Depresyon tedavisi nasıl yapılır: Depresyon tedavi edilebilen bir durumdur. Hatta psikiyatrik rahatsızlıklar arasında tedavi edilme oranı en yüksek bozukluk majör depresif bozukluktur.

Depresyon Tedavisinde İlaç

Tedavilerin en başında ilaç tedavisi gelmektedir. Bu halk arasında da bildiğimiz antidepresan  şeklindedir. Bu antidepresan kullanımları bir psikiyatrist eşliğinde kullanılır. Depresyon aslında beynimizdeki biyokimyasal dengesizlikten kaynaklandığı kanısına dayanır. Ve bu ilaç tedavisiyle bu biyokimyasal dengesizliklerin tedavisi amaçlanır.

Depresyon Tedavisinde Psikoterapi

İkinci bir tedavi yöntemi ise psikoterapi tedavisidir. Psikoterapi özellikle depresyon hafif seyrettiğinde öne çıkan bir tedavidir. Orta şiddetli depresyon ve   ağır şiddetli depresyonda ilaç tedavisiyle beraber psikoterapi en etkin tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Psikoterapi yönelimlerinden de bilişsel davranışçı terapi en fazla etkinliği kanıtlanmış psikoterapi ekolüdür diyebiliriz.

Bilişsel Davranışçı Terapi Nasıl İşler?

Bireyi aslında şimdi ve buradaya getirerek problem çözme stratejilerine yönlendiren bir ekoldür. Bireyin depresif yapan, işlevsel olmayan düşüncelere odaklanır ve süreç içerisinde bu işlevsel olmayan düşüncelerin yerine daha işlevsel olan düşünce ve davranışlara bireyi yönlendirerek tedavi ilerler diyebiliriz.

Depresyon Tedavisi ve Sosyal Etkinlik

Bunun dışında tedavi süreci içerisinde bireyler depresyon belirtilerini azalmak ve kendine yardım etmek için belirli aktiviteler de yapabilir. Birincisi düzenli egzersiz yapmak. Aslında egzersiniz duygu durumunu olumlu yönde etkileyen bir görev gördüğünü biliyoruz. Dolasıyla depresif dönemde bireyin düzenli egzersizler yapması aslında depresyon belirtilerini azaltmaya oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında dengeli beslenme, alkolden uzak durma yada kendinizi mümkün olduğunca sosyal aktiviteye de atmak faydalı olabilir.

Depresyon Belirtileri

Depresyonun bir belirtisi de sosyal olarak kendinizi izole etmek, sosyallikten kaçınmak. Ya da problemlerinizi paylaşamamak da aslında depresyonun bir belirtisi. Mümkün olduğunca kendinizi sosyal aktivitelere itmekte depresif belirtileri azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Elit Bilge Bıyıkoglu
Uzman Klinik Psikolog
www.elitbilge.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here