Her ilişkide cinsel yaşantı oldukça önem arz etmektedir. Cinsel hayatı aktif olan bir çift ile cinsel yaşantıda sıkıntı yaşayan çiftler arasında ki ilişki düzeylerinde oldukça farklılık görülmektedir. Bu nedenle cinsel işlevde herhangi bir sıkıntı yaşayan kişilerin durumu göz ardı etmeden bir uzmanla çalışması ve uzman tarafından detaylı bir şekilde sorunların saptanması ve gerekli müdahaleyi terapiye özgü teknik ve metodlarla uygulamaya sokması gerekmektedir.

Cinsel işlev bozukluğu nedir?

Her cinsel yaşantısında aksaklık yaşayan kişiler de cinsel işlev bozukluğu olacak diye bir kural yok. Hayatın her döneminde olduğu gibi cinsel yaşantıda da zaman zaman problemler yaşanabilir. Belki iş yoğunluğu, yorgunluk belki stres ya da ilişkisel problemlerden kaynaklı olarak cinsel işlevde sıkıntılar yaşanabilir. Bu durum süre açısından kısa olduğu için sorun olarak ele almak pek doğru olmayabilir. Asıl önemli olan cinsel işlev bozukluğunun süresidir. 6 ay ve daha uzun süreden beri bu problemle karşı karşıyaysanız bir uzmandan destek almanızın zamanı gelmiş demektir.
Burada özel olarak değinmek istediğim bir diğer konu ise problem kim tarafından yaşanıyorsa yaşansın tek bir kişi üzerinden değerlendirmenin yanlış olduğudur. Bu durum bir çift problemidir ve kişilerin birbirini yargılaması durumu çözmekten ziyade daha karmaşık bir hale sokar.

Tedavi mümkün müdür?

Cinsel İşlev Problemleri iki açıdan ele alınır. Biri psikolojik diğer ise biyolojik. Bazı durumlarda ikisi birlikte görülebilir. Bu problemler birden çok sebepten dolayı ortaya çıkabilir. Örneğin mitlerden, abartılı beklentilerden kaynaklı ortaya çıkabileceği gibi fizyolojik ya da emosyonel durumlardan da kaynaklanabilir. Psikolojik açıdan ele alacak olursak; Durum eğer ki psikolojik bir nedene bağlı ise tedavi bir uzman desteği ile mümkündür. Genel anlamda seanslar 6-12 seans arası değişkenlik göstermektedir fakat kişinin tedaviye uyumu, seanslara katılımı süre açısından değişkenliğe sebep olabilir.

Cinsel İşlev Bozukluklarından bahsedecek olursak;

Cinsel Ağrı Bozuklukları
Vajinismus
Disparoni (Cinsel birleşme öncesinde, o an ya da sonrasında ki ağrı olarak tanımlanır.)
Orgazm İle Alakalı Bozukluklar
Kadınlada Orgazm Bozukluğu
Erkekte Orgazm Bozukluğu
Erkekte Prematür Ejekülasyon (Erken Boşalma)
Retarde Ejekülasyon (Geç Boşalma)
Cinsel Uyarılma Bozukluğu
Kadında Cinsel Uyarılma Bozukluğu
Erkekte Cinsel Uyarılma Bozukluğu
Erkekte Erektil Disfonksiyon (Sertleşme Sorunu)
Cinsel İstek Bozukluğu
Cinsel İstekte Azalma Bozukluğu
Cinsellikten Tiksinme Bozukluğu
Madde Kullanımının Yol Açtığı Cinsel İşlev Bozuklukları
Kullanılan madde ilk etapta cinselliği artırsa da zaman içerisinde orgazm, ereksiyon konusunda problemler görülmeye başlanır.
Cinsel Kimlikten Kaynaklanan İşlev Bozukluğu
Kişi biyolojik olarak sahip olduğu bedene karşı bir aidiyet duygusu içerisinde olmayabilir. Yani kendi cinsinden hoşlanabilir. Toplum ve çevre baskısından kaynaklı olarak karşı cinse bir şeyler hissetmeye zorlanabilir. Bu durum cinsel işlevde sıkıntılara yol açar.

Psikolog Alara Köksal
Cinsel-Aile ve Çift Terapisi- Bireysel Terapi
Cad. Halaskargazi mah. Zafer sk. No:46 Modern İş Merkezi 301 Numaralı Ofis Nişantaşı/İstanbul
www.alarakoksal.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here