İnternet camiasında yüzbinlerce blogger bulunduğunu hepimiz biliyoruz. Bu bloggerlardan iyi olanları her zaman tanıdığımızı da…. Asıl önemli olan bu işi özenle ve severek yapan kişilerin her zaman bir adım öne çıktığıdır. Yeşim’de bunlardan biri. İşini severek yaptığını sitesine girdiğiniz  anda anlayabilirsiniz. Siteye girdiğinizde o alın terinin kokusunu duyabilirsiniz. 🙂  İleride blogger olmak isteyenler, Yeşim gibi bloguna önem veren kişileri şimdiden takip etmeliler. Hadi gelin Yeşim’i yakından tanıyalım, neler yapıyormuş öğrenelim.

yesimhalici

Öncelikle bize biraz kendinden bahseder misin?

Merhaba, ben Yeşim Halıcı (aslında bir süredir Yeşim Tan) Tarzmeselesi.net sitesinin kurucusuyum. Aynı zamanda Sosyal medya ve içerik yöneticisi olarak çalışıyorum.

Tarz Meselesi’ni kurmaya nasıl karar verdiniz? İki kişi bir araya gelip hadi blog kuralım değildi başlangıç heralde. 🙂

Eşim Eser Web Tasarım Uzmanı, ben de içerik yöneticisi olunca ortaya bu gibi projelerin çıkması kaçınılmaz oluyor. TarzMeselesi kurulmadan önce de beraber projelerimiz olmuştu ama bizi en iyi anlatan platform burası oldu. Aslında TarzMeselesi bizim kendimize meydan okuyuş yöntemimiz. Vakit buldukça yaptıklarımızın bir özeti gibi.

Peki blogun, isim hikayesi nedir?

Açıkçası blogun ismi için uzunca bir süre kafa yorduk. Sonuçta tek bir konuyu değil pek çok konuyu kapsayacak Tarzmeselesi isminde karar kıldık. Karar aşaması uzun sürdü ama bu isimden hiç pişmanlık duymadık.

Farklı kategorilerde yazılar yazıyorsun, bunu yaparken hiç tıkandığın durumlar oluyor mu?

Doğruyu söylemek gerekirse içerik üretmek konusunda hiç tıkanmıyorum. Hatta blog yazmak hiç bitmeyen ve insanı hiç rahat bırakmayan bir iş. Paylaşılabilecek bu kadar çok şey varken tıkanmam söz konusu olamaz. Beni kısıtlayan tek şey zaman.

Bu tarz bir blog sahibine soralım, günde kaç saat çalışıyorsun, nasıl bir emek var yazıların arkasında?

Bloguma her gün vakit ayıramıyorum çünkü freelance olarak sosyal medya ve içerik yöneticiliği yapıyorum. Yazı yazmasam bile her gün Tarzmeselesi’nin sosyal medya hesaplarını güncelliyorum. Yazıları hazırlarken önce konuya karar vererek birkaç saatimi alan araştırmalar ve derlemeler hazırlıyorum. Gönderimin ana hatları oluştuktan sonra yazımı son haline getirerek yayınlıyorum.Kendin yap projelerde bu süre çok uzuyor. Projeye karar vermek, malzemeleri temin etmek, yapım aşaması ve sonrasında fotoğrafların editlenerek yazının hazırlanması gerçekten çok emek gerektiren bir süreç.

Mesai kavramın yoktur herhalde?

Haftanın 3 günü danışmanlık yaptığım şirketin ofisindeyim. Diğer günlerde (hafta sonu dahil) dışarıda değilsem evimdeki çalışma masamın başındayım. Başlama ve bitiş saati olmayan bir işim olduğu doğrudur. 🙂

Site trafiği önemli mi senin için yoksa hedeflediğin kullanıcıların okuması kâfi mi?

Site trafiği çok önemli ama tek ölçü değil. Sadece arama motorundan ziyaretçi çekmek adına hazırlanmış site ve blogların hüküm sürdüğü bir piyasada kendi içeriğini hazırlayan bir blogger olmaktan dolayı mutluyum. Sitemi beğenen ve takdir edenlerin sayısı benim için daha önemli sanki.

Blog için gelecek planların neler biraz bahsedebilir misin?

Aslında TarzMeselesi ile ilgili gelecek planlarım hiç bitmiyor. Yakın zaman planlarım arasında kendin yap kategorisini güçlendirmek ve kendi tasarladığım ürünlerin olacağı bir online dükkan açmak var.

İleride konseptinde değişiklik yapmayı düşünüyor musunuz?

Yakın bir zamanda böyle bir planım yok.

Tasarıma Eser Bey ile birlikte mi karar veriyorsunuz?

Eşim Eser Web Tasarım uzmanı olduğu için tasarıma onunla beraber karar veriyoruz. Karar verme aşamasında çok ciddi çekişmeler yaşadığımızı da söylemem gerekiyor 🙂

Sitenin Seo çalışmaları için nasıl bir emek harcanıyor?

SEO çalışmaları için çok özel bir emek harcamıyorum. İşim gereği SEO konusunda temel bir bilgiye sahibim ve yenilikleri sürekli takip ediyorum. Blogun temel SEO ayarlarını Eser ile beraber yapıyoruz. Atılması gereken adımlarla ilgili teknik düzenlemeleri de biz hallediyoruz. SEO konusu önemli ama kaliteli içerik üretmiyorsanız SEO çalışmalarının bir önemi yok bence.

Gezi kategorisinde gezdiğin yerleri paylaşıyorsun, gezmeyi seviyor olmalısın?

En büyük hayalimin dünya turu atmak olduğunu söylersem gezmeyi ne kadar sevdiğimi anlarsınız herhalde. Gezmek benim için vazgeçilmez bir gereklilik. Kazandığım paranın büyük bir kısmını gezmek için harcıyorum. 🙂

Nerelere gittin bugüne kadar?

Yurtdışı gezilerim; Roma, Floransa, Venedik, Siena ve Kuzey Kıbrıs ile sınırlı maalesef. Önümüzdeki günlerde Yunan Adaları’na ve Barselona’ya gitmeyi planlıyorum. Yurt içinde Ege ve Akdeniz kıyılarını bolca gezdim ama kıyılar boyunca gidilecek yerler bitmediği için hala görmek istediğim yerler var. Karadeniz’de şimdilik sadece Abant’a gittim ama Karadeniz yaylaları mutlaka gidilecekler listemde beklemeye devam ediyor. Doğuda Kars, Van, Erzurum ve Doğubayazıt’ı gezme şansım oldu. Kısacası yakın ve uzak çevremde daha görülecek çok yer var.

En çok beğendiğin yer neresi?

İtalya’da Toskana Bölgesi şarap bağları ve bohem yaşam tarzıyla benim en sevdiğim yer oldu. Türkiye’de en sevdiğim yer doğasıyla büyüleyici olan Fethiye ve çevresi diyebilirim.

Son olarak, bize Tarz Meselesi’nin senin için öneminden bahseder misin?

TarzMeselesi benim en sevdiğim hobim. Bu hobim büyüyerek bana ve çevreme ilham kaynağı olmaya başladı. TarzMeselesi sayesinde hiç tanımadığım insanlarla iletişime geçerek sınırlarımı zorluyorum. Mesela, bu blogun bana verdiği ilhamla hem kendi düğünümü, hem de en yakın arkadaşlarımın düğünü en ince ayrıntısına kadar organize ettim. Severek yaptığımız bu organizasyonlar sektörden iş teklifleri almamıza vesile oldu. Kısacası severek yapılan bir işin sonunun nereye varacağını kimse bilemez. Bundan sonrası için plan yapmıyorum ama TarzMeselesi bana kendimi iyi hissettirmeye devam ettiği sürece yayında olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here