Minikliğimin eşsiz kokusudur Çilek… Anneannemin ektiği miss kokulu çilek bahçelerini hatırlarım. Mucize meyvelerden biri olan çilek görüntüsü ve ismi ile bana ayrıca sempatik gelir. Allah’ım neredeyse çilek hakkında kompozisyon yazacağım 🙂

İlkbaharında yaklaşmasıyla çocuklarınızı mutlu edecek ve kahvaltılarınızı tatlandıracak pratik çilek reçeli tarifi.

Ev Yapımı Çilek Reçeli Tarifi

Çilek Reçeli Tarifi 02

Yıkaması, doğraması, pişirmesi, püf noktaları derken evde reçel yapmak aslında basit bir iş değildir. Fakat hazır paketlerden koruyucu maddelerden kaçınmak için kolları sıvamakta yarar var. Üstelik hiçbir tat ev yapımının tadını veremiyor malesef.

Çilek Reçeli Tarifi 03

Çilek Reçeli Tarifi

Malzemeler ;

1 kg çilek

1 kg şeker (4 bardak)

Çeyrek limon suyu

Reçel yapacağınız zaman bir gece önceden özenle kolları sıvayın ve çileklerinizi bol su ile yıkamaya başlayın. Şekerinizi yıkadığınız çileklerinizin üzerine dökerek tencerenizin kapağını kapatın. Bir gece bu şekilde bekleyen çilek ve şeker etkileşime geçerek sıvı bir hal alacaktır. Sabah orta ateşte ağır ağır kaynatarak yaklaşık 45-50 dakika reçelinizi pişirin. Ara ara oluşan köpükleri tahta kaşık yardımı ile almanızda yarar var. Reçelin altını kapatmadan 2-3 dk. önce limon suyunuda ekleyerek hafif kaynatın. sıcak sıcak cam kavanozlara koyduğunuz reçelinizi bahara hazırlamış olacaksınız.

Çilek Reçeli Tarifi 04

Kahvaltı da değil yalnızca, acıktığınız anda muhteşem bir atıştırmalık olan tereyağ – çilek reçel ikilisini sevmeyen yoktur sanırım.

Çilek Reçeli Tarifi 05

Mevsiminde alınan taze çileklerden yapılmış ev yapımı çilek reçelinin kokusunu dahi değişmezsiniz.

Çilek Reçeli Tarifi 07

Mutfakta daima hoş sunumlar için ihtiyaç duyacağınız pratik yemek tariflerimiz ile sizlerle olacağız.

Çilek Reçeli Tarifi 08

Çilek Reçeli Tarifi 09

Çilek reçelinizi tatlılarınızda da görsel güzellik olarak kullanabilirsiniz.

Çilek Reçeli Tarifi 10

Afiyet, sağlık olsun 😉

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here