Bazı filmler vardır ki izledikten yıllar sonra bile insanın kafasını karıştırır işte bunlara beyin yakan filmler diyoruz. İzleyici böyle filmlerde, her izlediğinde bir öncekinden daha farklı bir olayı görür, yeni bir olayı anlar. Senaryosu o kadar kafa karıştırıcı ve yaratıcıdır ki, izleyici filmi şaşkınlıkla ve gözlerini kırpmadan izler. Bu filmler sizi ekrana kitler ve her dakika beyninizi yakabilir. Acaba bir sonraki sahnede ne olacağını düşünürken, önceki sahnedeki detayları kaçırdığı bile olabilir. Fakat her şeye rağmen, her zaman büyük bir keyifle izlenen filmler genelde bu tarz filmlerdir. Meraklısının heyecanla beklediği ve izlediği beyin yakan filmler listemizde muhteşem eserler derledik. Bu listede; Dövüş Klübü’nden tut 23 Numara’ya, Da Vinci Şifresi’nden Sherlock Holmes’a, Zodiac’dan Bay Hiç Kimse’ye kadar soluksuz izleyeceğiniz birçok film yer almaktadır. Bu yapımların tamamı beyin yakan filmler ve izlerken sizi müthiş keyif katacak. Büyük bütçeler ayrılan ve baş rollerini usta isimlerin paylaştığı bu film tavsiyeleri neler, gelin hep beraber bu filmleri inceleyelim ve izlemek için sabırsızlanalım. Filmlere geçmeden önce bit not: diğer film önerileri içinde, film önerileri sayfamıza göz atabilirsiniz.

İşte izlenilmesi gereken 10 beyin yakan filmler listesi…

Fight Club (Dövüş Klübü)

Chuck Palahniuk’un yazdığı aynı adlı romandan etkilenilerek çekilmiş kült filmler listesinde yerini en başlarda alan bir filmdir. 1999 yapımı olan bu filmin yönetmenliğini David Fincher üstlenmiştir. Başrollerinde usta oyuncular Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter yer almaktadır. Filmin müzikleri Dust Biraderler (Dust Brothers) tarafından yapılmıştır. Film 2000 yılında Akademi Ödüllerine En İyi Ses Efektleri dalında aday oldu ve En İyi Film Müziği dalında 2001 yılında Brit Ödülünü aldı. Film 139 dakikadır ve IMDB puanı ise 8,8’dir.

The Number 23 (23 Numara)

Başrollerinde Jim Carey, Virginia Madsen ve Logan Lerman gibi isimlerin yer almaktadır. 2007 yapımı ABD, Birleşik Krallık, Arjantin, Güney Kore, Tayland ortak yapımı bir filmdir. Yönetmen koltuğunda ise Joel Schumacher oturmaktadır. Filmin süresi 95 dakikadır ve IMDB puanı ise 6,4’tür. Bu özel yapım hikayesi beyin yakan filmler arasında yer alıyor.

The DaVinci Code (Da Vinci Şifresi)

Hollywood yapımı olan bu film, Dan Brown’un aynı adlı eserinden uyarlanmıştır. Filmin başrrollerinde Tom Hanks, Audrey Tautou, Sir Ian McKellen ve Jean Reno gibi isimler yer almıştır. Roman yayınlandığı dönemlerde Hristiyan alemi ayağa kalkmış ve Vtikan zor durumda kalmıştır. Vatikan yazılanların birer saçmalık olduğunu öne sürmüştür ve yazar Dan Brown’a karşı düşman kesilmiştir. Bu durumlar da Hollywood için büyük bir malzeme olmuştur ve yapımcılar hemen işe koyulmuşlardır. Yönetmenliğini Ron Howard’ın üstlendiği bu filmin süresi 168 dakika ve IMDB puanı 6.5’tir.

Sherlock Holmes

1854 yılında Arthur Conan Doyle tarafından yaratılmış olan ve dünyaca ünlü bir kurgusal dedektiflerinden biri olan Sherlock Holmes’dan esinlenilerek yapılan film 2009 yılında vizyona girmiştir. Yönetmen koltuğunda Guy Ritche’nin oturmaktadır. Başrollerinde Jude Law, Robert Downey Jr. ve Rachel McAdams gibi isimler yer alan bu filmin süresi 128 dakika ve IMDB puanı 6,5’tir.

Zodiac

Başrollerini Jake Gyllenhaal, Robert Downey Jr. ve Mark Rufallo gibi isimlerin paylaştığı 2007 yapımı bir ABD filmidir. Türü gerilim olan bu filmde, seri cinayetler işleyen Zodiac lakaplı bir seri katilin yakalanma öyküsü anlatılmaktadır. Bu beyin yakan film son yıllarda büyük beğeni toplamıştır. Bu film o dönemde karikatürist Robert Graysmith’in aynı adlı eserinden esinlenilerek yaratılmıştır. Zodiac filminin süresi 158 dakika ve IMDB puanı 7,7’dir. 2016 yılında BBC tarafından hazırlanan ‘’21. Yüzyılın En İyi Filmleri’’ listesinde ise 12. sırada yer almıştır.

The Machinist (Makinist)

Senaryosu Scott Kosar’a ait olan, yönetmen koltuğunda ise Brad Anderson’un oturduğu 2004 yapımı bir İspanya filmidir. Başrollerinde Christian Bale ve Jennifer Jason Leigh gibi isimler yer almaktadır. Süresi 102 dakika olan filmin IMDB puanı 7,7’dir. Bir şizofren adamın hikayesini anlatan bu özel film izlerken beyninizi yakacak.

Mr. Nobody (Bay Hiçkimse)

Yönetmen koltuğunda Jaco Van Dormael’in oturduğu 2009 yapımı bir filmdir. Filmin başrollerinde Jared Leto, Sarah Polley, Diane Kruger ve Linh Dan Pham gibi isimler yer almaktadır. Değişik kurgusuyla izleyicinin sevgisini kazanan filmi adeta beyin yakıyor.Bay Hiçkimse’nin IMDB puanı 7,9 olarak karşımıza çıkıyor.

Shutter Island (Zindan Adası)

Yönetmenliğini Martin Scorsese’nin yaptığı 2009 yapımı bir filmdir. Dennis Lehane’in aynı adlı eserinden film olarak uyarlanmıştır. Başrollerini Leonardo DiCaprio, Mark Rufallo, Ben Kingsley ve Michelle Williams gibi isimler paylaşmaktadır. Ayrıca DiCaprio ve Scorsese bu filmle birlikte 4. Kez beraber çalışmışlardır. Filmin süresi 138 dakika ve IMDB puanı ise 8,1’dir.

Leonarda Dicaprio filmleri ile en çok para kazanan ve Hollywood’un gözdesi olmasının sebeplerinden en önemlisi harika oyunculuğu. Filmi izledikten sonra tüyleriniz diken diken olacak!

Inception (Başlangıç)

Eğer beyin yakan film izlemek istiyorsanız ilk sıraya bu filmi koyun. Bilimkurgu türündeki bir ABD filmi olan Inception filmi, Christopher Nolan tarafından yazılıp yönetilmiştir. İngiltere prömiyeri 8 Temmuz 2010 tarihinde yapılmıştır. Film yayınlanma tarihinden kısa bir süre sonra Son 25 Yılın En İyi Filmleri arasında yerini almıştır. Başrollerinde Leonardo DiCaprio, Marion Cotillard ve Ellen Page gibi isimlerin yer aldığı filmin süresi 148 dakika ve IMDB puanı 8,8’dir.

The Prestige (Prestij)

Yönetmen koltuğunda Christopher Nolan’ın oturduğu 2006 yılı ABD ve Birleşik Krallığın ortak olarak yaptığı bir filmdir. Christopher Priest’in aynı adlı eserinden uyarlanmıştır. Süresi 129 dakika olan ve IMDB puanı 8,5 olan film seyirci tarafından çok sevilmiş ve gelmiş geçmiş en iyi filmler arasına girmiştir. Hatta film, gizemli film türünde de en çok beğenilenler arasına girmeye hak kazanmıştır. Başlıca başrollerini Hugh Jackman, Scarlett Johansson, David Bowie gibi isimler paylaşmıştır. The Prestige filmi Akademi Ödüllerine iki dalda aday olmuştur fakat hiç ödül alamamıştır. Birçok akademi ödülü alan bu kült yapım beyin yakan filmler arasında üst sıralarda yer arıyor.

İlgili yazılar:

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Psikolojik Filmler – 20 Film Önerisi

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Film

Mutlaka İzlemeniz Gereken Güney Kore Filmleri – 20 Film

Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi Dövüş Filmleri – 17 Film

6 YORUMLAR

  1. The Prestige hayatımda izlediğim en iyi akıl almaz filmlerden bir tanesi diyebilirim. Ancak yazıda Christian Bale’ye yer verilmemiş. Dikkatli baktım ama yazıda bulamadım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here