İnsanın cildi en büyük organıdır. Farkında olmasanız da, yine en çok yıpranan odur. Cildiniz her gün, zararlı güneş ışınları, şiddetli rüzgarlar, hava kirliliği ve toza maruz kalıyor; bu yüzden gözenekleri tıkanıyor, kuruyor ve canlılığını yitiriyor.

Piyasada bulabileceğiniz ürünlerin, cilt bakımı için ideal ve yeterli olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak kolaylıkla ulaşabildiğiniz çoğu ürün, kimyasallar ve koruyucular içeriyor; doğal olanları ise düzenli kullanamayacağınız kadar pahalı olabiliyor ya da yetersiz kalıyor. Peki, cildinizi dışarıdan değil içeriden beslemeyi düşündünüz mü hiç? Tüm vücudunuzdaki kolajen yapıyı ve üretimini desteklemek için kullanabileceğiniz ve tüketebileceğiniz besinler, hem doğal hem de asla katkı maddesi içermez.

Artık herkesin bildiği gibi, doğal olarak bulabileceğiniz çok yönlü ve en meşhur ürün, Hindistan cevizi yağıdır. Cilde içten ve dıştan büyük fayda sağlar. Ölü deriyi temizlemek için, makyajınızı çıkarmak için, güneş sonrasın cildinizin kurumasını önlemek için veya cilt üzerinde koruyucu bir bariyer oluşturmak ve yaraların iyileşmesini hızlandırmak için bölgesel olarak, Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Ayrıca yemeklerinizde, kullandığınız pişirme yağının yerini de alabilir; bu sebeple çok yönlüdür ve güvenle tüketebilirsiniz. Vücudunuzun sindirimine ve temizlenmesine destek verir.

Çay ağacı yağı, geçmişten günümüze miras kalan antibakteriyel ve antifungal bir mucizedir. Taşıyıcı bir yağ ile birleştirilip, bölgesel olarak, cildiniz üzerinde kullandığınızda, iyileştirici ve koruyucu özelliğinden yararlanmış olursunuz. İçerisinde bulunan terpenler bakterileri öldürmeye yardım eder. Ayrıca çay ağacı yağı, yağlı ciltler için son derece etkilidir. Cildinizi ve tıkanmış gözenekleri temizler ve bunu sebum dengesini bozmadan yapar. Bu sebeple, akneden kurtulmak söz konusu olduğunda çay ağacı yağı kullanabilirsiniz.

Elma sirkesi, hem uygun fiyatlı hem de her sorun için kullanabileceğiniz “eşsiz” bir nimettir. Evinizi temizleyebilirsiniz, eşyalarınızı dezenfekte edebilirsiniz ve cildinizi her türlü sorundan kurtarabilirsiniz. Antibakteriyel özellikleri ile yaraları temizleyebilir, akne oluşumunu önleyebilir; antifungal özellikleriyle mantar ve benzeri enfeksiyonlarla mücadele edebilir veya antienflamatuvar özellikle sayesinde, bağırsak parazitinden genel iltihaplanmaya kadar her derdin üstesinden gelebilirsiniz. Ayrıca vücudu detoks eder.

Bal, cildinizi nemlendirebilir ve iyileştirebilir. İçerisindeki vitaminler ve enzimler sayesinde, hem yiyerek hem de bölgesel olarak uygulayıp, kullanabilirsiniz. Alerji, kızarıklık, tahriş ve cilt yenileme söz konusu olduğunda, muhteşem çalışır. Ayrıca eskiden beri yaraların üzerine bir koruma kalkanı ve merhem olarak uygulanmaktadır.

Deniz tuzu içindeki; kalsiyum, magnezyum, sodyum ve potasyum cildinizin yenilenmesine ve korunmasına katkıda bulunur. Özellikle ölü deriyi temizlemede etkili olduğu için, bir peeling ürünü olarak kullanabilirsiniz.

Avokado, yüksek miktarda sağlıklı yağ içerir. Ayrıca A vitamin, D vitamini ve E vitamini bakımından zengindir. Saç derisini ve genel olarak cildinizi nemlendirmek veya hassasiyetini ve gerginliğini azaltmak için avokado kullanabilirsiniz.

Limon yağı, antibakteriyel özellikleriyle akne oluşumunu azaltabilir ve yara izlerini ve lekeleri yok edebilir. Cildi, genel olarak, iyileştirme yeteneğine sahiptir. Badem yağı ise, herkesin bildiği gibi muhteşem bir nem deposudur ve cildi doğal yollardan nemlendirmek gerekirse, tercih edilecek ilk doğal ürün olabilir.

Son olarak, hepsinin yanında düzenli su tüketmek, dehidrasyonu ve cildinizin kurumasını engeller. Sindirimi destekler ve detoks eder. Böylece içerden ve dışardan temizlenmiş olursunuz.

Güzellik Uzmanı
Merak Biçer
www.marmarahair.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here