Bir çocuğun dünyayı keşfetmesi için en iyi yollardan biri oyundur. Çocuklara oyun sayesinde birçok şey öğretebilirsiniz. Sadece bir şeyler öğretmek için kullanmamalısınız oyunu. Aynı zamanda çocuklarınızın kendilerini ve yaşıtlarını keşfetmesi için de oyun bulunmaz bir nimettir. Tabi, oyun esnasında çocuğun en büyük yardımcısı ve arkadaşı da oyuncaklardır.

cocugunuzun oyun dunyasina katkida bulunmaniz icin 9 essiz oneri 07

Bazen yetişkinler olarak çocukların oyunlarına, oyuncak sandıklarına, ya da bir sepet dolusu oyuncağı varken gidip de en dandiğine tutulmasına akıl sır erdiremeyiz. Ancak gelin görün ki oyunlar, oyuncaklar ve çocuklar arasındaki ilişki muazzamdır ve bugün sizlere bu ilişkiden biraz bahsedeceğiz.

9.Malzemeleri atmayın.

Tuvalet kağıdı ruloları, boş kavanozlar ve dahası… Çocuğunuz için herhangi bir tehlike arz etmeyecek atık ev malzemeleriyle çocuğunuz için harika oyuncaklar yaratabilirsiniz. Eğer bu konuda yaratıcılığınızın iyi olduğundan emin değilseniz, ya da sizin değil de çocuğunuzun yaratıcılığının gelişmesini istiyorsanız malzemeleri üzerlerinde hiçbir değişiklik yapmadan çocuğunuza verin. Sizin anlamayacağınız bir şekilde o malzeme üzerine küçük bir dünya kurabilir.

cocugunuzun oyun dunyasina katkida bulunmaniz icin 9 essiz oneri 02

8.Araya katılmaya çalışmayın.

Çocuklar özellikle okul öncesi dönemde tek başlarına oyun oynamaktan keyif alırlar ve siz ne kadar isteseniz de bazen sizi oyunlarına katmak istemezler. Kendi kendilerine konuşup, oyunlarını kurarlar ve devam ettirirler. Onları saatlerce oyun oynarken görebilirsiniz. Böyle bir durumda illa araya girmeye ve oyuna dahil olmaya çalışmayın.

7.Oyunları bölmeyin.

Ciddi bir iş yaparken işinizin bölünmesinden hoşlanmıyorsunuz öyle değil mi? O zaman çocuklarınızın oyunlarını da bölmemeye çalışmalısınız. Çünkü sizin için oyun ne kadar gereksiz bir şey olsa da çocuklarınız için o anki dünyasında en önemli şeylerden biridir.

cocugunuzun oyun dunyasina katkida bulunmaniz icin 9 essiz oneri 03

6.Çok oyuncak almayın.

Çocuğunuzun oyuncaklarla ilişkisi harika olabilir ve siz de bu nedenle iyi bir ebeveyn olmak için daha fazla oyuncak almak istiyor olabilirsiniz. Ancak çocuğunuzun ileride doyumsuz bir yetişkin olmasını engellemek ve şu anda kafa karışıklığını önlemek için yapmanız gereken son şeydir bu. Çocuğunuza gelişim dönemine uygun, birkaç tane oyuncak almanız yeterli olacaktır. Fazlası, o dönemdeki bir çocuk için en gerekli olan oyun başlatma yeteneğini, yani aslında girişimcilik kazanmasını önler. Hem fazla oyuncak olması aynı zamanda çocuğun yaratıcılığını da baltalayacaktır. Bu nedenle az ve öz oyuncak iyidir.

5.Anlaşılır olmalıdır.

Bugün birçok markette çocuklara göre pek çok oyuncak satılmaktadır. Bunları satın alırken dikkat etmeniz gereken ilk şey çocuğunuzun gelişim dönemine uygun olmasıdır. Çocuğunuzun gelişim dönemine uygun olmayan bir oyuncak çocuğunuzda yetersizlik duygularının açığa çıkmasına neden olabilir. Okul öncesi dönemde oyuncaklar açık ve anlaşılır olmalıdır.

cocugunuzun oyun dunyasina katkida bulunmaniz icin 9 essiz oneri 04

4.Dayanıklı oyuncaklar tercih edin.

Çocuklarınızı oynadığı oyunlar ve oyuncaklar hakkında kısıtlayamazsınız. O anki oyunu, oyuncağını duvara atmasını gerektiriyorsa oyun böyle işleyecek demektir. Bu nedenle çocuğunuza uygun olarak daha dayanıklı oyuncaklar tercih etmelisiniz. Küçücük çocuğun “Annem/babam buna çok para verdi. Bu oyuncağa zarar vermemeliyim.” diye düşünmesini beklemeniz oldukça komik olur.

3.Ayrım yapmayın.

Genelde Türk aile yapısında kız ve erkek çocukları daha doğar doğmaz büyük bir ayrımcılığa ayrı tutulurlar. Kızlar pembe giymelidir, erkeklerse mavi. Kızlar bebeklerle oynamalıdır, erkeklerse arabalarla. Halbuki bu son derece yanlış bir yaklaşımdır. Ayrımcılık, küçük yaşlardan itibaren çocuklara aşılanmamalıdır. Kız çocuğun arabalarla oynamasında, ya da erkek çocuğun evcilik oynamasında hiçbir sakınca yoktur.

cocugunuzun oyun dunyasina katkida bulunmaniz icin 9 essiz oneri 01

2.Şiddete yöneltmeyin.

Silah, tabanca, tüfek gibi şiddeti çağrıştıran oyuncaklardan çocuğunuzu her daim uzak tutmalısınız. Bu tür oyuncakların herhangi bir zararı yokmuş gibi görünebilir ama çocuğunuza şiddeti kendi ellerinizle aşılamak istemezsiniz.

1.Endişelenmeyin.

Okul öncesi dönemde bir çocukla ilgili endişelenmeniz gereken son şey bile değildir çok oyun oynaması. Çocuğunuzu rahat bırakın ve keşfetmesini sağlayın. Zaten ileride can sıkıcı şeylerle fazlasıyla meşgul olacak. En azından şimdi dilediğini yapmalı!

two children in playroom with toys 2

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here