Nedense ülkemizde “Pahalı olan her bakım ürünü iyidir.” gibi bir yanılgı var. Aslında ne kadar da yanlış. Şahsen kozmetikle ve bakım ürünleriyle içli dışlı biri olarak ucuz markalardan da mükemmel şeyler çıkabileceğini gördüm.

Bugün ise bu yazının konuğu kötü cilt bakım ürünleri. Evet cilt bakımı, ama bazen kötü bakım yapabiliyorlar.

cilt bakiminda uzak durmaniz gereken urunler 01

Yüksek Faktörlü Güneş Kremleri

Faktör yükseldikçe kimyasal artıyor. Dolayısıyla cildinizin içerisine aldığı kimyasal miktarının artması iyi bir şey değil. Güneş kremi kullanmamak da yanlış. Bu nedenle bana göre ideal olan 30  diyorum. Ama bu konuda size uygun koruma faktörünü size doktorunuz söyleyecektir.

Sabun

Nemlendirici özelliği de olsa, mükemmel bir temizleyici de olsa sabun yüze değdirilmemesi gereken ürünlerden. Çünkü cildin pH değerini yükseltiyor. Aynı zamanda ne kadar nemlendirici özelliği olsa da yüzü kurutacaktır.

cilt bakiminda uzak durmaniz gereken urunler 05

SLS İçeren Yüz Temizleyicileri

SLS ürünleri suyla birleştiğinde köpürten bir madde. Şampuan ve yüz temizleyicilerin çoğunu incelediğinizde SLS (Sodium Lauryl Sulfate) ya da SLES (Sodium Lauret Sulfate) görürsünüz. Bunlar da aynı sabunlar gibi cildi kurutacaklardır. Aynı zamanda hassas bir cilde sahip olan kişilerde iritasyona bile neden olabilirler.

cilt bakiminda uzak durmaniz gereken urunler 03

Alkollü Tonikler

Özellikle yağlı ciltlerin kurtarıcı olarak gördükleri alkollü tonikler uzun vadede kırışıklıklara neden oluyorlar. Üstelik her ne kadar ferahlık ve temizlik etkisi gösterse de cildi kurutup doğal yağ dengesinin bozulmasına neden olabiliyorlar.

cilt bakiminda uzak durmaniz gereken urunler 06

Yoğun Yağ İçeren Göz Kremleri

Gözün çevresinde yağ üretilmediği için bazı göz kremlerinin içerisinde bol miktarda yağ yükleniyor. Bundan uzak durmalısınız çünkü göz çevresinde yağ butonlarına sebep olabilirler. Aynı zamanda göz içine kaçarsa çok büyük iritasyonlara neden olabilirler. Göz çevresi için en uygun kremler jel kıvamındaki ürünlerdir.

cilt bakiminda uzak durmaniz gereken urunler 07

Cilt bakımı ürünlerinize kadar her şeyin doğru seçim olması dileğiyle… Sevgiler!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here