Tüm topukluhaber.com takipçilerine merhaba.

Bana bu sitede yazma teklifi geldiğinde büyük bir zevkle kabul ettim ve açıkçası oldukça da heyecanlandım. Yıllardır Türkiye’nin en çok satan gazetelerinden birinde –özellikle lokantalar konusunda- yazılar yazmıştım, ama bu kadar seçkin bir topluluğa yazı yazmak inanın beni çok sevindirdi.

Madem topukluhaber.com’da yazıyorum, ilk yazım da topuklu ayakkabılar üzerine olsun istiyorum.

Bel ve boyun ağrıları zamanımızın en büyük problemlerinden biri. Her yere arabayla gitmek, katları asansörle çıkmak, saatlerce bilgisayarın önünde vakit geçirmek bel ve boyun ağrılarının görülme sıklığını arttırıyor. Bu ağrıların en önemli nedeninin stres olduğu düşünüldüğünde gün boyu strese maruz kalmak da sorunların iyice artmasına ve doktor müdahalesinin mutlak gerekli olmasına neden oluyor.

İleride bu sorunların ayrıntılarını ve tedavi yollarını uzun uzun tartışacağız. Ama şimdi gelelim önemli soruna: Topuklu giymek bele ve omurgamıza zarar verir mi?

İtiraf etmeliyim ki topuklu giymek hanımlara ayrı bir zerafet ve güzellik sağlıyor. Bu nedenle topuklu giymekten vazgeçmek oldukça zor.

Etrafımda sıklıkla duyuyorum, beli ağrıyanlar hemen düz ayakkabıya geçiyorlar. Bu doğru bir şey değil.  Kadınların büyük bir çoğunluğunla ayak bileklerimizin arkalarında Aşil tendonu adı verilen kalın bağ erkeklere göre daha kısadır. Düz ayakkabı ile o bağı germek, bacak arkasındaki kaslarında gerilmesine ve bu nedenle omurganın dengesizliğine yol açar. Beli ağrıdığı için tamamen düz olan bir ayakkabıya geçiş topuklu ayakkabı giymeye alışmış bir kişide bel ağrılarının daha da artmasına neden olur.

Eğer belimizde bir rahatsızlık varsa ya da sadece ağrıyorsa hafif topuklu bir ayakkabı giymek çok daha iyi olacaktır. Ama topuğun beş santimi aşmaması denge problemini ortadan kaldıracağı için faydalıdır. Özel geceler için kısa süreli uzun topuklu giyilebilir, ama en ufak bir ağrıda ayakkabıları değiştirmek koşuluyla.

Ayrıca beli ağrıyan kişinin ucu sivri ayakkabılardan da kaçınması iyi olacaktır. Parmakları sıkışan kişilerin bacak kaslarında kramplar geliştiği ve bu krampların da bele olumsuz etkide bulunduğu çalışmalarda gösterilmiştir.

Kısacası eğer belinizde ağrı varsa düz ayakkabı giymeyin, hafif topuklu ve ucu rahat ayakkabıları tercih edin.

Op. Dr. AYBARS AKKOR
Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı
www.aybarsakkor.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here