Havalar soğumuşken bitkilerin ve meyvelerin şifasına daha çok inanıyoruz. Korunmak için mandalina ve portakalı bolca tüketip, boğazımızda hafif bir batma hissedince limonlu zencefil çayına vuruyoruz kendimizi. Bitkilerden şifa bulmak, doğadan yararlanmak bizim içgüdülerimizde var ve aslında doğa, bize sadece soğuk algınlığını daha kolay atlatabilmemiz için seçenek sunmuyor, aynı zamanda bazı ürünlerle bize çok yararlı ipuçları da veriyor. Benzediği organa iyi gelen besinler sizin için de bir dönüm noktası olabilir.

Birazdan neden bahsettiğimizi çok iyi anlayacaksınız ancak biz de size çok ‘doğal’ bir ipucu verelim. Meyveleri, sebzeleri yerken, bitki çaylarını içerken onlara biraz daha dikkatli bakın. Böylece doğayı daha net bir şekilde görmeniz ve şifayı bulmanız mümkün olacaktır. Ancak elbette tüm bunları yaparken doktorunuzun önerilerini ve kronik hastalıklarınızı göz önünde bulundurun.

10. Ceviz

Cevizin şeklinin beyne ne kadar benzediği artık herkes tarafından biliniyor. Peki, o halde biraz daha derine inmeye ne dersiniz? Ceviz yaşken dışında yeşil bir kabuk bulunur. Bu kabuk bizim kafa derimizi temsil eder. Tahta kabuk ise en az o kadar sert olan kafatasımızı. Beynimizin nasıl bir zarı varsa, cevizin de aynı şekilde bir zarı vardır.

Bu kadar benzerlik yeterli geldiyse biraz da beynimize nasıl iyi geldiğinden bahsedelim. Ceviz, doğada gümüş iyonu içeren tek meyvedir ve vücudumuzda sadece beynimizin gümüş iyonuna ihtiyacı vardır. Zihin gelişimi için eşsiz bir besin olan ceviz, zihin yorgunluğuna da birebirdir. Günde iki tane tüketilmesi önerilmektedir.

9. Avokado

 

Avokado doğadaki folik asit bakımından en zengin meyvelerden biridir. Hamilelerin de folik asite olan ihtiyacı düşünüldüğü zaman avokadonun hamilelik döneminde muhakkak tüketilmesi gerektiği anlaşılacaktır. Hamilelik dönemindeki folik asit, bebeğin beyin ve sinir gelişimi için önemlidir. Zaten bunu doktorların hamile kalmadan önce ve hamilelik süresince anne adaylarına folik asit takviyesi vermesinden de anlayabiliriz.

Öte yandan avokado hamilelik dönemindeki kas kramplarını azaltır, kabızlığı önler ve bulantıları azaltır. Yani hamilelik döneminde hem anne hem de bebek için elzemdir.

8. Üzüm

Bir salkım üzümün alveollerimize benzerliği dikkatini çekmiştir. Alveol konusunda bir hatırlatma yapmak gerekirse; akciğerlerimizdeki minik hava odacıkları diyebiliriz. Nefes alabilmemiz aslında bu alveollere bağlıdır. Hatta prematüre bebeklerin küveze konmasındaki en büyük etken henüz bu alveollerin gelişmemiş olmasıdır.

Üzüm ve alveol arasındaki bağlantıya gelecek olursak, üzümün akciğer sağlığına iyi geldiği hatta akciğer kanserini önleyici etkisi bulunduğu yapılan araştırma sonuçlarında mevcut.

7. Zencefil

Zencefil genelde kışın aklımıza gelen ve soğuk algınlığıyla bağdaştırdığımız bir meyve olsa da kendisinin asıl yararı sindirim sistemine. Mideye çok benzeyen zencefil, mide ağrılarına iyi geliyor, sindirim sistemini düzenliyor ve hatta bağırsak tümörlerinin ilerlemesine engel oluyor.

6. Tatlı Patates

Yurtdışında oldukça popüler olan ve ülkemizde de popülaritesini gün geçtikçe artıran talı patates de pankreasa olan benzerliğiyle dikkat çekiyor. Diyabet hastalarının kan şekeri düzeyini dengelemeye yardımcı olan tatlı patates aynı zamanda pankreasın doğru bir şekilde işlemesini sağlıyor.

5. Mantar

Bir kültür mantarını ortadan ikiye kestiğinizde bir kulağa benzer. Bolca D vitamini içeren bu sebze, kemikler için faydalıdır. Aynı zamanda daha iyi işitebilmemiz için de önemli olan mantar kemik gelişimini desteklerken aynı zamanda işitmemizi sağlayan kemiklere de fayda sağlamaktadır.

4. Kereviz

Kerevizle bir kemiği benzetmek hiç de mantıksız değil, öyle değil mi? %23 sodyum ihtiva eden kemiklerimizin sağlığı için yine sodyum açısından zengin besinler tüketmek önemlidir. Kereviz, diğer açılardan da son derece yararlı bir sebze olmasına rağmen özellikle kemik gelişimini ve sağlığını desteklemektedir.

3. Havuç

Bir havucu dilimlediğiniz zaman sanki turuncu bir göz size bakıyor gibi olur. Peki bu tesadüf müdür? Elbette hayır. Uzmanların araştırmalarına göre havuç içerdiği beta karoten ile göz sağlığına ciddi manada yarar sağlıyor. Katarakt riskini azaltırken aynı zamanda göz damarlarındaki hareketliliği artırıyor.

2. Greyfurt ve Diğer Narenciye Meyveleri

Narenciye meyveleri kadınların göğüs yapısına oldukça benzemektedir. Bu da bize meme sağlığını korumak için hangi meyvelerden yardım almamız gerektiğini net bir şekilde göstermektedir. Lenf hareketlerine de yardımcı olan narenciye meyvelerinden greyfurt, meme kanserinin de savaşçısı.

1. Domates

Dört odaya sahip, kırmızı bir meyve olan domates, dört odaya sahip kırmızı bir organ olan kalbimize nasıl yararlar sağlayabilir? Kalbi yormayan, koruyan domates aynı zamanda damar tıkanıklığının da en büyük düşmanlarından biri.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here