Son zamanlarda araç sayısının artması, mahalle kültürünün ve yeşil alanların azalması, bir yandan da teknolojinin gelişmesiyle anne ve babalar için telefonlar, tabletler kurtarıcı nesneler oldular. Canı sıkılan bir çocuk için tablet her daim çözümdür. Peki iyi midir? Tüm anneler bunun cevabını biliyor. Çocukların ihtiyacı bu tip teknolojik aletler değil, ebeveynleriyle ya da yaşıtlarıyla oynayacağı oyunlardır. Çocuk oyunları evde mümkün müdür diye merak ediyorsanız, cevabımız ‘evet’ olacaktır!

Oyun dendiği zaman sizin de aklınıza küçükken oynadığımız saklambaç, deve-cüce, evcilik mi geliyor? Peki bu oyunların bizim boş zamanımızı doldururken aynı zamanda bizlere en eğlenceli yoldan eğitim sağladığını, aynı zamanda iletişim becerilerimizi geliştirdiğini biliyor muydunuz?

Bir çocuğa her şeyi öğretmek mümkündür aslında, yeter ki öğreteceğiniz şeyi bir oyunla anlatmayı seçin. Oyun, çocuklar için önemli bir iletişim, eğitim ve sosyalleşme aracıdır. Tüm bu becerilerin gelişebilmesi için çocukların yaşına uygun oyunları oynaması ve bu konuda ebeveynleri tarafından desteklenmesi şarttır.

Çocuk oyunları evde nasıl oynanır?

Çocuğu bazen oyuncaklarıyla başbaşa bırakmak ve bir kenara çekilmek iyidir. Çocuk kendini tanır, kendine oyun kurar. Ancak bazen de anne babasıyla oynayacağı oyunlara ihtiyaç duyar ki kurallı bir oyun olması eğitim için önemlidir.

Çocuk oyunları evde gerçekten de çok kolay oynanır. Genelde ilgili bir anne ve hevesli bir çocuk yeterlidir. Ekstra bir materyale ihtiyaç duyulmaz. Vakit aralığı ihtiyaca göre değiştirilebilir. Artıları çok, eksileri ise neredeyse hiç yoktur.

İsterseniz daha fazla uzatmadan çocuklarınızla daha kaliteli vakitler geçirebilmeniz için kurabileceğiniz çeşitli oyunlara göz atalım.

5.Hikaye Yaratma Oyunu (4-7 Yaş)

Beraber dergilerden, gazetelerden çeşitli nesnelerin ve insanların fotoğraflarını kesin. Bunları bir yerde biriktirin. Ardından 4 (sayıyı çocuğunuzun yaşına göre artırabilir ya da azaltabilirsiniz)resim seçerek bunları yanyana dizin ve bu resimlerle ilgili bir hikaye yaratın. Ardından aynısını çocuğunuzdan da isteyin.

Bu oyun, hem çocuğunuzun küçük kas becerilerini geliştirecek, hem de kelime dağarcığını zenginleştirecek, dil gelişimine katkıda bulunacaktır.

4.Sıcak-Soğuk Oyunu (5-7 Yaş)

Bir nesneyi odada bir yere saklayın. Sonrasında çocuğunuzdan bulmasını isteyin. Çocuğunuz hedefe yaklaştıkça ‘sıcak’, hedeften uzaklaştıkça ‘soğuk’ diyerek onu yönlendirin. Sonrasında nesneyi bu sefer de çocuğunuzun saklaması için ona fırsat verin.

Bu oyun sayesinde çocuğunuzun mesafe algısı güçlenecek. Aynı zamanda yönergelere uyma becerisi gelişecektir.

3.Su Doldur-Boşalt Oyunu (2-6 Yaş)

Çocuklar için en eğlenceli oyunlar sulu oyunlardır. Çeşitli kaplar ve bardaklarla su doldur-boşalt oyunu oynayabilirsiniz. Ancak bir uyarı, çocuğunuz bu suyla oynarken onu unutabilirsiniz. Çünkü emin olun kendisi uzun saatler boyunca bu oyunu oynamakta hiçbir sakınca görmeyecektir.

Bu oyun, çocuğunuzun eğlenceli vakit geçirmesini sağlar. Dikkat yeteneğini geliştirir. Aynı zamanda standart olmayan ölçme birimleriyle ölçüm yapabilme becerisini de kazanmasına yardımcı olur.

2.Takı Tasarım Oyunu (4-7 Yaş)

Küçük, boncuk makarnaları sulu boya ya da parmak boyasıyla boyayın, ardından kurumaya bırakın. Sonrasında bu renkli makarnaları iplere dizerek beraber takılar tasarlayın. Makarna yerine boncuk ya da başka uygun mutfak malzemeleri de kullanabilirsiniz.

Bu oyun, çocuğunuzun yaratıcılığını geliştirecek aynı zamanda küçük kas gelişimine katkıda bulunacaktır.

1.Kurabiye Yapma Oyunu

Aslında bu sadece bir oyun değil. Bunu salata yapma oyunu, pazardan alınanları dolaba yerleştirme oyunu olarak da düşünebiliriz. Çoğu anne çocuk gerçekten büyüyene kadar onu mutfağa sokmak istemez. Oysa ki mutfak, çocuklar için güvenli bir alan sağlandığı sürece mükemmel bir etkinlik yeridir. Çocuğunuza mutfakta vereceğiniz sorumluluklar hem sorumluluk duygusunu geliştirecek, hem yaptıkça özgüveni gelişecek hem de verdiğiniz görevlere göre okul öncesi dönemde kazanması gereken becerileri kazanacaktır.

Mesela çocuğunuza kurabiye hamurunu yoğurtup şekil verdirirseniz çocuklarınızın küçük kas gelişimine yardımcı olursunuz. Portakal ve elmaları ayırıp ayrı tabaklara koymasını isterseniz gruplama yeteneğine katkıda bulunursunuz. Kek yaparken ondan 3 tane yumurta isterseniz ritmik sayma yeteneğini anlamlandırmasına yardımcı olursunuz. Bunların hiçbiri olmasa bile çocuğunuzla iletişim kurmuş ve vakit geçirmiş olursunuz ki bu, tüm eğitimlerden, tüm kazanımlardan daha önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here