Bugün dünya üzerinde pek çok kişinin uyku problemi var. Uyuyamamak, uyanamamak ve dahası. Uykusuzluğun bir anda bu kadar yaygınlaşmasının sebeplerini tahmin etmek zor değil. Ancak bu uykusuzluğu engelleyip, daha rahat bir uyku çekmenin hiç de zor olmadığını söyleyebiliriz.

9.Öncelikle odanızın ısısı bu konuda çok önemlidir. Ne fazla sıcak, ne de fazla soğuk bir ortam olmalı. Uzmanlar ideal sıcaklığın 19-21 olduğunu söylüyorlar.

daha rahat bir uyku icin 9 ipucu 05

8.Yatak odasında televizyon barındırmayın. Yatak odasında televizyon bulundurmak kişinin aklının oraya kaymasına neden olur, ya da yatakta televizyon izlerseniz uyku kaliteniz bundan olumsuz yönde etkilenebilir. Yaydığı radyasyon da cabası!

daha rahat bir uyku icin 9 ipucu 03

7.Yatak odanız gerçekten de yatak odanız olsun. Bu odayı sadece uyumak ve cinsellik için kullanın. Odaya sadece bu anlamı yüklemeniz bile uyumanız uykusuzluğunuz üzerinde olumlu bir etki yaratacaktır.

Man comfortably sleeping in his bed

6.Yatak odanız kapkaranlık olsun. Karanlık ortam kaliteli bir uyku için son derece önemlidir. Bu nedenle her türlü ışığı engellemek için kalın ve koyu renkli perdeler tercih edebilirsiniz. Eğer karanlık konusunda bir korkunuz varsa uyku kaliteniz için bunu yenmeye çalışın.

daha rahat bir uyku icin 9 ipucu 01

5.Yatak odanızı mümkün olduğunca toplu tutun. Dağınıklıklar kişinin uyku kalitesi üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır.

All master bedrooms feature a king bed, ceiling fan and flat screen tv.

4.Yatak odasının kapkaranlık olması kadar sessiz olması da önemlidir. Bu nedenle ses çıkaran saatleri, evcil hayvanları odanıza almayın.

Layout 1

3.Halı, evdeki toz ve maytın en büyük sebebidir. Bu nedenle yatak odasında halı kullanmamak oldukça mantıklı bir seçim olacaktır. Toz ve mayt uyku kalitenizi etkileyebilir.

daha rahat bir uyku icin 9 ipucu 04

2.Uykudan en az 1 saat önce kendinizi akıllı telefonlardan ve bilgisayarlardan uzak tutmaya çalışın.

daha rahat bir uyku icin 9 ipucu 11

1.Yine uyumadan önce parlak ışıklardan kaçının. Daha loş ışıklı ortamlara yönelin. Böylece uykunuz kendiliğinden gelecektir.

daha rahat bir uyku icin 9 ipucu 07

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here