Evliliklerde en önemli konulardan birisi de cinselliktir. Bir evlilikte veya ilişki de problem varsa bu her zaman cinselliğe yansır. Cinsellikte bir problem varsa da iletişime olumsuz yansır. Yani evlilikte cinsellikte problem varsa bu çözülmesi gereken önemli bir sorundur. Eğer çözülmezse evliliği sonlandırmaya kadar götürebilir.

Cinsellik, evlilikte bu kadar önemli olmasına rağmen çok konuşulan bir konu değildir. İnsanlar cinsel sorunlar yaşamasına rağmen ayıp, günah, tabu, konuşulmaz gibi yaklaşımlardan dolayı sorunlarına derman bulmayı bırakın derdini anlatacak birilerini bile bulmakta zorlanıyorlar. Derdini anlatacak birilerini bulsalar bile gidip sorununa çözüm aramaktansa içine kapanıp bunu ifade etmemeyi tercih ediyorlar. Öyle ki evliliği bitirmeye göze alıyor fakat bunun için yardım aramayı veya tedaviye başvurmayı reddediyorlar.

Birçok evlilik cinsellik yaşanmadan ve yaşanmadığı için bitiyor. Ben size böyle önemli bir konu olan cinsel sorunlar ve tedavileri hakkında önemli olduğunu düşündüğüm bilgileri aktaracağım.

Cinsel Sorun Nedir?

Herhangi bir nedenden dolayı cinsel birlikteliğin gerçekleşmemesi durumuna denir.

Cinsel Sorunlar Nelerdir?

​ Vajinismus (cinsel ilişkiye girememe)

  • Erken Boşalma
  • Sertleşme Bozukluğu
  • Disparoni (kadında ağrılı cinsel ilişki)
  • Kadın ve Erkekte Cinsel İstek Bozukluğu
  • Kadında Uyarılma Bozukluğu
  • Kadın ve Erkekte Orgazm Bozukluğu

Cinsel Sorunların Nedenleri?

Cinsel problemler birçok nedenden kaynaklanabilir. Psikolojik ve duygusal problemler, madde kullanımı, yetiştirilme tarzları, cinsellik konusunda deneyimsiz ve eğitimsiz olmak, evlilik ve iletişim problemleri, biyolojik nedenler gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Cinsel Sorunların Tedavisi

Cinsel problemler birçok psikolojik probleme nazaran daha kısa sürede kalıcı çözümler sağlanmaktadır. Cinsel sorunların tedavisi genellikle çift ile birlikte yapılır. Her ne kadar eşler sorunun tek kişiden kaynaklandığını düşünse de bu iki kişiye ait bir problem olduğu için çiftlerin ikisinin de sürece dahil olması beklenir. Bilişsel ve davranışçı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Yapılandırılmış bir tedavi sürecidir ve her seansta atılacak adımlar bellidir. Tabi bu danışanların yaşadığı soruna göre uyarlanmaktadır. Cinsel terapi seansları ortalama sekiz – on seans gibi bir sürede çözülmektedir. Bu seans süresi danışanın durumuna göre azalabilir veya artabilir.

Bilişsel düzeyde değerlendirmelerin yanı sıra bazı fiziksel egzersizler ve ödevleri içeren davranışçı çalışmaları içeren bir tedavi sürecini kapsamaktadır.

Cinsel Terapist Kimdir?

Lisans veya yüksek lisans düzeyinde cinsel terapi eğitimi verilmemektedir. Bunun için özel kuruluşlarda veya üniversitelerin sürekli eğitim merkezlerinden ayrıca eğitimler alınmaktadır. Cinsel terapistler, cinsel terapi eğitimi almış psikolog ve psikiyatristlerdir.

Uzman Psikolog
Ayhan ALTAŞ
Bursapsikologum.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here