Yaşam koçu  olarak tanıdığımız Hakan Mengüç NLP, yaşam koçluğu üzerine eğitimler aldıktan sonra üniversite hocalarından fabrika işçilerine kadar her kesimden insanlarla çalıştı. Şirketlere, milli sporculara danışmanlık yaptı ve bireysel çalıştığı sporculardan ikisi de kendi aralarında dünya şampiyonu oldu.

Sadece kişisel gelişim, koçluk eğitimi, psikoterapi gibi konularla ilgilenenlerin değil her yaştan her kesimden insanın tanıdığı Hakan Mengüç, sosyal medyada 1,5 milyon kişi tarafından takip ediliyor. Üstelik ney üflüyor, piyano çalıyor, yazarlık yapıyor ve birbirinden farklı alanlarda başarılı faaliyetler gösteriyor.  Hakan Mengüç’ü tanıyınca insanların onu neden bu kadar çok sevdiğini hemen anlıyorsunuz; çok samimi, çok içten ve öğrendiklerini öğretmekten keyif alan birisi. Bu keyifli röportajı okurken bir çok şey öğrenmiş ve Mengüç’ün deneyimlerinden kendi payınızı almış olacaksınız.

Röportaj: Dilan Eser

Hakan Mengüç

 

Hakan Mengüç Kimdir? Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Bursa’da doğdum. Küçük yaşlarımdan itibaren tasavvuf ve musiki ile ilgilenmeye başladım. Ney ve piyano çalmayı öğrendim. Daha sonra doğu öğretileri üzerine de eğitimler almaya başladım, örneğin zen, tao, tai chi chuan, chi gong, vedalar. Uludağ Üniversitesi’nde öğrenim gördüm, ardından hipnoz, NLP konularında çalışmalar yaptım. Tasavvuf eğitimimi ilerletmek için İran’da Mevlana Terapi üzerine eğitim aldım. Osmanlıca ve Farsça üzerine çalıştım. Facebook sayesinde dünyanın 47 ülkesinden geniş bir takipçi kitlem oluştu. Bugünlerde seminerler veriyor ve yeni kitabımı yazıyorum.

Şu anda mesleğinizin zirvesinde olduğunuzu söyleyebiliriz. Başlarken bugün ki konumunuzu hayal ediyor muydunuz?

Mesleğimin zirvesinde olduğumu düşünmüyorum, daha yapacak çok işim var. Okumaya ve kendimi geliştirmeye devam edersem mutlaka iyi yerlere gelirim diye düşünüyordum ama bu kadar kısa sürede 1,5 milyon takipçiye ulaşacağımı düşünmezdim. İnşallah hayatımın ilerleyen dönemlerinde de insanlara bir faydam olur.

İnsanlarla her zaman iletişim içinde oldum !

Sosyal medyanın en çok tanınan kişisel gelişim uzmanısınız? Nasıl gerçekleşti bu etkileşim süreci?

İnsanlarla her zaman iletişim içinde oldum. Sosyal medya üzerinden sorularını cevapladım, yorumlarını beğendim, bir problemleri olduğunda ücretsiz yardım etmeye çalıştım. Bu da onlarla aramda sıcak bir bağ oluşmasını sağladı. Yoksa sadece özlü söz paylaşmakla olacak bir iş değil bu.

Birazda merak edilenleri soralım, NLP nedir? Doğru kullanıldığında kişinin hayatına ne gibi etkileri olur?

NLP, her gün yaşadığımız problemleri çözme konusunda farklı bir kişisel gelişim metodudur. NLP’nin kurucuları depresyon, fobi gibi problemlerinden kendi kendine kurtulmuş insanları inceleyip, onların bunu nasıl başardığını tespit etmeye çalışmışlar. Daha sonra problemlerini çözmüş insanların yöntemlerini başkalarına öğretip, onların da fayda sağladığını keşfedince NLP sistemini kurmuşlar. NLP özellikle fobi ve korkular üzerine çok etkilidir. Bir kişi NLP konusunda iyi bir hocadan eğitim alırsa, korkularını kontrol etmeyi ve yönetmeyi öğrenebilir.

NLP ülkemizde yaygın olmayan ve çok da anlaşılmayan bir teknik. Yaygınlaşması durumunda toplumsal anlamda kazanımlarımızın neler olacağını düşünüyorsunuz? Hakan Mengüç Röportajı

NLP’nin ülkemizde çok yaygın olmamasının sebebi, çok batılı bir sistem olması. Yani siz insanlara bir acı yaşadıklarında, ‘’Hayatta başarısızlık ve kötü anlar yoktur, sadece sonuçlar vardır.’’ derseniz insanlar bunu anlamayacaktır. Ama Mevlana gibi yaklaşıp; ‘’Yaşadığın sıkıntılar seni kahretmek için, seni olgunlaştırmak ve kemale erdirmek içindir.’’ ya da ‘’Dert insana daima yol gösterir.’’ veya ‘’zahmet olmadan rahmet olmaz.’’ gibi sözlerle yaklaşırsanız hem insanların duygularına hitap etmiş, hem de yaralarına geçici de olsa merhem olursunuz. NLP sistemi bizim kültürümüze hitap edecek bir şekle gelmedikçe yaygınlaşmayacaktır.

Hipnoz alanında çalışmalar yapıyorsunuz aynı zamanda bunları tıp alanında uzman kişilere sundunuz, hipnoz çalışmalarınız için ne söylediler. 

Hipnoz konusunda artık aktif çalışmalar yapmıyorum. Daha önceki yıllarda doktor ve diş hekimlerine nasıl hipnoz yapabileceklerini öğretiyordum.

İnsan uykudadır, ölünce uykudan uyanır. Sen erken davran, ölmeden önce uyan !

Kendinize “ben bir hipnoz bozucuyum” diyorsunuz. Bunu biraz açar mısınız? 

Benim hipnozu öğretmemdeki diğer bir amaç insanların zaten hipnoz içinde oldukları ve bu hipnozu fark edip onu bozmaları idi. Hani Mevlana’nın bir sözü var; ‘’İnsan uykudadır, ölünce uykudan uyanır. Sen erken davran, ölmeden önce uyan’’.

 Hakan Mengüç Röportajı

Kanal D, Doktorum programında sinemaların, reklamların farkında olmadan ürünlerini almak için bizi nasıl hipnoz ettiklerini anlattım. Eğer onların bizi nasıl hipnoz ettiğini, hangi tekniklerle bizi etkilediklerini bilirsek ancak o zaman bu tip yönlendirmelerden korunabiliriz.

Bu yüzden kendime hipnozcu değil, hipnoz bozucu demiştim.

Reklamlar, liderler, televizyon kanalları bilinç altı yönlendirmelerini çok iyi yapıyor.

Toplumda “ben istemezsem kimse beni hipnoz edemez” gibi yaygın bir kanı var. Bu gerçekten doğru mu siz onları hipnoz edebilir misiniz?

Klasik anlamda bir kişi istemediğinde onu hipnoz edemezsiniz. Ama bilinçaltı yönlendirmeleri yapabilirsiniz. Nitekim reklamlar, liderler, televizyon kanalları bunu çok iyi yapıyor.

Yaşam koçluğu yapmanızın yanı sıra yaşam koçluğu eğitimi de veriyorsunuz. Biraz bahseder misiniz? Program neyi amaçlıyor ve kime hitap ediyor?

 Hakan Mengüç Röportajı

Yaşam koçluğu eğitimi şu an da vermiyorum. Bu aralar sadece seminerlere çıkıyorum. İleri ki senelerde inşallah yaşam koçluğu eğitimleri de vereceğiz.

 

Kişinin kendisini eğitmesi hakkında ne
düşünüyorsunuz? Bunu gerçekleştirmek için hangi süreçlerden geçmek gerekiyor?

Bir kişi kendi istemediği sürece kimse onu değiştiremez. Değişim önce kişinin istemesi ile başlar. Kişi hiçbir zaman oldum dememeli. Benim ney hocam bana demişti ki; ‘’Ben oldum demek, ben öldüm’’ demektir. O yüzden hiçbir zaman oldum demeden gelişmeye devam etmeliyiz.

Twitter’da Obama’nın takip ettiği Türk olarak da tanıyoruz sizi. Paylaşımlarınızın büyük bölümünün Türkçe olduğunu düşünürsek, Obama’nın resmi hesabının ilgisini nasıl çektiniz?

 Hakan Mengüç Röportajı

Bunu tam olarak ben de bilmiyorum sadece bir tahminim var; Obama’nın seçim konuşmalarında kullandığı bilinçaltı yöntemler üzerine bir yazı yazmıştım. O yazıdan sonra takip edilmeye başlandım. Galiba o yazı ile bir ilgisi olabilir.

Sosyal medyada oldukça büyük bir hayran kitleniz var. Peki, insanlar günlük hayatta sizi görünce nasıl tepkiler veriyor?

Çok güzel tepkiler alıyorum ve mutlu oluyorum. Benim yazılarımı paylaştıklarını söylüyorlar ve tabii bir özçekim (selfie) yapmadan bırakmıyorlar. Elimden geldiğince ilgilenmeye ve yardımcı olmaya çalışıyorum. Tanınmak güzel bir duygu.

Güney Afrika’da Limpopo Predators Park Animal Rehabilitation Center’da hayvanların rehabilitasyonu üzerine eğitim aldınız. Bu eğitimi almanızdaki asıl neden hayvanlara olan sevginiz miydi? Yoksa profesyonel hayatınıza katkısı olacağı yönündeki düşünceleriniz mi?

Hayvanları çok seviyorum. Fakat aslan ve kaplanların eğitimi, bakımı üzerine eğitim almanın beni çok geliştireceğine inandım ve nitekim öyle de oldu. Güney Afrika’da aldığım eğitim de özellikle bilinçaltı konusunda çok yeni şeyler öğrendim ve bunu da seminerlerimde, yazılarım da paylaşıyorum.

Maddi durumu yerinde olmayanlar için İstanbul’da ücretsiz çalışmalara başlıyorum

Son olarak sizin yolunuzdan gitmek isteyen gençlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Okuyun, izleyin ve dinleyin derim. İyi bir hoca bulmalı ve öğrenebildikleri kadar bilgi öğrenmeliler. Fakat tek bir kişiye takılmadan bir arı gibi her çiçekten bal almalılar.

Maddi durumu yerinde olmayanlar için İstanbul’da ücretsiz çalışmalara başlıyorum. Yakında instagram hesabımdan duyuru yapacağım, bu çalışmalara da katılabilirler.

3 YORUMLAR

  1. İşte mütevazilik işte insanlık derim. Sıfır ego. Psikoloji konusunda eğitimli insanların davranması gerektiği davranıyor. Kitabınızı bir an önce görmek isteriz Hakan Hocam…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here