Vücut tiplerimiz genelde iki tiptir. Bunlar elma tipi ve armut tipi olarak adlandırılır.

Armut tipi şişmanlık; ince bel ve geniş kalçalı olan bireylerde görülür. Genelde kadınlarda gördüğümüz vücut tipi armut tipidir.

Elma tipi şişmanlık; göbek çevresinin genişliğiyle oluşan şişmanlıktır ve erkeklerde daha sık görülür.

Armut tipine sahip olanlar, Elma’lara göre daha şanslılardır, çünkü yağ hücrelerinin kalça ve üst bacakta toplanması göbekte birikmesine göre daha az risk taşır. Elma tipi şişmanlık kalp ve damar hastalıkları, yüksek tansiyon, karaciğer yağlanması ve şeker hastalığını da artıran bir sürece yol açar. Kilolu olmamamızda ya da kilolarımızın toplandığı yerde genetik faktörün, hormonların, fiziksel aktivite ve beslenmenin önemli bir etkisi vardır. Genetik faktörleri ve hormonları değiştiremeyeceğimiz için fazla kilolardan kurtuluş yolu beslenmeyi düzenlemek ve fiziksel aktiviteyi arttırmaktır. Vücut tipi ne olursa olsun kilo verirken önemli olan, bunu sağlıklı bir şekilde yapmaktır. Bel çevresi kadınlarda 80 cm, erkeklerde 94 cm ’den fazlaysa obezite riski artmış demektir. Unutmayın ince bel her zaman daha sağlıklıdır.

Bölgesel zayıflama diyetleri maalesef biraz efsanedir. Hangi bölgedeki depo yağların yakılacağına genetik şifremiz karar verir. Sadece kalça eriten diyet veya sadece göbeği yakan egzersiz olmaz. Kalori kısıtlaması depo yağların yakılmasını sağlar, egzersizse kas kuvvetini artırarak kasın yağ yakma kapasitesini artırır ve enerji harcamasıyla kalori yakımına destek olur. Yani zayıflarken tek bir bölgeden değil de yağın fazla olduğu tüm bölgelerden kilo kaybederiz.

Bölgesel zayıflamanın en iyi yolu dengeli bir beslenme programını yaşam biçimi haline getirmek ve bölgesel egzersizler eşliğinde istenmeyen yağları yakmaktır. Günlük olarak tüketilen gıdalardan alınan kalorilerin yakılan kaloriden az olması durumunda vücut ihtiyaç duyduğu yağları bel ve göbek çevresinden sağlar. Düzenli bir egzersiz programının yanında sağlıklı beslenme ile bölgesel yağlanma sorunları en aza indirilebilir. Spor ve diyet vücudun her bölgesinden eşit olarak yağ yakılmasını sağlar.

Neler Yapabiliriz ?

– Bol lif alınmalı , yani sebze ağırlıklı beslenilmeli

– Günde 2,5 -3 litre su içilmeli

– Uyku düzenine dikkat edilmeli

– Çay ve kahve tüketimi aza indirilerek şekersiz ve katkısız tüketilmeli

– Spor yaşam biçimi haline getirilmeli. Çok çeşitli karın ve kalça inceltme egzersizlerinden faydalanabilir, bunun yanında şınav çekme, squat ve plank gibi hareketlerle tüm vücut kaslarınızı daha sıkı ve şekilli bir forma sokabilirsiniz

– Kızartma, açma, poğaça, cips, çerez, salam, sosis, mayonez, ketçap gibi çabuk yağa dönebilen katkı maddeli yiyeceklerden uzak durulmalı,  kola ve gazoz gibi asitli ve şekerli içeceklerden kaçınılmalıdır

– Pilav, makarna, börek ve pasta gibi karbonhidrat açısından zengin yiyecekler de yağ hücrelerini artırarak zayıflamaya engel olur. Bu gıdalar yerine et, balık, sebze ve salata ağırlıklı bir beslenme düzenine geçilmelidir.

-Ara öğün mutlaka yapılmalı. Ara öğünlerde meyve, fındık , ceviz , süt , yoğurt gibi gıdalar tüketilmeli.

Yağ Yakımını Hızlandıracak Öneriler

  • Ara öğünde yoğurdun üzerine zencefil , zerdeçal , karabiber ve pul biber ekleyebilirsiniz.
  • Kefir ve ananası birlikte tüketerek selülit problemlerini aşabilirsiniz.
  • Günde 3 bardak yeşil çay veya beyaz çay ile yağ yakımını hızlandırabilirsiniz.
  • 1 litrelik suyun içerisine 1 çay bardağı elma sirkesi ekleyerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. (mide problemi olanlar dikkat etmeli )
  • Salatalık ve maydanozu diyetinize ekleyerek ödem problemini aşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here