Önceden kadının hedefi belliydi. Ev işlerini öğren, koca bul, ardından çocuk doğur ve hayatını eş, çocuk ve ev işleri üçgeninde dönerek devam ettir. Sadece ülkemizde değil, neredeyse her ülkede durum böyleydi. Kadın genelde evde oluyor, bütün enerjisini çocuğuna ve eşine harcıyordu. Normal olan buydu. Çalışmak mı? Hayır o erkeklerin işiydi. Kadınların işi olan şey evde durmak, evi idare etmek ve çocuk büyütmekti. Çalışan kadınlar yadırganırdı.

Sonradan dünya büyüdü, sektörler genişledi. Anlaşıldı ki bu iş dünyasında sadece erkeklere değil, kadınlara da yer var. Birçok sektörde erkekler kadar kadınları da görüyoruz artık. Kadınlar aktif bir şekilde ekonomide rol alıyor, eli ekmek tutuyor ve ayakları üzerinde durabiliyor. Artık birçok anne babanın arzusu kızına ilk olarak ev işlerini öğretmek değil, onu okutmak.

Bu sektörler genişlerken ve kadınların iş dünyasındaki aktifliği günden güne artarken göz ardı edilen bir şey oldu: Çocuklar. Bu gelişme çocuklar için iyi oldu mu? Yoksa kadınların iş dünyasındaki bu aktifliği çocukların önceye nazaran arada kaynayıp gitmesine mi neden oldu?

cocuk da yaparim kariyer de 05

Nil Karaibrahimgil’in “Çocuk da yaparım kariyer de!” sözlerine sahip şarkısı bize güç verse de bir çoğumuz ne yazık ki iş ciddiye binince çocuk mu, yoksa kariyer mi ikilemine düşüyoruz. Bu ikileme düşmeyen kadın var mıdır bilinmez, ancak uzmanlara göre ikisinde de aynı anda iyi olabilmek neredeyse imkansız.

cocuk da yaparim kariyer de 02

Araştırma sonuçları biraz ürkütücü ancak seçim konusunda size daha büyük kolaylık sağlayabilir durumun böylesine kesin bir şekilde ifade edilmiş olması. Gerçekten çocuk sahibi mi olmak istiyorsunuz, yoksa kariyer basamaklarınızı tırmanmaktan son derece memnun musunuz? Ne yazık ki eninde sonunda bu yol ayrımıyla karşılaşacağız. Önemli olan bu yol ayrımında kendi isteğinizle karar verebilmek. Kimsenin baskısı altında kalmadan nasıl daha mutlu hissedeceğinize ve nasıl daha mutlu olabileceğinize ailevi durumunuzu, kendi özelliklerinizi göz önünde bulundurarak kendiniz karar vermelisiniz.

cocuk da yaparim kariyer de 03

Çocuğunuza daha iyi bir gelecek sunmak için çalışıyor olabilirsiniz ancak çocuğunuzun, özellikle de ilk 2 yıl, maddi gereksinimlerinden çok kendisini manevi açıdan doyuracak bir anneye ihtiyacı vardır. Anne ilgisi, şefkati çocuğun duygusal ve sosyal gelişimi için son derece önemlidir. Ve ne yazık ki hiç kimse, hiçbir şey annenin yerinin tutmamaktadır. Bu durumu göz önünde bulundurarak kariyerinize vakit ayırmak istediğiniz bir dönemde çocuk sahibi olmaktan uzak durmanızı öneririm. Yoğun bir iş temposuna kapılarak mutsuz bir birey yetiştirmeyi hiçbir anne adayı istemez.

cocuk da yaparim kariyer de 04

Ancak ikisini bir arada yapmak eğer işiniz çok yoğun tempoda devam etmiyorsa elbette ki mümkün olabilir. Eşinizle biraz iş bölümü yaparak, biraz kendinize ve arkadaşlarınıza vakit ayırarak çocuğunuz ve işiniz için gerekli verimi sağlayabilirsiniz. Aradaki dengeyi sağlamak için kimseye kulak asmayın, ya da her şeye eşit vakit ayırmaya çalışmayın. Çünkü kimsenin hayatı birbirine benzemez, ya da hayatımız kesin parçalarla bölümlere ayrılabilecek bir pasta değildir ve siz hayatınızda olan her şeyde en iyi olmak zorunda değilsiniz. Sadece çocuğunuzun yanında eşinizle el ele bulunarak bile büyük bir iş başarabilirsiniz. Bu nedenle hayatınızı eşit parçalara bölmek yerine önem sırasına göre bir sıralama yaparak, vakitinizi buna göre ayarlayarak kendi dengenizi yaratabilirsiniz. Böylece hem bir şeylerden eksik kalmış gibi hissetmezsiniz, hem de her evden çıkışınızda aklınız evde kalmaz. Ama dediğim gibi özellikle de ilk 2 yıl çocuklar için yemekle eşdeğerdir anne şefkati, öyle hayatidir. Çocuk sahibi olma planlamanızı özellikle bunu göz önünde bulundurarak yapmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here