Biseksüel ne demek? sorusu akıllara bir çok cinsel yönelim sorusunu ve beraberinde bu cinsel yönelimlerin farklılıklarını da getirmektedir. Seksüel bazı kavramları açıklamak biseksüel ne demek sorusuna cevap vermek için ilk adım olacaktır. Gelin birlikte detaylı olarak biseksüellikle ilgili merak edilenleri ve dahasını öğrenelim.

Biseksüel Ne Demek

Biseksüel Ne Demek

Biseksüel nedir biseksüel kime denir? En basit tanımı ile biseksüel iki ayrı cinse karşı duyulan cinsel istektir. Erkeklerin hem kadınlarla hem de erkeklerle; kadınların ise hem kadınlara hem de erkeklere karşı cinsel isteğinin bulunduğu bir cinsel yönelimdir. Peki biseksüellik kaç yıldır hayatımızda? Biseksüel, lezbiyen, gay gibi cinsel yönelimler aslında yüzyıllardır hayatın bir gerçeği. Toplumsal baskılar ve kültürel yapılar sebebi ile bu tarz olgular gizlenmektedir. Cinsel yönelimlerini en normal şekilde yaşayanlar heteroseksüellerdir. Peki, heteroseksüel nedir?

Heteroseksüel nedir?

Biseksüel Ne Demek

Heteroseksüel ne demek: Heteroseksüel romantik ve cinsel açıdan karşı cinse karşı ilgi ve istek duyulmasıdır. Heteroseksüellik kavramı kabul gören bir cinsel tercihtir. Bütün cinsel yönelimleri bir tercih olarak sıralayabiliriz elbette. Bunlar içinde de heteroseksüellik kavramı da yer alır. Bazı eşcinsel ve diğer cinsel yönelime sahip kişiler bazen kendilerini baskılayarak cinsel kimliğini hetero olarak gösterebilirler.  Peki cinsel yönelimler doğuştan mı gelir?

Cinsel yönelimler Doğuştan mı Gelir?

Bu konu en çok merak edilen seksüellik ile ilgili konulardandır. Aynı cinsten olan insanların birbirlerine hislerinin olmasını veya her iki cins ile ilişki yaşamaya istekli olunması doğuştan mıdır? Yoksa biseksüellik bir hastalık mıdır? Biseksüellik tedavi edilebilir mi?

Cinsel yönelimler ile ilgili Op.Dr. Banu Çiftçi’nin TEDx konuşmasını dinlemeniz daha verimli olacaktır. Bir uzman olarak konuya aydınlık getiren Banu Hanım’ı izleyip yazının kalanına devam edebilirsiniz.

Biseksüellik belirtileri nelerdir?

Biseksüellik belirtileri nelerdir? Bu sorunun cevabına gözlemleyerek erişmek pek mümkün değildir. Bu içten gelen bir olgudur. Yani bir kadın bir kadına karşı cinsel, duygusal bir şey hissediyorsa ve bu normal sevmenin ötesindeyse biseksüellik belirtileri var diyebiliriz.

Biseksüellik Geçer mi? Biseksüellik  Tedavisi

Biseksüellik geçici bir yönelim değildir. Biseksüellikte kişi hetero bir ilişki veya eşcinsel bir ilişki yaşar. Bu kişinin o an ki duyguları ve dünyasıyla ilgilidir. Biseksüellik tedavi edilebilecek bir durum değildir. Yıllar önce bazı korku şartlanmaları ile önüne geçilmeye çalışılsa da bu kişide oldukça derin izler bırakan, psikolojik durumunu bozan uygulamalardır.

LGBT Ne Demek?

Biseksüel Ne Demek

LGBT ne demek? LGBT: Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Transseksüel kavramlarının kısaltılmış halidir.

Homoseksüel ne demek?

Homoseksüellik nedir? Homeseksüel (eşcinsel) bireylerin kendi cinslerine karşı duygukları cinsel istek, arzu ve duygulardır. Dünyada oldukça yaygın olan ve heteroseksüellikten sonra en çok karşılaşılan cinsel yönelimdir.

Toplumda Biseksüellik

Toplumlar dini inançları, kültürel yapıları ve alışılageldik toplum baskıları sebebi ile farklı cinsel yönelimlere karşı farklı bakış açıları gösterdi. Cinsel yönelimler en çok Avrupa’da normal karşılansa da yine de heteroseksüellik kadar normal karşılanmamaktadır. Bu sebeple bir çok insan cinsel tercihini gizlemekte bazı kişiler ise baskılayarak heteroseksüel ilişkilere yönelmektedir. Normalde lezbiyen yada gay olan bir birey bu sebeple kendisini biseksüellik kavramı içine alabilmektedir. Bütün yönelimler birbirinden farklıdır.

Biseksüel Ünlüler

Megan Fox

Biseksüel Ne DemekBiseksüel ünlüler arasında açıklaması en çok ses getiren ünlülerden biri Fox. Ünlü oyuncu şu anda Brian Austin Green ile evli ve üç çocuk annesi olduğu halde, 2011’de Esquire dergisinde Fox, biseksüel olduğunu söyledi.  Yıldız, “Bence insanlar biseksüel olarak doğarlar ve sonra toplumun baskılarına dayanan bilinçaltı seçimler yaparlar. Bedenimde biseksüel olmakla ilgili hiçbir sorum yok.” dedi.

Angelina Jolie

Biseksüel Ne DemekAngelina bir dönem Brad Pitt’le evli olsa da, kendini yine de biseksüel olarak tanımlamaktadır. Aktris, kadınlarla birden fazla denemeye sahip olduğunu kabul etti. OK dergisine “Geçmişte kadınları çok sevdim ve onlarla birlikte oldum” dedi.

Amber Heard

Biseksüel Ne DemekJohnny Depp’in eski eşi, 2013 yılında bir röportajda onun biseksüelliğini Elle dergisine doğruladı. Hollywood raporları, aktrisin cinsel tercihleri konusunda çok açık olduğunu söyledi. Heard, “Hiçbir şey saklamıyormuş gibi görünmek istemedim” dedi.

Lady Gaga

Biseksüel Ne Demek

Pop yıldızı cinsel yönelimi konusunda hiç utanmamıştı. 2010 yılında Lady Gaga, Barbara Walters’a hem kadınlara hem de erkeklere ilgi duyduğunu söyledi. Gaga, “bu şekilde doğduğunu” söylüyor. Açıkça biseksüel ünlüler arasında olmasına  kimse şaşırmadı.

Elif Şafak

Biseksüel Ne DemekElif Şafak’ta Türk bisekseül ünlüler arasında. Ünlü yazar geçtiğimiz yıl yaptığı açıklama ile büyük ses getirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here