Sağlıklı ve dengeli beslenme; kişinin günlük alışkanlıkları, yaşam biçimi, inançları, sosyal ve ekonomik koşullarına göre sağlanabilir. Doğru beslenme tedavisi ile uzun vadede kilo kontrolü sağlamak ve kronik hastalıklardan korunmak mümkündür. Birçok rahatsızlığın sebebi yanlış ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarıdır.

Sağlıklı Beslenme Önerileri:

  • Güne kahvaltı öğününü yapmadan başlamayın.
  •  Çantanıza ara öğün olarak; elma, muz, kuru kayısı, siyah üzüm, hurma, ceviz, badem, yoğurt, süt, grissini gibi gıdalar koyun.
  • ​ Günde 5-6 defa idrara çıkacak kadar sıvı tüketin. İdrar renginiz açık soluk sarı renk hatta şeffaf renkte olmalıdır. İşyerinde iseniz masanızda sürahi, dışarıda iseniz çantanızda şişe bulundurun. Günde yaklaşık olarak 2 litre su için.
  • Su hariç diğer sıvıları sınırsızca içmek doğru değildir. Kafein içeren çay ve kahve; şeker içeren hazır meyve suyu, kola, gazoz, ice tea gibi içeceklerin tüketimine dikkat edin.
  • Soda (maden suyu) tüketimine dikkat edin. Sınırsızca soda içmek de doğru değildir. Taş oluşumuna sebep olabilir. Günde maksimum 1-2 şişe soda veya maden suyu yeterlidir.
  • Öğünlerinizde mevsiminde sebzeler, yeşillik, bakliyat, tam tahıllı ürünler gibi besinlere mutlaka yer verin. Posa (lif), vitamin, mineral ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olacaktır.
  • Yoğurt, kefir, az yağlı süt ve diğer süt ürünlerine beslenmenizde yer verin. Özellikle kefirin bağışıklık ve sindirim sistemi düzenleyici etkisi yüksektir.
  • ​ Tekli doymamış yağları tercih edin. Yemeklerinizde veya salatalarınızda fındık yağı, hindistan cevizi yağı, keten tohumu yağı, avokado gibi alternatifler kullanın.
  • Somon, sardalya, uskumru, chia çekirdeği, keten tohumu, fındık, ceviz, badem, kabak çekirdeği, ıspanak, semiz otu gibi omega-3 yönünden zengin besinlerden bol beslenin.

Zayıflama Taktikleri:

1.​ Öğünler esnasında kullanılan tabaklar ne kadar büyük olursa tüketilen besin miktarı da o kadar artar. Tabaklarınızı küçültün.

2.​ Sadece porsiyonlarınızı yarı yarıya düşürüp; aylık 3000 daha az kalori alarak 1 yılda 5-6 kg vermeniz mümkün.

3.​ Sadece tükettiğiniz etin miktarını dörtte birine düşürdüğünüzde günlük 100-200 kalori az almış olursunuz.

4.​ Çay ve kahvelerde tükettiğiniz şekerin miktarını yarı yarıya düşürün; her gün 50-100 kalori daha az almış olursunuz. Mümkünse şekeri tamamen kesin. Ayrıca; şeker içeren kola, gazoz, hazır meyve suyu gibi içeceklerden uzak durun.

5.​ Günlük kafein alımınıza dikkat edin. Günde 2 fincan filtre kahve veya türk kahvesi tüketiminin metabolizmayı hızlandırıcı ve yağ yakıcı özelliği kanıtlanmıştır. Bu noktada aşırıya kaçmamak önemli. Aşırıya kaçıldığında vücutta toksin birikir ve vücutta ödem oluşabilir.

6.​ Doğal C vitamini kaynağı olan meyveleri bol bol tüketin. C vitamini yağ yakımını hızlandırır.

7.​ Daha çok çiğneyin ve yavaş yemek alışkanlığını benimseyin. Daha çok çiğneyerek yemeklerinizi 20 dakika içerisinde tüketmeye özen gösterin. Çiğneme metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca besin alımınız azalır ve daha az kalori almış olursunuz.

8.​ Haftanın 4 günü 30-45 dk. yürüyüş yapın. Düzenli yürüyüşün özellikle karın bölgesi yağlanmayı azalttığı bilimsel çalışmalarda tespit edilmiştir.

Uzman Diyetisyen
Deniz Berksoy
www.denizberksoy.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here