Halk arasında depresyon olarak adlandırdığımız klinikte ise majör depresif bozukluk olarak bildiğimiz depresyon; bireylerin duygularının, düşüncelerinin, davranışlarını olumsuz yönde etkileyen en sık rastladığımız psikiyatrik rahatsızlıklardan biridir.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Bireyin kendini çok çökkün, çok şiddetli üzüntü hissetmesi, konsantrasyonda problemler,karar vermede güçlük, hayattan keyif alamama, iştahta bozulmalar; örneğin bireyin yemek yemek istememesi kilo kaybetmesi yada çok fazla yemek yemesi kilo alması gibi, uykuda düzensizlikler; örneğin bireyin çok fazla uyuması yada uykuya dalmada güçlükler yaşaması gibi, cinsel istekte azalma, bazı vakalarda intihar düşünceleri, kendine zarar verme düşünceleri, çok fazla halsizlik hali, kendini toparlayamama hali gibi bir çok belirtisi bulunmaktadır.

Bu saymış olduğum belirtilerden bir kaçını iki hafta boyunca kişi gösteriyorsa biz de depresyon olduğunun bildirir diyebiliriz. Bunun dışında şunun altına çizmek isterim ki bazı medikal problemler, depresyon belirtilerini taklit edebilir. Örneğin tiroid problemleri, vitamin eksiklikleri, beyin tümörü gibi hastalıklar böyle durumlarda depresyon tanısını koyabilmemiz için bu tarz medikal problemlerin dışlanması gerekmektedir.

Yas Tepkileri ve Depresyon Arasındaki Fark

Tabi sevdiğiniz birinin kaybı, işinizi kaybetmek, bir ilişkiyi sonlandırmak tabi ki üzüntü verici bir durumdur. Yas tepkileri yaşanılması kadar doğal bir şey yoktur. Bu yüzden depresyon ile aslında üzüntü ve yas tepkilerinin ayrılması çok önemli. Çünkü biz üzüntü hissettiğimizde de aslında belirli depresyon belirtileri gösterebiliriz. Örneğin enerjimizi toplayamayabiliriz, kendimizi çok çökkün hissedebiliriz, konsantrasyonumuzda bozulmalar olabilir odaklanamayabiliriz ama bu demek değildir ki birey olumsuz bir durumla karşılaştığında birini kaybettiğinde, işini kaybettiğinde illa depresyon yaşıyor demek değildir.  Bu ikisi arasında ki temel fark; bize acı veren duyguların dalgalanmalar şeklinde gelmelidir. Yas sürecinde; birinin kaybı sırasında o kişi ile ilgili anılarda gelir zihnimize, depresyonda ise olumlu bir anı gelmez aksine olumsuz anılar gelir. Sürekli bir çökkünlük hissi, sürekli bizi dibe çeken düşünceler eşlik eder.

İkinci bir farklılık ise birey depresyonda ciddi anlamda kendini değersiz hisseder, bireyin kendine ilişkin öz saygısı oldukça düşüktür. Yas sürecinde ise kişi kendilik değerini ve öz saygısını korur. Dolasıyla bu da ikisi arasında önemli bir farklılık diyebiliriz. Bazı durumlarda  depresyonla beraber yas süreci de eşlik edebilir. Yani biz olumsuz bir durum yaşadığımızda örneğin yakın sevdiğimiz birini kaybettiğimizde, ilişkimiz bittiğinde, bir afet yaşadığımızda ya da bir istismara maruz kaldığımızda yas tepkileri gösterebiliriz ve bu yas tepkileri ile beraber depresyon belirtileri de gösterebiliriz. Böyle durumlar depresyon belirtileri oldukça şiddetli geçer ve tedavisi daha uzun soluklu olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here