Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı, çevreden görülerek, öğrenilerek edinilmiş bir davranış kalıbıdır. Çocukların bu davranışa başvurmalarının önemli sebepleri olabilir. Birinci model aldığı kişilerin böyle bir özelliği olabilir. İkincisi tırnak yeme alışkanlığı bir tür  kaygı bozukluğunun semptomu olarak ortaya çıkıyor olabilir bir diğeri ise hiç akla gelinmeyecek bir şekilde  çocuğun tamamen motivasyonel kaynağı olabilir. Biliyor olduğu bir durumla eşleşmiş bir kodlama zihninde olabilir. Söz gelimi; televizyon izlerken veya özellikle ders çalışırken ortaya çıkan spesifik bir davranış haline gelebilir tırnak yeme alışkanlığı. Buda bir çok insanın televizyon izlerken yemek yeme ihtiyacı duyması gibidir. Bu yüzden tüm bu kaynakların ne olduğuna bakmak gerekir.

2 YORUMLAR

  1. Merhaba,
    3 yaşında yiğenim kardeşi doğduktan sonra tırnaklarını yemeye başladı yaklaşık 6 aydır hiç tırnaklarını kesmiyoruz. Çünkü gerek kalmıyor. Bu durum nasıl ve ne zaman düzelir?

  2. Çocuklarda tırnak yeme kesinlikle stres belirtisi. Bunlarda çoğunlukla kardeş kıskançlığı, annenin aşırı ilgisi veya ilgisizliğinden kaynaklanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here