Hepimiz şimdilerde farklı insanlar olup, farklı hayatlar yaşasak da, küçükken aslında aynı insanlardık. Bütün çocuklar birbirine benzer. İster Anadolu’da ister İstanbul’un göbeğinde büyüsün; bir yerlerde buluşup çocukluk anıları anlatılmaya başlanınca her şehrinden aynı hikaye çıkar yurdum insanından.:) Mesela nasıl yayılır bilmiyoruz ama aynı oyunlar oynanır, aynı tekerlemeler bilinir. Gizli gizli toplanıp “bu gece sinek ilacı arabası mahalleye gelince arkasından koşuyoruz beyler.” demez ama o araba mahalleye girdi mi, her şehirde arkasından koşulur arkadaş!

Yapacak bir şey yok yani, çocuktur ne yapsa yeridir der geçilirdi bu hareketlerimize ama bilinmez bir şekilde örgütlenirdik arada sırada ya da telepati yöntemi ile diğer çocuklarla paylaşırdık “oynamak isteyen elime mum diksin” klişelerini. Yoksa bu işler başka şekilde bu kadar hızlı yayılamaz imkansız yani.:)

Konu çocuklar olunca çok da mantıklı davranışlar beklemek olmaz tabi.:) Öyle şeyler yaparlar ki, hiç bir manası bir yerlerde bir açıklaması yoktur ama bundan ölümüne zevk alırlar. Biz de çocuk olduk, siz de oldunuz; çok iyi bilirsiniz. Mesela kan kardeş olmak nedir yahu? 🙂 Hiç bir açıklaması yok ama mutluluk verirdi.:)

Yine de karşı konulamaz bir cazibesi, hatırladıkça iç ısıtan bir tınısı vardır o zamanların. Bir parça hüzünlendirir, çoğu zaman güldürür ama her daim özlenir.

Bakalım gizli bir örgüte üyeymiş de orada alınan kararları uyguluyormuş gibi hepimizin çocukken yaptığı 10 aptalca şey;

1.Kapı Aralığına Tırmanmak;

kapi-esigine-kurbaga-gibi-tirmanmak-174965

Spor yapmak niyetinde olmadığımız belli. Kaldı ki bunda spora dair bir aktivite yok ama kendimizce bir şeylerin peşinde olduğumuz belli tabi.:)

2.Sinek İlacı Arabasının Arkasından Koşmak;

asdfgh

Bunu istisnasız her çocuk yapmıştır çünkü farklı bir cazibesi var ki insanı çekiyor yani. Belki de çocuk olmanın en güzel taraflarından biridir bu heyecanı yaşamak. Şimdi neyden keyif alıyoruz ki, sinek ilacının peşinden koşarken heyecanlandığımız o anlardan keyif aldığımız kadar?

3.Ölmüş Numarası Yapan Anneyi Hayata Geri Döndürmeye Çalışmak;

aglayan-bebegi-sakinlestirme

Off bu çok kötüydü ama. Hepimiz bir süre uğraşır uyanmadığını görünce de annemizi bir daha üzmeyeceğimize yeminler ederek ağlardık. Çok acımasızcaydı.:)

4.Bisikletin Arka Tekerleğine Pet Şişe Yerleştirip Motor Kullanıyormuş Havasına Girmek;

images

O andaki havamızdan geçilmezdi. Bilenler iyi bilir BMW ye binsek o kadar havamız olmazdı şimdilerde ne yaparsak yapalım o havayı yakalayamıyoruz ne yazık ki.:)

5.Meyve Suyunu Bitirdikten Sonra Üstüne Zıplayıp Kutusunu Patlatmak;

indir

İçtikten sonra patlatmak için içerdik resmen o meyve sularını. O neyin kafasıydı yahu? Şimdilerde ne içersek içelim o kafayı yakalayamıyoruz vallahi.:)

6.Parmak Derisine İğne Sabitlemek;

54288864a58d53c735635c50

Böyle de saçma bir beceri gösterisi vardı ki can acıtmazdı ama açıklanamazdı.Bu da bize göre en özel yeteneklerden biri olmakla birlikte bir de iki parmakla mum söndürmek vardı tabi.:)

7.Kafayı Demir Parmaklıklara Sıkıştırmak;

indir (1)

Bu iş acayiptir, uğraşanlar bilir. Kafayı o parmaklıkların arasına sokmak için sonsuz uğraşır, sonra girer girmez, ya çıkmazsa diye panik yapar acıta acıta çıkarırdık kafamızı. İşte neyin kafası dedirten bir başka hadise.:)

8.Kalem Ucu Yemek;

47384_20110316085736

Vahşi miydik neydik bilmiyorum ki? Hünermiş gibi kapkara dişlerimizi göstere göstere yapardık bir de bu işi.

9.Hoşlandığın Kıza/Çocuğa Vurup Kaçmak;

bbb

“Seviyorsan git söyle bence” demekle olmazdı o zamanlar. Seviyorsan ağzını burnunu kıracaksın arkadaş.:)

10.Arabaların Altına Takılan Nazar Boncuklarını, Çok Değerli Sanıp Çalmak;

indir (2)

Bir de böyle bir şey vardı tabi. İtiraf edin siz de yaptınız yoksa sadece ben yapıyor olamam bu aptalca şeyi.:)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here