Boşanma günümüzde çok yaygınlaşmış ve yıllardır büyük artış gösteren bir durum haline gelmiş, bu nedenle psikologlar dâhil birçok meslek grubunun araştırdığı önemli bir odak noktası olmuştur. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye’de boşanan çiftlerin sayısı son 10 yılda %38 artmıştır (Anadolu Ajansı, 2014). Fakat boşanmayı sadece çiftler arasında gerçekleşen bir süreç olarak incelemek yerine aileyi bir bütün olarak ele almak daha doğrudur. Boşanma dönemi çiftler için stresli ve zor bir süreçtir, fakat bu süreç sadece karı koca için değil aynı zamanda çocuklar için de zor ve sıkıntılı bir dönemdir. Boşanma öncesinden başlayarak, hem boşanma sürecinde hem de sonrasında çok fazla çatışma ve değişikliğe maruz kalan çocuklar olumsuz yönde etkilenmektedir.

article-2411830-1BA0A4EF000005DC-654_634x422

Polat (2014)’e göre, yaşam alanı değişen çocuk ebeveyne karşı kızgınlık gösterir, değişikler karşısında kaygı ve endişe duyar, hafif düzeyde depresyon yaşayabilir; özellikle küçük çocuklarda ise temel işlevlerinde – tuvalet alışkanlığı, beslenme, uyku düzeni vb. – gerileme ve anneye aşırı bağlanma gözlenebilir. Bunların yanı sıra ebeveynleri kaybetme ve yalnız kalma korkusu çoklukla gözlenen bir diğer tutumdur. Aydın ve Baran (2012)’in araştırması ise çocukların iki ebeveynden birini tercih etmek zorunda kalmasının hem erkek hem de kız çocuklarda ağır bir yük ve duygusal baskı yarattığını, bu durumun psikolojik bir sorun teşkil edebileceğini ortaya koymaktadır. Buna ek olarak, boşanma sonucunda tek ebeveynle yaşamak zorunda kalan çocuğun sosyalleşmesinde sorunlar ortaya çıkabildiği de gözlenmiştir (Öngider, 2013). Ayrıca, çocuğun sorunlarını dışarı vurması sonucunda ailelerin uygun çözüm yöntemlerini profesyonel destek alarak çözmeleri gerektiği, aksi takdirde uzun vadede sorunlar ortaya çıkabileceği de vurgulanmaktadır (Aydın & Baran, 2012). Bunların yanı sıra çocuğun kişilik özellikleri, yaşı, cinsiyeti, boşanmaya neden olan sorunun niteliği, boşanma öncesi içinde bulunduğu ve boşanma sonrasında içinde bulunacağı ortam gibi birçok faktör çocuğun boşanma süresince ne şekilde etkileneceğinde önemli rol oynar (Akyüz, 1978).

Boşanma
Ortaya çıkabilecek tüm bu sonuçlar nedeniyle çocuklu ailelerin boşanma sürecini kendi aralarında geçirdikleri bir süreç olarak algılamak yerine, çocuk ve ya çocuklarını da merkeze alarak, onların da durumu kabullenip en az sorunla atlatabilmesini sağlamak amacıyla beraber hareket ederek, her zaman çocuğun yanında yer alarak ve gerektiğinde profesyonel desteğe başvurmaktan kaçınmayarak bu dönemi atlatmaları gerekmektedir.

1 Yorum

  1. boşanmadan sonra çocuk ile ilişkiler konusunda her iki tarafında üzerinde önemle durması gereken noktalar var. bu tramvanın sizin için atlatılabilir olsa da çocuk için üstesinden gelmesi oldukça zor bir durum olduğunu asla unutmamalısınız. bu konuda uzman görüş almayı da ihmal etmeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here