Dekoratörler neden bizim evlerimize karışmalarına içten içe sinirlenmemize rağmen hala bu kadar iyi iş yapabiliyorlar? Bunun en önemli sebebi insan psikolojisini tanımaları ve evi, odayı buna göre dekore etmeleri. Yani siz sakin, hareketli, neşeli ya da herhangi bir ruh haline sahip bir ev istiyorsanız onlar dekorasyonu buna göre yapıyorlar.

dekorasyonda renklerin buyusu 08

Dekorasyonda en önemli öğe, renklerdir. Renkler aynı zamanda ruh halimizi en fazla etkileyen şeylerden biridir. Ancak sırf renk konusunda yardım almak için bir dekoratöre para saçmanıza hiç de gerek yok. Siz de aşağıda vereceğimiz öneriler sayesinde renklerin büyüsünden yararlanabilir ve istediğiniz ruh halinizi evinizde devam ettirebilirsiniz.

Sarı

Sarı renk kişiye neşe verir. Mutluluk verici bir etkiye sahip olan sarı rengi en canlı haliyle kullanmak zorunda değilsiniz ancak evinizin mutlak bir neşe kaynağı olmasını istiyorsanız sarı rengi kullanmanızı öneririm. Ama burada dikkat etmeniz gereken şey sarıyı açık tonlarda kullanmanız, çünkü koyu tondaki sarılar kişide gerginliğe neden olabiliyor.

dekorasyonda renklerin buyusu 01

Beyaz

Beyaz renk Türk ailelerinde en çok tercih edilen duvar rengidir. Çünkü ferah bir görüntü verir, odayı daha büyük gösterir ve kişiyi rahatlatır. Beyaz zaten tam da bu özelliklerinden dolayı hastanelerde de kullanılır.

dekorasyonda renklerin buyusu 04

Açık Pembe

Pembenin en açık tonları oldukça sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Bu sakinleştirici etki aynı zamanda romantizmi de bir arada getirir. Yatak odanızda bu renkten faydalanabilirsiniz.

dekorasyonda renklerin buyusu 05

Mor

Mor, asaletin rengidir. Gücü ve lüksü sembolize eder, aynı zamanda yaratıcılığı artırır, konsantrasyonu güçlendirir. Bu nedenle özellikle çalışma odaları için ideal bir renktir.

dekorasyonda renklerin buyusu 06

Kırmızı

Kırmızı bir kişinin algıladığı ilk renktir ve oldukça dikkat çekicidir. Tempoyu, hareketliliği seven biriyseniz evinizde kullanmanız gereken renklerden belki de ilk sırada olanıdır kırmızı.

dekorasyonda renklerin buyusu 07

Mavi

Açık tonlarında kullanıldığı sürece oldukça sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Ancak koyu renkler depresiflik yaratabilir, bu nedenle daha çok buzul mavisi, gökyüzü rengi gibi renklere yönelmelisiniz.

dekorasyonda renklerin buyusu 03

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here