Dejavu nedir: Dejavu, yaşadığınız şeyin zaten gerçekleşmiş olduğu duygusudur. İnsanlar hayatları boyunca en az bir kez dejavu deneyimini yaşamıştır. Bu, kopyalanması zor ve neredeyse imkansız olan tuhaf, rahatsız edici ve bazen ürkütücü bir olaydır. İster inanın ister inanmayın, dejavu etrafındaki bilim, sadece anlayışımıza rehberlik eden teorilerle hala büyük bir gizem olarak kalmaktadır. Yine de, sırlarının kilidini açmak için büyük adımlar attık. Dejavu hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?

Dejavu Nedir ve Dejavu Hakkında Bilinmeyenler

15. “Deja Vu” terimi aslında “Zaten Görmüş” anlamına gelen bir Fransızca terimidir.

14. Bazı durumlarda, dejavuyu yaşayan insanlar, bir zamanlar sahip oldukları bir rüyaya benzediğini söylerler.

13. Çabucak ve rastgele olduğu için dejavunun anlaşılması ve öğrenilmesi zordur.

12. Bazı psikolojik çalışmalar, sıradan ortamların, yorgunluğun ve stresli durumların dejavuyu tetikleyebileceğini göstermiştir.

11. Dejavu üzerine yaptığı çalışmalarda, Sigmund Freud, bu hissin bilinçsiz bir rüyanın anısı ile ilgisi olduğuna inanıyordu.

10. Genel olarak, 25 yaşından sonra dejavu yaşama miktarı azalır.

9. Araştırmacılar dejavunun beyindeki dopamin düzeyleri ile doğrudan ilişkili olabileceğine inanıyorlar. Bu aynı zamanda gençlerin dejavuyu neden daha çok yaşadığını açıklıyor.

8. Yıllar süren çalışmaların gözden geçirilmesinde, temporal lobun elektriksel uyarımını test ettikten sonra, hastaların gerçekdışılık ve dejavunun karmaşık duygularını deneyimledikleri söylenmiştir.

7. Bir teori dejavunun gerçekte sadece bir aksaklık ya da anlık bir yıkım olduğunu ileri sürüyor.

6. Bir araştırma, yetişkinlerin üçte ikisinin dejavuyu en az bir kez deneyimlediğini iddia etmiştir.

5. Başka bir teori ise dejavunun, paralel bir evrende sahip olduğunuz bir deneyim olduğunu öne sürmektedir.

4. İki çeşit dejavu vardır: deja entendu, “zaten duyulmuş” ve “zaten yaşamış” anlamına gelen dejavecu anlamına gelir.

3. Bazı insanlar dejavunun bir altıncı his olduğuna inanırlar.

 

2. Gezginler, dejavuolmayanlardan daha fazla tecrübe ederler. Muhtemelen gezginlerin daha unutulmaz şeyler yaşaması buna sebeptir.

1.Colorado Eyalet Üniversitesi’nde bilim adamları, sanal gerçeklikle dejavuyu teşvik etmeye çalıştılar. Girmek için iki oda oluşturduktan sonra, hastalar ikinci odaya girerken deja vu hissini bildirdiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here