Çiçekleri tek tek ve sap ucunda bulunan otsu bir bitki olan çörek otu, çöreklerin üzerine ekilen, kimi yiyeceklere çeşni katmak için kullanılan, susam iriliğinde ve kara renkli tohuma sahiptir. Çörek otu faydaları; alerji, AIDS, bağışıklık sistemi, antioksidan etkisi, böbrek, diyabet, iltihabi hastalıklar, kalp ve damar hastalıkları, kanser türleri, mantar, nefes darlığı, yüksek tansiyon ve kolesterol, romatizma ve eklem hastalıklarına karşı koruyucudur.

Çörek Otu Yağı ve Çörek Otu Faydalarının Mucizevi Etkisi

corek-otu-faydalari
Klinik araştırmalara göre; çörek otu birçok hastalığı önleyici, hastalıktan koruyucu ve hatta bazılarında iyileştirici etkisi bulunmaktadır.

1.DNA yapınızı koruyabilirsiniz

Çörek otu faydaları arasında: Dr. Shailendra Kapoor’un “Gastroenteroloji de Çörek Otu ile geliştirilen yeni klinik ve terapötik uygulamalar” adlı makalesinden yapılan çeviriye göre; yapılan deneylerde azoksimetan gibi ikinci derece zehirli maddelere maruz bırakılmış kolon dokularındaki kanser gelişimini de önlemiştir.

2.Ağız sağlığı

Diş Hekimi İsmail Özkanlı, kortizonlu ilaçlar vermek yerine hastalara verilen çörek otu; çekilmeler, uçuklar ve iltihapları kısa bir sürede geçirmiştir.

3.Akciğer koruyucusu

Trakya Üniversitesi tarafından yapılan araştırmanın sonucuna göre; Doç. Dr. Mehmet Kanter şu açıklamalarda bulunmuştur: Çörek otunun faydası konusunda ileride preklinik araştırmaların, toluene maruz bırakılan farelerde akciğer hasarına karşı potansiyel bir tedavi olarak faydalı olabileceğine inanıyoruz.

4.Yaraya etkileri

Çörek otu faydaları arasında en önemli etkilerinden biri yaraya etkisidir. Marmara Üniversitesi’nden Yasemin Varol, Dnş. : Prof. Dr. Fikret Vehbi İzzettin, Prof. Dr. Adile Çevikbaş tarafından yapılan araştırma sonucu; çörek otu yağı uygulamasının yara iyileşmesini hızlandırdığı yönünde olmuştur.

5.Diyabetlerde kullanımı

Çörek otu yağının temel bileşeni Timokinon, insülin sekresyonunu artırarak glukoz kullanımında artışa ve hepatik glukoz üretiminde azalışa sebep olur. Böylelikle bozulmuş karbonhidrat metabolizmasını düzeltici yönde, diğer bir deyişle antidiyabetik etki gösterir (Pari & Sankaranarayanan, 2009). Timokinonun insülin sekresyonu üzerindeki moleküler mekanizması henüz aydınlatılmamıştır.

Çörek Otu Nasıl Tüketilir?

corek-otu-nasil-kullanilirNeredeyse her gün, 1 yemek kaşığı çörek otunu yiyerek tüketebilirsiniz. Öncelikle, çörek otunu ağızda yumuşatarak çiğnemeli ve acımsı tadını bıraktıktan sonra yutkunmalısınız. Bu şekilde tükettiğiniz de hem etkisi daha fazla olacak hem de midenizde ve boğazınızda yanma olmayacaktır.

Çörek Otu Ne Kadar Kullanılmalıdır?

corek-otu-yagiDiğer tüm ilaçlar ve bitkisel ürünler gibi, çok kullanıldığı takdirde birçok yan etkiye sebebiyet vermektedir. Bu yüzden çörek otunun bazı ölçüleri vardır.

Şöyle ki;

Çörek otu Yağı – Günde 3/5 damla

Çörek otu Kürü – 6 ay düzenli kullanım

Çörek Otu Nasıl Yetiştirilir ?

corek-otu-cicegi20 ile 60 cm boyunda tüylü bir gövdeye sahiptir. Alt yaprakları saplı, üst yaprakları ise sapsızdır. Çiçekler 5 yapraklıdır ve yeşil, mavi, mor renktedirler. Çörek otu bitkisi sıcak, zengin içerikli, çok killi ve kumlu olmayan toprakları sever. Ekim öncesi hazırlanan toprak, ilkbaharda ekilebildiği kadar erken ekilmelidir. Orta dozda bir kimyasal gübreleme veya iyi yanmış hayvan gübresi kullanılmalıdır.

Çörek Otu İle Zayıflama

corek-otu-zayiflatir-miHepimizin en büyük dertlerinden biri olan kilo problemine çözüm oluyor. Birçok problemin çözüm kaynağı olan çörek otu, zayıflama konusunda da en büyük destekçimiz olarak evimizdeki yerini alıyor.

Kahvaltı ve yemeklerden yarım saat önce, yani günde 3 kez ortalama 200 tane çörek otu tohumunu çiğneyerek yutmak zayıflatmaktadır.

İştah kapatma, karaciğeri temizleme ve bağırsakları çalıştırma etkisi olan çörek otu, ya ağızda çiğnenerek ya da suya yağı damlatılarak kahvaltıdan önce tüketilmelidir.

Çörek Otu Yağının Zararları Nelerdir?

corek-otuAntibiyotik ve ağrı kesici kullananların, çörek otu tüketmemesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, çörek otu zararlarını şu şekilde sıralıyor:

-Kan şekeri düşük olanlar kullanmamalı,

-Kanser tedavisinde doktora danışarak tüketilmelidir,

-Uzun süre kullanımda karaciğer ve böbreklere zarar verebilir,

-Hassas ciltlerde alerji yapabilir,

-Böbrek taşlarını harekete geçirebilir, doktor kontrolünde kullanılabilir.

Çörek Otu İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

corek-otu-maskesi-Ciltte meydana gelen doğum lekeleri, sivilce izleri, yara izlerine,

-Ölü derinin atılması ve cilt hücrelerini yenileme,

-Ciltte pürüzsüz ve parlak görüntüye,

-Cilt direncini artırmaya,

-Cildi sıkılaştırmaya yarar.

Çörek otu yağı eşit miktarda zeytinyağı ile birlikte karıştırılarak, temiz cilde düzenli bir şekilde uygulanır. 1 saat bekleyen bu maske daha sonra yıkanır.

Bal ile karıştırılan çörek otu, öncelikle robottan geçirilerek un haline getirilir. 4 saat dinlendirilen bu karışım, ortalama 15 ila 20 dakika arasında ciltte tuttuktan sonra soğuk su ile yıkanmalıdır. Bu karışımı günde 1 kez uygulamak, cilt lekelerinde azalmaya yardımcı olacaktır.

İlgili Yazılar:

Argan Yağı ve Mucizevi 10 Faydası

Her Derde Deva Ardıç Yağı Faydaları

Mucizevi Bitki Aleo Vera Faydaları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here