Birçok anne baba evde çocuk varsa evcil hayvan beslemek istemez. Tüy alerji yapar mı, çocuğa huysuzlanır mı, gibi sorular anne babaları çocuktan önce hayvan sahibi olsalar dahi sonrasında ondan vazgeçirmeye yöneltir. Peki buna gerçekten gerek var mıdır?

Araştırmalar gösteriyor ki evde evcil hayvan beslemenin çocuklar için birçok yararı var. Şimdi evlere en çok konuk olan evcil hayvanlardan biri olan köpek beslemenin küçük çocuklar için olan yararlarından, tüm hayatına getireceği değişimlerden bahsedelim.

Sorumluluk kazanır.

Evet, bir evcil hayvanın bakımını tamamen bir çocuğun üstlenmesini istemek çok da mantıklı değil ancak yine de köpeğiniz için bazı şeyleri çocuğunuzun yapmasını sağlayabilirsiniz. Çocuğunuz böylece sorumluluklarının bilincinde olacak ve bencillikten uzaklaşacaktır. Kendisi yemek yerken köpeğini de düşünecek, kendisi dışarı çıkmak istediğinde köpeğinin de buna ihtiyacı olduğunu anlayacaktır. Bu nedenle çocukların küçük yaşlardan itibaren sorumluluk kazanabilmesinde evcil hayvanların payı büyüktür.

Erken yaşta bir dost sahibi olur.

Köpeklerin en sadık dostlar olduğunu tekrar hatırlatmaya ne hacet? Eğer evde bir köpeğiniz varsa çocuğunuz evde yalnız hissetmeyecek ve kendisine sadık bir oyun arkadaşı bulduğu için mutlu olacaktır.

Daha fazla hareket eder.

Köpek beslemek demek aynı zamanda kendisini günde en az 1 kere dışarı çıkarmak demek. Hal böyle olunca çocuğunuz köpeğiyle beraber dışarı çıktığı için daha fazla hareket eder. Böylece biz yetişkinler için çok fazla, bitmez gibi gelen enerjilerini daha doğru bir şekilde kullanabilirler.

Çocuğunuz sakinleşir.

Köpekler rahatlatıcı dostlardır. Çocuğunuz köpekle vakit geçirdiği sürece daha sakin bir birey olur. Bu aşamada kazandığı sakinlik, dinginlik hayatı boyunca içinde barındırdığı en büyük cevherlerinden biri olacaktır.

Sosyal becerileri gelişir.

Yapılan araştırmalar köpek besleyen çocukların yaşıtlarına göre daha sosyal oldukları, topluluk önünde daha rahat konuşabildiklerini ve insanlarla daha rahat iletişim kurabildiklerini gösteriyor. Sadece bu meziyetler bile çocuğun ve köpeğinizin aynı evde bulunması ve mutlu mesut yaşaması için ikna edici bir sebep.

 

 

2 YORUMLAR

  1. Ay bunlar tamamen ecnebi zihniyeti. Evde köpek beslemek nasıl doğru olabilir. Tamam çocuk hayvanları sevmesin demiyorum tabi ki kainattaki tüm canlılara sevgi ve merhamet duygusu beslemeli hele ki hayvanlara. Ama evde beslemek çok saçma. Kokusu, pisliği, hijyeni… Ben ev işlerime zor yetişiyorum birde köpekle nasıl uğraşırım. Hem kimse mide verip soframa bile oturmaz. Yani ben olsam köpekli bir evde düşünürüm.

  2. Siz kendiniz bile bütün fotoğrafları bahçe de şurda burda koymuşsunuz. Bir tane evde resim yok birde evde beslemekten bahsediyorsunuz. Bu ne perhiz bu ne lahana.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here