Çocukken ne yaparsak yapalım onlar aklımızın bir köşesine sanki kazınmış gibidir. Yaşadığımız olayları, okuduğumuz kitapları, izlediğimiz filmleri kesinlikle unutmayız. Ne öğrendiysek o hayatımız boyunca bizimle kalır. Zihniniz sizi de zaman zaman hayrete düşürüyordur. Dün ne yediğinizi unuturken, çocukken yaşadığınız belki de önemsiz bir şeyi hatırlayabiliyorsunuz. Ne garip değil mi?

Şimdi sizinle tanıştıracağımız ve bu yazıyı okuduğunuza göre genel olarak bildiğiniz ve adına “çocukluk klasikleri” diyebileceğimiz, içimizi ısıtan birbirinden güzel kitapları beğeninize sunmak istiyoruz. Şuna da eminiz ki, çocukluğunda bu kitapları okuyanlar, okumayanlara göre 1-0 öndedir.

“Çocuk Klasikleri” Denilebilecek Güzellikteki Çocuk Kitapları 

1-) Çocuk Kalbi

cocuk-psikolojisini-olumlu-yonde-etkileyecek-unutulmaz-10-cocuk-kitabi-1

Enrico üçüncü sınıfa giden bir çocuktur ve bu sınıfta yeni öğretmeni ve yeni arkadaşları vardır. Enrico günlük tutmaya bu sınıfta başlar ve arkadaşlarının farklı hikayelere sahip olduğunu öğrenir. Günlük tutması ona derslerinin yanında hayatı da öğretmeye başlayacaktır.

2-) Tavuk Suyuna Çorba Serisi

cocuk-psikolojisini-olumlu-yonde-etkileyecek-unutulmaz-10-cocuk-kitabi-2

İçerisinde bulunan birbirinden güzel 60 öykü ile hayatın zorluklarıyla başa çıkma ve rüyalarınızı gerçekleştirmek için neler yapmanız gerektiğini kanıtlanmış tekniklerle size anlatacak olan bu kitapla, harika bir yolculuğa çıkacaksınız.

3-) Şeker Portakalı

cocuk-psikolojisini-olumlu-yonde-etkileyecek-unutulmaz-10-cocuk-kitabi-3

Çocukluğumuzun klasikleri arasına giren ve Zeze’nin yaramazlıklarını bize en sempatik şekliyle anlatan Şeker Portakalı kitabı asla unutulmayacaklar arasında.

4-) Ayşegül Serisi 

cocuk-psikolojisini-olumlu-yonde-etkileyecek-unutulmaz-10-cocuk-kitabi-4

Ayşegül o kadar güzel bir hayat yaşıyordu ki, biz hem onun maceralarını okuyor, hem de içten içe öye bir hayatın hayalini kuruyorduk. Çocukluğumuzun hayallerini süsleyen Ayşegül Serisi de unutulmazlar arasında kendine önemli bir yer ediniyor.

5-) Küçük Kara Balık 

 

cocuk-psikolojisini-olumlu-yonde-etkileyecek-unutulmaz-10-cocuk-kitabi-5

Bize sorgulamayı, cesareti ve özgürlüğü anlatan bu sevimli kara balığı unutmak mümkün mü?

6-) Küçük Prens 

cocuk-psikolojisini-olumlu-yonde-etkileyecek-unutulmaz-10-cocuk-kitabi-6

Milyonlarca insanın okuduğu, sadece küçüklerin değil büyüklerinde okuyarak kendilerine önemli dersler çıkardığı bu kitabı unutmak mümkün mü?

7-) Martı 

cocuk-psikolojisini-olumlu-yonde-etkileyecek-unutulmaz-10-cocuk-kitabi-7

Kendi sınırlarımızın dışına çıkabileceğimizi ders vererek anlatan Martı kitabıyla çocukların hayal dünyalarının gelişmesini sağlayacaksınız. Etkileyici kitaplardan bahsederken Martı’yı es geçmek olmazdı.

8- ) Sekizinci Renk 

cocuk-psikolojisini-olumlu-yonde-etkileyecek-unutulmaz-10-cocuk-kitabi-8

Ela’nın renkli düşlerini okurken ne kadar hayal kurduğunuzu hatırladınız mı? Hiç unutmadınız değil mi?

9-) Tom Sawyer

cocuk-psikolojisini-olumlu-yonde-etkileyecek-unutulmaz-10-cocuk-kitabi-9

Mark Twain tarafından yazılan ve 19. yy’da Amerika da büyüyen iki arkadaşın başından geçenleri anlatan bu kitapla eğlenceli ve keyifli dakikaların tadını siz de çıkardınız hatırlayın.

10-) Bacaksız Serisi 

cocuk-psikolojisini-olumlu-yonde-etkileyecek-unutulmaz-10-cocuk-kitabi-10

Rıfat Ilgaz’ın yazdığı Bacaksız Bahri ve arkadaşlarının maceralarını anlatan bu sevimli seri ile çocukların hayal dünyalarını daha da zenginleştireceğinizden emin olabilirsiniz.

Mutlaka Okumanız Gereken 7 Çocuk Psikolojisi Kitabı başlıklı yazımızı okumak ister misiniz?

 

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here