Son zamanların en yaygın estetik uygulaması botoks, genelde kadınların tercih ettiği; belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmek ya da ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan en etkili yöntemdir. Fakat bunun yanı sıra maalesef botoksun popülerliğini kullanan bazı merdiven altı kurumlar ve yapılan işlemler maalesef geri dönülemez sağlık sorunlarına neden olmaktadır.
Öyle ki botoks yaptıranların sayısı 20 yılda 3 milyon kişiyi buldu. Ama siz siz olun sağlığınızı riske atacak, yanlış işlemlerde bulunacak kuaför ya da güzellik salonunda botoks yaptırmayın…
Dünya’da 70’ten fazla ülkede 20 yılı aşkın süredir hem tedavi amaçlı, hem de estetik uygulamalarda kadın-erkek pek çok kişi botoks yaptırıyor. Fakat bazı hastalara botoks maliyeti yüksek geldiğinde güzellik salonları, kuaför gibi merkezlere gidip bu işlemi uzman olmayan kişilere yaptırıyorlar. Bu sağlığınız açısından büyük bir risk taşıyor. Uzman hekimler tarafından yapılmayan işlemler tedavisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabiliyor. Bunların başında da kaslar tamamen kaybolduğu için donuklaşmış ve maske şeklinde bir yüz ortaya çıkıyor.
Botoks uygulamaları Türkiye’de 1994 yılından beri yapılıyor. Birçok kadın kırıkşıklıkları arttığı zamanlarda işlem yaptırmaya gidiyorlar fakat işlemden en etkili sonucu almak için kırışıklıklarınızın artmasını beklemeyin. Henüz belirginleşmeye başladığında yapılan işlemler ileriye dönük olarak kırışıkların oluşmasını engelleyebilir. Etkisinin uzun sürmesi isteniyorsa da 6 ayda bir mutlaka yapılmalıdır.

Dünya 3 Milyon Kişi Botoks Yaptırdı

Botoks Hakkında Bilinmeyenler 03
Yapılan bir araştırmada 20 yılı aşkın süredir kullanılan botoksun tüm dünyada yapılan istatistikler sonrasında 3 milyondan fazla kişinin sadece kırışıklık tedavisi için kullandığı tespit edildi. Alın, göz- dudak çevresi ve boyundaki dikey çizgilerin hafiflemesine yardım eden ve cerrahi olmayan bir müdahale şekli olan botoks uygulaması sırasında bir şişlik ve morluk oluşmaması, bir hafta içinde istenen sonuca ulaşılması ve elde edilen sonucun yaklaşık 6 ay boyunca sürmesi, özellikle kadınların bu yöntemi seçmesine neden olarak gösteriliyor. Günümüzde ise artık sadece kadınlar değil erkekler de kırışıklıkları için botoksu kullanıyor.

Kuaför ve Güzellik Salonlarında Yapılan Botokstan Uzak Durun

Botoks Hakkında Bilinmeyenler 05
Bugün hala yapılan en büyük hatalardan biri uzman hekimlerin dışında merdiven altı dediğimiz işlemlerdir. Botoks işlemi yapılırken enjekte edilecek doz iyi ayarlanmalıdır ve bu doz ayarını da uzman hekimler dışında kimse profesyonelce gerçekleştiremez. Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz yıllarda bir genelge yayınladı. Plastik cerrahlar ve dermatologların dışında kimsenin botoks yapmaması gerektiği belirtildi.
Kuaför ya da güzellik salonlarında yapılan botoksun doz ayarlaması yapılmadan bilinçsizce uygulanmasıyla birbirine benzeyen, donuk, adeta maske şeklinde yüzler ortaya çıkıyor. Yüzün asimetrisi bozuluyor. Gereğinden fazla kullanıldığında adele felç oluyor. Böylece mimikler yok oluyor ve benzer yüzler ortaya çıkıyor.

Artık  Erkeklerde de Botoksu Tercih Ediyor

Botoks Hakkında Bilinmeyenler 02
Günümüz artık botoksu sadece kadınlar yaptırmıyor. Erkekler arasında da botoks uygulaması giderek yaygınlaşmış durumda. Özellikle yüz yüze iş yapan 35-50 yaş aralığındaki erkekler daha çok alın çizgisi ve kaz ayağı (kaş arasındaki çizgiler) için botoksu kullanıyor. Erkeklerin tercih etmesindeki en önemli etken de 10-15 dakikalık bir işlem olması. Kadınlar da en çok alın ve göz çevresi için botoks yaptırıyor. Yanaklardaki düşmeler içinse daha çok dolgu tercih ediliyor. Birçok kadın da ince dudaklarından ve dudağındaki şekil bozukluğundan dudak dolgusu yaptırmaktadır.
Siz siz olun botoks işlemini kuaför ya da güzellik merkezlerinde yaptırmayın! İşi uzmanına bırakın…
Sevgiyle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here