Güzel, sağlıklı ve canlı ciltler için esansiyel yağları kullanmak yeni bir şey değildir. Eski Mısırlılar şifa, muhteşem cilt ve aromaterapi için esansiyel yağların değerini anlamasıyla bilinen bir bitkisel yağlar bir kültür haline geldi. Eski Mısır’da 5000 yıl önce kullanılan yağlar bunun kanıtıdır. Cilt bakımı için bitkisel yağlar için oldukça fazla çeşit bulunmaktadır. Ciltiçin yağ seçmeden önce cildinizi tanımanız gerekir. Bunun için size bir kaç ip ucu vereceğiz.

Cildinizi Tanıyın

Cildin en büyük organ olduğunu biliyor muydun? Eğer bir yetişkin iseniz, vücudunuzda yaklaşık sekiz kilo cildiniz vardır. Deri, vücudu aşırı sıcaklıklardan, güneş ışığından ve zararlı kimyasallardan koruyan su geçirmez, yalıtkan bir kalkantır. Enfeksiyonu önlemek için antibakteriyel maddeler üretir ve kemik sağlığı için kalsiyuma dönüşüm için D vitamini üretir. Cilt ayrıca sinirlerle doludur ve beyine bilgi iletir. Cilt gerçekten şaşırtıcı ve karmaşık bir organdır  bu sebeple dikkat . ve özen ister.

Yaşlanan Cilt

cilt bakımı için bitkisel yağlarÜç katman cildimiz var ve hepsi biraz farklı bir şekilde yaşlanıyor. Epidermis olarak da bilinen dış tabaka, cildimiz için fiziksel bir engel oluşturan şeydir. Dermis veya orta tabaka, kolajen ve elastin içerir. Bunlar dayanıklılık, sıkılık ve esneklik sağlar. En derin cilt tabakası bağ dokusu ve yağ bulduğunuz yerdir.

Yaşlandıkça farkedebileceğiniz diğer şeyler, daha fazla çillere ve karaciğer lekelerine sahip olduğunuz gerçeğidir. Bunlar güneşin etkileri. Kendinizi yaşınızdan itibaren güneşten korumak çok önemlidir.

Bütün bunlar saçma gelse de, yaşlanma belirtilerini azaltmanın ve sağlıklı bir cildi teşvik etmenin yolları vardır. Bu iş için en iyi araçlardan biri uçucu yağlardır.

Kuru cilt

Cilt bakımı için bitkisel yağlar seçeneklerine bakmadan kuru ciltlerden de bahsetmemiz gerekiyor. Kuru, çatlamış veya lapa lapa cildiniz var mı? Milyonlarca insan, cildin epidermis tabakasında yeterli miktarda su bulunmaması ile karakterize olan kuru cildinden muzdariptir. Daha yaşlı kişiler, doğal yağlar ve kayganlaştırıcılar nedeniyle kuru cilde daha yatkındırlar. Nem ve sıcaklık gibi bazı çevresel faktörler, cildin nemi ne kadar tuttuğuna dair bir rol oynar.

Uçucu yağlar, kuru ve pul pul dökülmüş cildi yenilemeye ve beslemeye yardımcı olabilir. Bu esansiyel yağlar, vücudun daha fazla cilt yağı ve kuru ve iltihaplı cilt yapmasına yardımcı olabilir.

Diğer Cilt Koşulları

Cildimizle yanlış giden, cildimizin görünümünü değiştiren ve tahrişe ve ağrılığa yol açabilen bazı şeyler vardır. İşte bazı yaygın cilt koşulları.

Dermatit
Güneş yanığı
egzama
sedef hastalığı
Böcek ısırıkları
Uçuk
kurdeşen
Akne
zona hastalığı
saçkıran
Siğiller
Burns
Uçucu Yağların Güvenle Kullanılması
Yaygın bir inanç, esansiyel yağlar doğal olduğu için, her zaman güvenlidir. Ne yazık ki bu her zaman böyle değildir. Cilt bakımı için esansiyel yağları kullanırken, aşağıdaki güvenlik noktalarını dikkate alın.

Topikal uygulamadan önce mutlaka uçucu yağı bir taşıyıcı yağda seyreltin. Burada büyük bir taşıyıcı yağlar listesi ve kılavuzumuzda neyin iyi olduğunu görebilirsiniz. % 2’lik bir dilüsyon tavsiye edilir.
Göz, dudak veya müköz membranların üzerinde veya yakınında uçucu yağlar kullanmayın.
Tahriş meydana gelirse, derhal kullanmaya son verin.
Kırık, tahriş olmuş, hasarlı veya hastalıklı cilt üzerinde uçucu yağların kullanılmasından kaçının.
Bazı uçucu yağlar ışığa duyarlılığı arttırır. Güneşte çıkmadan önce bu yağları kullanmayın. Tam bir liste için fototoksik esansiyel yağlar, buraya ziyaret edin.
Hamileyseniz veya emziriyorsanız, hangi yağların güvenle kullanılabileceğini öğrenin. Şüpheniz varsa, bir yağ kullanmayın. Bu kılavuz hamile iken esansiyel yağları güvenle kullanmanıza yardımcı olacaktır.

Yüz ve Cilt İçin En İyi Yağlar

cilt bakımı için bitkisel yağlar
Cilt bakımı için bitkisel yağlar yağlar ile ilgili en önemli şey, çok yönlü olmaları ve bir dizi cilt rahatsızlığı için faydalı olmalarıdır. Yüz ve cilt için en gerekli esansiyel yağlar ve çeşitli cilt hastalıklarına nasıl fayda sağlayabilecekleri ve cildinizin genel sağlığını ve canlılığını nasıl artırabilecekleri.

Cilt için Bitkisel Yağlar

cilt bakımı için bitkisel yağlar

Lavanta yağı

Lavanta yağı, büyüleyici aromasının yanı sıra cilde kan akışını arttıran rahatlatıcı nemlendirici özelliklere sahip bir dolaşım uyarıcısıdır. Bu, cildin görünümünü iyileştirir, çünkü besin ve oksijen iletimini arttırır.

Serbest radikaller, canlı hücrelere zarar veren çok kararsız ve reaktif moleküllerdir. Serbest radikallerin geldiği yerlerden bazıları:

 • Kirleticiler
 • Dumanlı sis
 • Stres
 • Uyku eksikliği
 • Egzersiz eksikliği
 • UV ışınları
 • Hastalık
 • Kötü yemek
 • Tütün
 • Alkol

Yaşlandıkça, cildimizin serbest radikallere karşı savunma yapma yeteneği daha azdır. Kırışıklıklar ve ince çizgiler gibi yaşlanma belirtilerini içeren serbest radikallerin neden olduğu hasarla mücadele etmek için antioksidanlara ihtiyacımız var.

Araştırmalar, lavanta esansiyel yağının vücudun üç güçlü antioksidan, glutatyon, katalaz ve süperoksit dismutaz üretmesine yardımcı olduğunu göstermektedir. Bu antioksidanlar serbest radikallerin neden olduğu hasarı azaltabilir.

Tatlandırıcı yağ ile karıştırılmış lavanta yağı, tatlı badem yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile birlikte yaşlanma ile birlikte yaş lekelerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Lavanta ayrıca akne, egzama yanıkları ve hatta böcek ısırıkları gibi cilt rahatsızlıklarına bağlı tahrişleri ve iltihaplanmayı azaltabilen güçlü anti-enflamatuar özelliklere de sahiptir.

Buhur uçucu yağ

Yaşlanma cilt tonumuzun düzensiz olmasına ve lekelerin oluşmasına neden olabilir. Güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri ve dengesiz cilt tonları için, uçucu esansiyel yağ mükemmel bir seçimdir.

Alman Papatya yağı

Papatya esansiyel yağı cilt üzerinde sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Mavi bir renk veren azaren içeriğine sahiptir ve aynı zamanda anti-inflamatuar ve cilt sakinleştirici özellikleri vardır, bu da onu kuru cildi düzeltmek için iyi bir seçimdir. Papatya, cilt katmanlarına derinlemesine nüfuz etme ve nem tutulmasını teşvik etme yeteneğine sahiptir. Bu uçucu yağ, hassas ciltli insanlar için mükemmel bir seçimdir.

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı güçlü bir şekilde antiseptiktir ve çeşitli bakteriyel enfeksiyonlara karşı savaşabilir. Ayrıca antiviral ve antifungal özelliklere sahiptir, bu da onu ringworm, siğiller ve ayak tırnağı mantarı gibi durumlar için etkili bir ilaçtır.

Sardunya yağı

Sardunya yağı güzel bir çiçek kokusuna sahiptir ve cilt bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Hem kuru hem de yağlı ciltler için yararlı kılan sebum sekresyonunu dengeler. Bu aromatik yağ antiseptik ve anti-inflamatuar özellikler içerir.

Biberiye yağı

Cilt bakımı için bitkisel yağlar arasında en önemli olanlardan bir tanesi. Biberiye çekici bir kokuya sahiptir ve vücut üzerinde uyarıcı etkisi olan bir ısınma yağıdır. Saç bakımında sıklıkla kullanılsa da, biberiye de cilt için oldukça faydalıdır. Antimikrobiyal ve antiseptik özelliklere sahiptir, bu da egzama, dermatit, yağlı cilt ve sivilce için etkili bir ilaçtır. Tüm masaj yağı olarak biberiye, kuruluğu hafifletmeye yardımcı olur ve sağlıklı, tonlu cildi destekler.

Nane yağı

Nane yağı biraz paradokstur, serinletici ve ferahlatıcı, aynı zamanda ısınma ve uyarıcıdır. Cildi yumuşatır, tonlar ve yatıştırır ve güçlü antiseptik ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

 Limon yağı

Limonlar cildi ferahlatıcı, canlandırıcı ve tonlandırıcıdır. Antiseptik, antimikrobiyal ve antibakteriyel özellikleri, bu yağı hasarlı cildi beslemek için nemlendirici bir ilaç haline getirir. Araştırmalar, limon yağının serbest radikallerin neden olduğu hücre ve doku hasarını azaltabildiğini göstermektedir.

 Neroli yağı

Neroli sakinleştirici ve canlandırıcı özelliklere ve çok tatlı bir çiçek kokusuna sahiptir. Bu yağ ayrıca hücrelerin yenilenmesine yardımcı olan sitral adı verilen bir kimyasal içerir. Bu nedenle cildi nemlendirirken, streç izlerini iyileştirebilir, yağ üretimini dengeler ve gözeneklerin görünümünü küçültür.

 Gül yağı

Gül yağı tatlı bir aromaya ve cilt için harika olan çeşitli özelliklere sahiptir.  Kırık kılcal damarları gidermeye yardımcı olabilir, ince çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azaltırken iltihap, kaşıntı ve kuruluk oluşumunu azaltır.

Paçuli yağı

Bu yağ güçlü antiseptik, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir ve dermatit, sedef hastalığı, sivilce ve egzama gibi cilt durumlarına yardımcı olabilir. Ek olarak, paçuli cildin yaşlanmasına karşı harika bir seçenektir: ince çizgi ve kırışıklıkların görünümünü düzeltirken yeni hücre büyümesini teşvik edebilir.

Mandalina yağı

Mandalina esansiyel yağı antifungal ve antiseptik özelliklere sahiptir, bu da onu akne savaşında mükemmel bir seçenek haline getirir. Bu esansiyel yağ, erken yaşlanma belirtilerini azaltma ve hücrelerin yenilenmesini ve kollajen üretimini artırma yeteneğiyle de bilinmektedir.

Havuç tohumu yağı

Havuç tohumu yağı, cildin hızlı bir şekilde yenilenmesine yardımcı olan güçlü antioksidanlar içerir. Hoş, zengin ve toprak aroması ve nemlendirme özelliklerine sahiptir.

Bitkisel Yağlar ve Göz Kremi Yapımı

Bu gözenekli uçucu yağ ile yapılan ev yapımı göz kremi cildi nemlendirmeye ve ince çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

Parlak Cilt İçin Maske Tarifi

Malzemeler

 • 10 damla buhur esansiyel yağı
 • 1 yemek kaşığı saf aloe vera jel
 • 1 yemek kaşığı organik shea yağı
 • 1 yemek kaşığı erimiş organik hindistan cevizi yağı
 • ½ çay kaşığı vitamin E yağı

Hazırlanışı

 • Tüm malzemeleri küçük bir kasede birleştirin. İyice karıştırın.
 • Kapaklı bir cam kavanozda saklayın.
 • Sabah ve akşam gözünüzün etrafında kullanın – gözünüze girmediğinden emin olun.
 • Bu ferahlatıcı yüz maskesini parlak bir cilt için haftada birkaç kez uygulayın.

Cilt Yumuşatıcı

Malzemeler

 • 1 bardak Hindistan cevizi şekeri
 • ½ fincan hindistancevizi yağı
 • 1 çorba kaşığı limon suyu
 • 5 damla nane esansiyel yağı
 • 5 damla limon esansiyel yağı

Hazırlanışı

 • Tüm malzemeleri küçük bir kapta karıştırın.
 • Dairesel bir hareketle temiz bir yüze uygulayın.
 • Durulayın ve kurulayın.
 • Geri kalanını kapaklı bir cam kavanozda saklayın.

Bu maskeyi vücudunuzun herhangi bir yeri için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Tüm Cilt Tipleri İçin El Yapımı Krem

Malzemeler

3 bardak su
¼ bardak çelik kesilmiş yulaf
¼ bardak sıvı dökme sabun
12 damla lavanta esansiyel yağı
1 çay kaşığı vitamin E yağı
2 çay kaşığı avokado yağı

Hazırlanışı

Suyu kaynatın ve yulafın üzerine dökün. 2 saat bekletin ve suyu süzün. Suyu kenara koyun ve yulafları atın.
Dökme sabunu, esansiyel yağı, E Vitamini ve avokado yağını bir çırpma teli ile karıştırın.
Köpüren sabun dispenserinizi %10 sabun / yağ karışımı ile doldurun.
Dağıtıcının kalan kısmını yulaf ezmesi ile infüze edilmiş suyla doldurun.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here