Topuklu Haber üzerinde biz de çok yer verdik, siz de eminim pek çok moda içeriğinde rastlamışsınızdır ‘bohem’ kelimesine. Nedir bu bohem? Nedir bu bohem stili? Aslında eminim ki herkesin az çok bir fikri vardır. Herkesin bohem dendiği zaman akla gelen bir stil vardır ancak biz bugün bohem stilini baştan aşağıya inceleyeceğiz.

Bohem kelimesi aslında ‘bohemian’ kelimesinden türemiş. 1970’in başlarında duyulmaya başlayan bu kelime çingenelerden geliyor. Bohem stili aslında o zamanki çingenelerin stili. Rahat, özgür ve bir yandan da gezgin ruhlu insanların buna uygun stili diyebiliriz yani aslında. Bohem stili biraz da maddiyata bakıyormuş o zamanlarda. Parası olmayan ya da yetersiz olan kişiler, uyumsuz ve ucuz parçaları bir araya getirirken kendilerine göre bir stil oluşturmuşlar aslında. Tabi bugün durum böyle değil. Artık bohem stiline uygun parçalar da diğer ürünlerle aynı fiyata satılıyor, üstelik bu parçalar diğer stillere ait parçalarla bir arada kombinleniyor.

Peki bohem stili dendiği zaman akla hangi parçalar, hangi detaylar gelmeli?

Maksi Boy ve Etekler

Bohem stilinde en belirgin parça maksi boy etekler ve elbiselerdir. Bohem stiline sahip kişilerin üzerine de yaz kış maksi boylarda etek ve elbise görebilirsiniz.

İspanyol Paça Pantolonlar

İspanyol paça pantolonlar aslında sadece bohem stilinde yer alan bir parça değil. Çünkü bu pantolonlar 70li yıllarda zaten çok modaydı. Ancak rahatlığı ve duruşu nedeniyle bohem stilinin de önemli bir parçası.

Püsküller

Özellikle püsküllü süet parçalar bohem stilinde önemli bir yer kaplar.

Takılar

İri yüzükler, uzun ve kalabalık kolyeler, karışık bileklikler… Bunlar bohem stilinin en önemli stil öğelerindendir. Doğal taşlar, iri boncuklar, tahta materyallerden yapılan takılar bu stile çok yakışacaktır.

Şapkalar ve Diğer Saç Aksesuarları

Geniş hasır şapkalar, kovboy şapkaları, volan şapkalar bohem stilinde sıklıkla kullanılır. Aynı zamanda saç eşarpları, çiçekli taçlar ve saç bandı da önemli stil öğelerinden.

Desenler

Bohem stilinde genelde karışık desenler kullanılır. Bohem stilini gerçekten benimseyen kişilerde düz renkler bulmak biraz zordur aslına bakarsanız. Şal, tropikal ve suzani desenler bu stilde sıklıkla yer alıyor.

Örgü ve Dantel Parçalar

El örgüsü ve el işi parçalar bohem stilinde önemli yer tutmakta.

Kimonolar

Bir tişörtün üzerine geçirdiğiniz kısa ya da uzun kimonolar da bohem stilinin önemli bir elemanı.

Bohem Botlar

Artık pek çok kişinin severek kullandığı süet yarım botlar da bohem stilini yansıtmak için ideal. Aynı şekilde kovboy botlar da bu stile çok yakışıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here