Yapılan araştırmalar gösteriyor ki şimdiki neslin çocukları öncekilere göre çok daha durgun ve mutsuz. Sadece bu da değil, yeni nesil çocuklar eskilere göre çok daha fazla odaklanma problemi yaşıyorlar, bir de bunun yanında daha içe kapanık oluyorlar. Elbette bu değişiklik konusunda birçok faktörden bahsedilebilir, ama yine aynı araştırma sonuçlarında bu değişikliğin asıl sebebinin ailelerin çocuklarına karşı olan tutumu olduğu da belirtiliyor.

Ancak dediğimiz gibi bu aşamada pek çok etkenden bahsetmek mümkün.

1)Teknoloji

Teknolojinin bu kadar yaygınlaşması sanki “Her çocuğun eline bir tablet.” kampanyasını da başlatmış gibi. Artık çocuklar koşup oynamaları gereken dönemde sosyal medyada paylaşım yapma peşinde. Küçük yaşlarda teknolojiyle fazla haşır neşir olmak çocuklarda dikkat dağınıklığı, içe kapanıklık, odaklanma problemleri gibi sorunlar ortaya çıkarabiliyor.

2)Model Çocuk

Anne-baba tutumu çocuğun karakterinin şekillenmesinde son derece önemli. Eğer anne-baba fazla mükemmelliyetçiyse çocuklar buna uyum sağlamak için büyük bir baskı altına girerler ve zorlanırlar, sonra da kendilerini yetersiz hissetmeye başlarlar. Bu dönemde anne-babalar genelde bu tutum içerisinde. Çünkü çocuklarının sosyal faaliyetlere katılabilmeleri için ve eğitsel alanda kendilerini geliştirebilmeleri için seçenekler çok fazla. Hal böyle olunca anne-baba bu seçenekler arasından bir seçim yapamıyor ve çocuğundan hepsini bekliyor. Bu da çocukta içe kapanıklığa neden oluyor.

3)Farkındalık

Evet, farkındalık. Ama bu iyi anlamda bir farkındalık değil. Önceden çocuklar neredeyse tamamen büyüyene kadar dünyaya dair pek farkındalık kazanamazlardı. Ancak şimdi çocuklar önceye nazaran birçok şeyi daha kolay algılayabiliyor ve farkındalık kazanabiliyor. Bu durum muhtemelen teknolojinin bu kadar yaygınlaşmasından dolayı ortaya çıkan bir durum ve bu durum da çocukların mutsuzluğuna, içe kapanıklığına neden oluyor.

1 Yorum

  1. Artık çocuklar koşup oynamaları gereken dönemde sosyal medyada paylaşım yapma peşinde. demişsiniz sokaklar çok mu güvenli artık kaldırımda yürümek bile ustalık istiyor siz ne diyorsunuz sokaklarda oynayacak yer mi kaldı ki çocuklar oynasın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here