Ceviz, Uglans cinsinden tek tüysü yaprakları karşılıklı dizilmiş ve aromatik kokulu ağaç türlerinin ortak adıdır. Cevizin faydaları saymakla bitmez: kolestrolün dengelenmesinden, kalp damar sağlığına, çocukların zeka gelişiminden kemiklerin güçlenmesine kadar birçok sorunun çözümünde başrol oynamaktadır. Omega 3 yağının içerdiği alfa-linolenik asit patolojik kan pıhtısı önemli ölçüde engellemektedir.

Cevizin FaydalarıKan pıhtılaşmasını engelleyen ceviz, yemek yeme isteğini azaltmasından dolayı diyet yapan herkese önerilmektedir. Ceviz, diyabet hastalığına iyi gelmektedir. Aynı zamanda, E ve B6 vitaminlerini içerdiğinden dolayı sinir sitemlerine olumlu yönde etkilemektedir. Cildin elastikliğini de artıran ceviz, ciltteki hücrelerin canlı kalmalarını da sağlamaktadır

En Bilinmeyenler ile Cevizin Faydaları – 11 Fayda

Ceviz Yağının Faydaları Nedir?

 • Kalp hastalığına yakalanma riskini azaltmaktadır.

Önceden düzenli olarak tüketilen ceviz kalp hastalığına karşı önemli bir yiyecektir. Kahvaltıda veya atıştırmalıkta tercih edebilirsiniz..

 • Kan dolaşımını arttırmaktadır,

Ceviz kan dolaşımını hızlandırarak, doğru kan akışının sağlanmasına yardımcı olur.

 • Cilt sağlığına iyi gelmekte ve cilt rahatsızlıklarına karşı koruma sağlamaktadır.

Cilt çok önemlidir. Sağlık bir cilt için düzenli olarak ceviz tüketebilir, ceviz suyu ile de yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

 • Egzama rahatsızlıklarında önerilmektedir,

Cevizin faydaları arasında egzama rahatsızlıklarını önlendiği bilgisi de yer alıyor.

 • Omega 3 ve Omega 6 çoklu doymamış yağlar sayesinde iltihabik rahatsızlıklara iyi gelmektedir,
 • Romatizmayı iyileştirme etkisi vardır,
 • Cildi nemlendirir, cildin elastik olmasını sağlar ve cilde canlılık katar,
 • Ruh sağlığına iyi geldiği bilinmektedir,
 • Saç bakımı için kullanılmaktadır,
 • Kuru ciltler için cilde sürülmek suretiyle nemlendirmektedir,
 • Hafızanın güçlenmesinde yardımcı olmaktadır.

Ceviz Yaprağı Ne İşe Yarar?

Cevizin FaydalarıAğız içindeki yaralara iyi gelen ceviz yaprağı, bağırsak iltihaplarına iyi gelmektedir. Ceviz yaprağı aynı zamanda iştahı açmaktadır. Ceviz yaprağından hazırlanan kürler, ayak terlemesine ve dolayısıyla da mantar rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Kan şekerine karşı oldukça etkili olan ceviz yaprağı, su ile kaynatılarak duş alındığında cilt problemlerini çözmekte ve sivilce oluşumunu engellemekte, cilt üzerindeki akne ve sivilce rahatsızlıklarını geçirmektedir.

Ceviz Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Su da kaynatılarak ya içilir ya da duş alınır. Kullanılması gerektiği sorunlara göre bu değişkenlik gösterebilmektedir.

Ceviz Suyunun Faydaları Nedir?

Ceviz suyunun faydaları nelerdir? Ceviz suyu uykuya yardımcı olur mu? Ceviz suyu hangi hastalıklara iyi gelir? Hepsinin cevabı yazının devamında.

-İştahı keserek zayıflamaya yardımcı olur, bunun için 5-6 tane cevizi kaynatarak suyunu içmek gereklidir.

-Strese de faydalı olan ceviz suyu, uyku problemlerini de çözmektedir.

-Topuk dikenine iyi gelen ceviz suyunda, ayaklar banyo yaptırılır.

-Kolestrolü düzenlediği bilinen ceviz ve ceviz suyu, isteğe göre tüketilmelidir.

-Cilt üzerindeki lekelere ve sivilcelere iyi gelen ceviz suyu ile ya banyo yapılmalı ya da cilt üzerine pamukla pomat yapılmalıdır.

Cevizin Faydaları-Karın şişkinliği, mide problemleri ve gaz sıkıntısı olanların kullanması önerilmektedir.

-Göbek eritmede ve kilo vermede en büyük yardımcılardan biridir.

-Kabızlık problemlerine iyi gelmektedir.

-Tatlı isteğini azaltmakla beraber, zayıflamaya da yardımcı olmaktadır.

-Yorgunluk, halsizlik ve depresif ruh halinden korumaktadır.

-Beyin hücrelerinin yenilenmesinden dolayı hafıza kayıplarını önlemektedir.

Ceviz Suyu Zayıflatır Mı?

Ceviz suyu ve cevizin faydaları oldukça fazladır, bunlardan bazıları:  Yağ yakımına, zayıflamaya, iştah kesmeye ve tatlı isteğini bastırmada etkili olan ceviz ve ceviz suyu, tok tutma özelliği sayesinde de diyet yapan ve zayıflamak isteyenlere önerilen en sağlıklı gıda maddesidir.

Cevizin FaydalarıCeviz suyu ya da ceviz tek başına zayıflatmasa da, diyet ya da spor yaparken tüketildiği zaman gözle görülür bir fark yaşatmaktadır. Ceviz suyunun kalorisinin yüksek olduğu unutulmamalı ve sadece günde bir avuç tüketilmelidir.

Yemeklerden önce 1 ya da 2 adet ceviz, tok tutma özelliği sayesinde az porsiyonlar tüketmenizi sağlamaktadır. Yağ yakımı, şişkinlik, hazımsızlık, kabızlık, gaz gibi problemlere de iyi gelmesinden dolayı ceviz suyu, E vitamini protein, kalsiyum, lif, fosfor, magnezyum, potasyum değerleri ile sağlıklı bir şekilde zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

Ceviz Suyu İle Cilt Bakımı

Cilde ve saç derisine olumlu etkileri olan ceviz suyu; saç dökülmelerinden kepek problemine kadar birçok cilt rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Egzama rahatsızlıklarını da çözebilen ceviz suyu; saç köklerini güçlendirmektedir.

Ceviz Suyu Saça Nasıl Uygulanır?

Tarif 1

Ortalama 20 adet ceviz, 5 bardak suda 20-25 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Sabah ve akşam saçlar hazırlanan su ile yıkanmalıdır. Birkaç gün sonra bu kür, etkisini göstermeye başlayacaktır.

Tarif 2

Cevizin faydaları için ceviz suyunu da kullanabilirsiniz. Ceviz suyu ile banyo yapıp, hem saçlarına hem de cildine bakım yapmak isteyenler; ceviz yaprağının kaynatıldığı suyu kullanmalıdır. Bu hem hızlı saç dökülmelerinde iyi gelmekte hem bitlenmelere karşı korumakta hem de cildin nem dengesini iyileştirmektedir. Bunların dışında hazırlanan ceviz suyu ile cilt yıkandığında ya da pomat şeklinde kullanıldığında, cilt üzerindeki lekeleri, sivilceleri ve akneleri iyileştirebilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here