Çocuklarınızla iletişim kurarken, kendi doğrularınızla onları yetiştirmeye çalışıyor, ailenizden gördüklerinizi kendi çocuklarınızda bilerek veya bilmeyerek uyguluyorsunuz. Onlara hitap ederken kullandığınız cümlelerin onlarda nasıl etkilere neden olduğuna ve onların gelişimini nasıl etkisi olduğuna hiç dikkat ettiniz mi? Söylenirken dikkat edilmeyen ve çocuklara söylenmemesi gereken cümleleri sizinle paylaşmak istiyoruz.

Doğru Bildiğiniz Yanlışlar

Çocuğunuzu diğer çocuklarla kıyaslamak

Diğer çocuklarla kıyaslama yoluna giden anne babalar genelde istedikleri yere ulaşamayan ve başarısızlıklarını çocuklarını diğer çocuklarla kıyaslayarak örtbas etmeye çalışan anne babalardır. Diğer çocuklarla kıyaslanan çocukların yaşadığı en büyük tramva özgüven eksikliğidir. Ayrıca diğer çocuklarla kıyasladığınız çocuğunuz, onun anne babası olmaktan mutluluk duymadığınızı düşünür. Bilinçaltınıza bakacak olursak da bu haksız bir düşünce olmaz. Çünkü sizin önceliğiniz çocuğunuzun kişiliğinden önce başarısıdır.
Çocuklarınızla ilgilenmemek

Çok yoğun olabilirsiniz, başınızı kaşıyacak vaktiniz de olmayabilir ancak çocuklarınızla iletişim kurarken, çocuğunuzun size ihtiyacı olduğunda onu başınızdan kovmanız yaptığınız en büyük hataların başında gelir. Çocuğunuza “git başımdan, meşgulum şuan” tarzı cümleler kurduğunuz zaman çocuğunuzu hiçe saymış oluyorsunuz. İlerde çocuğunuzun sizinle iletişim kurmak istemeyişinin tek sorumlusu siz olacaksınız. Geçmişe dönmek isteseniz de artık geçmişe dönemeyecek ve çocuğunuzu kendinizden uzaklaştırmak yanınıza kar kalacak.
Çocuğu Sürekli Engellemek

“Bunu yapma, onu bırak ordan, ne yapıyorsun sen bakayım” tarzı cümlelerle çocuğunuzun sürekli önünü kesmekten vazgeçin. Çocukların beyni bilgiye açtır ve bir şeyler öğrenmek için her şeyi incelemeye çalışırlar. Siz bu tutumunuzla çocuğunuzun araştırmacı kişiliğini örselemekten başka bir şey yapmıyorsunuz. Ayrıca çocuğunuza bir şeyleri yapma etme demektense, ona ne yapması gerektiğini kendiniz gösterebilirsiniz. Böylece çocuğunuzla harika bir iletişim yolu kurmuş olacaksınız.
Korkuyu öğretme

Çocuklar doğduklarında ve büyürken hiçbir şeyden korkmazlar. Onlara korkuyu siz aşılarsınız. Hemen bunu güzel bir örnekle açıklayalım. Yüzme bilmeyen bir yetişkin ile yüzme bilmeyen bir çocuğu denize atalım. Yetişkinin boğulma yüzdesi ile çocuğun boğulma yüzdesi arasında uçurum vardır. Çocuk ölüm korkusu nedir bilmediği için suyun içinden kendini bir şekilde su yüzeyine atacaktır ancak yetişkinde ölme korkusu olduğu için büyük ihtimalle müdahale edilmediği anda yetişkin ölümle yüzyüze gelecektir. Çocuklara korkuyu aslında biz salarız. Onlara depremden korkulması gerektiğini, hastalıkların ölüm getirebileceğini söyleyerek bunlardan korkmasını kolaylıkla sağlarız. “Korkma” cümlesi ile çocukların korku kültürünü tamamen biz oluştururuz.
Onları beceriksizlikle nitelendirme

Çocuğunuzun özgüvensiz şekilde yetişmesini istiyorsanız, çocuğunuza sürekli “sen yapamazsın, sen ne anlarsın” tarzı cümleler kurun. Çocuk büyüdüğü zamanda “bu çocuk niye böyle oldu” diye kendi kendinizi yemeye başlayın. Çocuğu engelleyerek onun kendine özgüvenini yitirmesine en büyük katkıyı sağlayacak ve çocuğunuzun kendine güvensiz biri olmasına neden olacaksınız.
Sürekli Sevgi sözcükleri söylemek

Çocuğunuzu çok seviyor, ona hitap ederken değişik kelimeler kullanmaktan hoşlanıyorsunuz. Mesela çocuğunuzu “prensesim” diye seviyor olabilirsiniz ancak gerçek hayatta bir prenses olmadığını siz de etrafınızdakilerde biliyorlar. Sizin yaptığınız tamamen çocuğunuzun egosunu şişirerek, onu kendini beğenmiş birey haline çevirmek.
Çocuğa Kötü Sözler Söylemek

Çocuğunuz yaramazlık yaptığı zaman ona kötü cümleler söylemek kısaca onu etiketlemek ne kadar doğru. Çocuğunuzu nasıl etiketlerseniz, çocuğunuz da o etikete uygun davranacaktır. Yaramaz bir çocuğunuz mu var ve siz sık sık bu kelimeyi çocuğunuz için mi kullanıyorsunuz. Çocuğunuzun gerçekten yaramaz bir çocuk olacağına adınız kadar emin olabilirsiniz.

Çalışan Anne Olarak “Çocuk Psikolojisi” konusunda bilmeniz gerekenler başlıklı yazımızı okumak ister misiniz?

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here