Özellikle kadınların problemi olan bölgesel kilo problemi; ailesel benzerlik dışında yediklerinizle alakalıdır, tabiki hareketsizlik de bu durumu etkiler.

Bölgesel Kilo Problemi Nedir ve Nasıl Önlem Alınabilir?

Karın çevrenizdeki yağlanmalardan şikayetçiyseniz, kan şekerinizi hızlı yükselten yiyeceklerden uzak durmalısınız.Öncelikle çay ve kahveye ilave ettiğiniz şekerden vazgeçmek ile başlayabilirsiniz.

Bölgesel Kilo Problemi
Kan şekerini hızlı yükselten bazı meyvelerden , muz, incir, kavun , üzüm, hurmayı daha ölçülü ve az miktarda tüketebilirsiniz.Nişasta oranı yüksek olan sebzelerden , bezelye, havuç , mısır , pancar, patates tüketiminde dikkat etmelisiniz. Beyaz un , makarna , pizza, tatlıdan uzak durmak gerektiğini hatırlatmak isterim.

Bölgesel Kilo Problemi
Özellikle rafine yağlar içeren fast food, bisküvi içerisinde bulunan doymuş yağ oranı yüksek yağlar karın çevresi yağlanmayı tetikler.Tuz tüketiminin vücutta ödemi artırdığını unutmayın ve tuz tüketimini azaltmayı baharat tercihinizi artırmayı tercih edin.


Basen bölgelerde , yani armut tipi yağlanma problemi olan bireylerin sorunları daha çok vücut tipi ile alakalıdır. Çünkü bizler daha çok karın çevresine yağ alırız. Düzenli ve dengeli beslenmek ile bu problemin önüne geçmeye başlayabilirsiniz.Ama egzersizi unutmayın. Günlük yapılan yürüyüş , yüzme , bisiklet gibi kardio yeterli gelmez özellikle bölgesel egzersizler yapmalısınız. Kısa süreli çözümler degil uzun vadeli egzersizle yapmalısınız istediğiniz görüntüye ulaştıktan sonrada haftanın 3 günü 30-60 dk yapılan yürüyüşler yeterli olacaktır.

Uzman Diyetisyen
Merve Kalelioğlu Çiftçi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here