Maalesef çağımızın hastalığı bel ve boyun fıtığı. Hareket etmekte artık tereddüt ediyoruz. Her yere arabayla gidiyoruz, merdiven çıkmıyoruz, asansör kullanıyoruz bu nedenle bu tembellik kaslarımızı oldukça zayıflatıyor. Hele saatlerce bilgisayarın önünde durmak, öne doğru eğilerek çalışmak yine özellikle boyun ve sırt kaslarımızı oldukça zayıflatıyor. Bu zayıflayan kaslar, boyunda ki omurgalar arasında disk adını  verdiğimiz yastıkçılara destek olmuyor olmayınca da  fıtıklaşma oluyor. Şu bilinmelidir ki keyifli olarak yaptığımız hiç bir hareket bel ve boyun fıtığına sebep olmaz. Ama tutulmuş bir kasın arkasından yapılan ters bir hareket bel ve boyun fıtığına sebep olur.

Peki bu kaslar nasıl tutulur?

En sık rastlanan sebep strestir. Bir şeye çok üzülüp, sinirlenirsek, çok gerginsek o sırada yaptığımız ters bir hareket bel ve boyun fıtığına sebep olabilir. Zaman zaman hepimiz ağırlık  kaldırıyoruz, yukarı doğru uzanıyoruz, öne doğru eğiliyoruz. Hepimiz fıtık mı oluyoruz? Tabi ki hayır. Ama bir şeye üzülüp sinirlendiğimiz de yaptığımız çok basit bir hareket bile fıtıklaşmaya sebep olabiliyor. Türkçe’mizde yıllardır kullandığımız bir söz var. Bizi kızdıran kişiye deriz ki “beni fıtık ettin“. Birisi bizi strese soktuğunda  çok kolaylıkla fıtık olabiliyoruz. Tabi bunun dışında uzun süre soğuğa maruz kalınca da kaslarımız tutuluyor. Ve ondan sonra yaptığımız ters hareketlerde, fıtıklaşmaya sebep olabiliyor.

Fıtık Olmamak İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

1)Her gün yürüyüş yapmaya gayret edeceğiz. Yürüyüşlerde yorulduğumuzda üstüne üstüne gitmeyeceğiz, mutlaka oturup dinleneceğiz.

2) Soğuk rüzgarlardan, ceyrandan,  klima rüzgarlarından boynumuz, belimiz sırtımızı her zaman koruyacağız. Eğer öyle bir rüzgar akımı varsa ve  ondan kaçma imkanımız yoksa yüzümüzü rüzgara doğru döneceğiz. Özellikle arka tarafımızı kollayacağız.

3) Tabi ki her türlü hareketi yapacağız. Öne doğru eğilip, yukarı doğru uzanacağız, ağırlık kaldıracağız. Ama zorlandığımızda bu harekete devam etmeyeceğiz. Yani bir ağırlık kaldırdık bize çok ağır geldi, ha gayret biraz daha zorlayayım diye zorlamayacağız kendimizi,  hemen elimizdekini bırakacağız. Rahatlıkla taşıyabileceğimiz ağırlıkları taşıyacağız.4) Ve en önemlisi bir şeye çok üzüldük,  çok gerginiz o zaman mutlaka mutlaka bir yere oturacağız ya da uzanacağız. Ağır bir iş yapmamaya gayret edeceğiz.

Özellikle kilosu olanlar bu söylediğime sevinecek ama kilo omurga sağlığında çok önemli değil. Hiç bir zaman kilolu olmak bel fıtığına ya da boyun fıtığına sebep olmaz. Ama çok kısa zamanda kilo almak veya çok kısa zamanda kilo vermek bile bel veya boyun fıtığı oluşumunu kolaylaştırabilir. Eğer kilo vereceksek bile, bunu düzgün bir şekilde az az vererek yapmak lazım. Birden bire vermek veya birden bire kilo almak omurga sağlığını bozar. Ama yıllardır kiloluysak ne bele ne de boyuna zarar vermez. Omurgamız kilomuza alışır.

Dediğimiz gibi maalesef bütün kötülüklerin anası stres. Stresten maalesef kaçmak mümkün değil. Ama strese girince uslu olmak mümkün.

Op. Dr. AYBARS AKKOR
Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı
www.aybarsakkor.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here