi, daha önce hekiminiz tarafından önerilen gıdalar da olabilir.

Anne çantası – Hem sırt hem de kol çantası gereklidir. Sırt çantasına hem bebeğinizin hem de kendinize ait olan eşyalarınızı koyabilirsiniz. Kol çantanıza ise kimlikler, hastane evrakları, cüzdan ve telefon gibi el altında bulunması gereken eşyalarınızı taşıyabilirsiniz.

Bebek İçin

yeni-dogan-bebek-ihityaclariBiberon ve biberon bakım kiti – Hemen ememeyen ve emmemekte ısrarcı bebekler için yenidoğanlara özel olarak üretilen biberonu ve bakım kiti her ihtimale karşı çantanızda bulundurmalısınız.

Emzik ve emzik araçları – Her ne kadar hekimler tarafından önerilmese de acil durumlarda hayat kurtaran emziğe, çantanızda yer açmalısınız.

Ağız mendili ve önlük – Bebeğinizin yüzünü silmek için özel olarak alacağınız pamuklu bezler ile önlükleri hastanede ve daha sonra sıklıkla kullanacaksınız.

Hastane çıkışı paketi – İçerisinde bebeğinizin her ihtiyacını karşılayacak olan hastane çıkışı paketlerini alabilirsiniz.

Zıbın – Bolca alacağınız zıbın, bebeğinize ve size oldukça yardımcı olacaktır.

Battaniye – Penye olmasına dikkat etmelisiniz, yeni doğan bebekler alerjik reaksiyonları daha hızlı verebilmektedir.

Çorap ve tulum – Minik ayaklarını sıcacık tutması adına ona özel üretilen çorapları bolca almalı ve üşümeye müsait olan vücut ısısını dengede tutabilmek için patikli tulumdan kullanmalısınız.

Bebek bezi- Yeni doğan bebekler için özel üretilen ve hassas cildine uyum sağlayacak bebek bezi, belki de en ihtiyacınız olan eşyalardan biridir.

yenidogan-bakim-urunleriBebek bakım ürünleri – Hekiminizin önerisini dikkate alarak; bebek yağı, ıslak mendil, losyon, pişik kremi, alt değiştirme örtüsü, özel taraklar, sabun, şampuan ve pudra mutlaka evinizde hazır olmalıdır. Ayrıca bebeğinizi yıkayabileceğiniz ayrı bir küvet almalısınız.

Bebek mobilyaları – Bebek sağlığı için belli bir ya kadar anne yanında uyuması gereken bebeklere, yatakların yanlarına monte edebileceğiniz minik yataklardan alabilirsiniz. Ayrıca karyolasını önceden hazırlamalısınız. Odasında bebeğiniz için ayrı bir dolap da olmalı ve kendiniz için, emzirmede sizlere yardımcı olacak bir koltuk bulundurmalısınız. Bunların dışında bebek odasında oyuncaklara çok yermemeli, özel boyaları kullanmalısınız.

Ana kucağı – Aşıya sıklıkla gideceğiz ilk 5-6 ayda sizin kurtarıcınız olacak ana kucağını özenle seçmelisiniz.

Bebek arabası – 6 aydan sonra kullanımı uygun olan bebek arabasını, bebeğinizin güvenliğini düşünerek almalısınız.

Araba koltuğu – Arabalarda artık zorunluluk halinde bulunan araba koltuğu hem bebeğinizin hem de sizin güvenliği için, alınması gerekli araçlardan biridir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here