Dikkat Eksliği ve Hiperaktivite Bozukluğu anne-babaları çok zorlayan ve çocuk evden ayrılıp kendine bireysel bir hayat kurana kadar onların rehberliğini gerektiren bir durumdur. Bu tip bir durum yaşayan çocuk doğası gereği söz dinlememeye, sınırları zorlamaya ve sorumluluklarını kurallı bir biçimde yerine getirmeye karşı olacaktır. Anne babaların da bu çocuklarla iletişme geçerken durumu daha da kötüleştirdikleri bazı belli başlı davranışları vardır. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu yaşan bir çocuğa yapılmaması gereken davranışlar şu şekildedir:

1– Tartışmaları uzatmayın:

Sizler anne-baba olarak bir konu hakkında ne kadar inat ederseniz ve o konuyu ne kadar çok gündemde tutarsanız, çocuğunuz o konuyu o kadar fazla büyütecektir. Çocuklar üste çıkarak ve tartışmayı uzatarak dediklerini kabul ettirmeye çalışabilirler. Eğer anne baba olarak sizler bu tuzağa düşerseniz, evde geri dönülmez bazı tartışmalara giriş kaçınılmazdır. Konuyu uzatmamak, “Şuan ikimiz de biraz gerginiz, sakinleştikten sonra yeniden konuşalım” gibi bir mola cümlesi kullanmak yerinde olacaktır.

2- Öğüt vermeyin:

Çocuklar ve gençler yanlış bir davranışta bulunduklarında yaptıklarından çoğu kez pişmanlık duyarlar ve durumu olumluya çevirmek adına ne yapacaklarını kara kara düşünürler.  Anne ve babalar  bu durumdaki bir  çocuğa öğüt vererek, nutuk çekerek durumu daha da kötüleştirirler. Unutmayın, yanlış yapan bir çocuğun o anda ihtiyacı olan tek şey kendini ne kadar kötü hissettiğinin anne ve babası tarafından anlaşılması! Çocuklar uzun ve sıkıcı konuşmaları dinlemezler, o sırada genellikle başka şeyler düşünürler. Anne ve babalar da yorulduğuyla kalır ve iyice öfkeleri artar. Durumu çözmek adına önce sakinleşin ve ardından “Sence o anda başka nasıl davranabilirdin? Başka ne yapabilirdin?” gibi alternatifi çocuğun kendisine buldurun.

3- Sürekli “hadi, hadi” demeyin, söylenmeyin:

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu yaşayan çocukların hemen hepsi bir işe başlarken isteksizdir. Evde odasını toplamak, ödevini yapmak ,markete gitmek gibi işlerin hepsi çocuğa işkence gibi gelir ve anne-babaların da en sık kullandığı kelime “hadi” olur. Fakat, sürekli uyarıda bulunmak, söylenmek, “Sen zaten hep yavaşsın, bir olsun bizi şaşırt” gibi cümleler çocuğu harekete geçirmez. Çocuk anne-babasını duymamış gibi davranmaya devam eder. Sonrasında ebeveynlerde öfke tırmanmaya başlar ve tartışma çığ gibi büyür. Bunun yerine çocuğa yapması gereken görevleri için bir zaman dilimi belirleyin ve görevini yapmadığı zaman sonuçlarının ne olabileceğini somut örneklerle açıklayın.

8 YORUMLAR

 1. Merhaba benım oglum 9 yasına gırdı.yaklasık 3 senedır bayla bırlıkte yasayan bır cocuk.ozellıkle bosandıktan sonra yanı 3 4 senedır anne sevgısını ılgısını yasayamayan bır cocuk.sıkıntıları ıse asırı dıkkat eksıklıgı asırı hareketlılık sureklı can sıkıntısı yemek secme kı meyve sebze kesınlıkle yemıyor.
  ve asırı sekılde yalan soyluyor son olarak 9 yasında olmasına ragmen gece tuvaletı geldıgını hıssetmıyor dolayısıyla gece yatarken bezlıyorum.ben baba olarak basındayım ama ısım geregı sık sık sehır dısına gıttıgımde babaannesıyle kalıyor kı oda 70 yasında.ne yapmam gerekır yardımcı olursanız sevınırım.

  • Kardeşim öncelikle Allah yardımcınız olsun ve bol sabirlar versin, benim oglumdada dikkat eksikliği var, cok zorlanıyoruz gercekten, oğlumun 7 yaşına kadar geceleri altını bezledim bende sizin gibi, sonrasında bir ay boyunca bitkisel bir kür uyguladım ve iyilesti yavrum cok şükür, sakın ha sakın kızmayın veya ödüllendirmeyin, onun elinde değil bu, ve olmamis gibi davranin. Size bitkilerin adını yaziyorum aktarlardan alabilirsiniz

   50 gr sarı ballı baba otu
   50 gr sarı kantaron otu

   Hazırlanışı:

   Öncelikle sarı kantaron ve sarı ballı baba bitkisini homojen bir şekilde karıştırın.

   1 bardak kaynamakta olan suya 1 tatlı kaşığı bu karışımdan atın ve 5-6 dakika kaynatın.

   Ilıdıktan sonra çocuğunuza günde 1 bardak içirin.

   Benim cocugumda işe yaradi, insAllah sizdede işe yarar.. ve unutmadan sevgiyle bu çocuklar daha iyimser oluyorlar

 2. Hepiniz çok şanslısınız. Ben imde kızım var. Ama neyi sever. Neyi ne kadar ister. Neler yapabilir. Bilmiyorum. 4 yaş psikolojisini anlamak için ugrasiyorum. 1 yaşında ayrıldım. Bazen onu gorebildim. Anne demesini ozledim. 4 ay once gittigimde once bana kustum dedi. Biraz alistiktan so.ra oyun oynadık. Etki altına girdi. Sonra beni kovdu. Giderken yanından beni kovdu. Yine gidecegim 4ay geçti simdi ne yapacagim bilmiyorum. Allah hic kimseyi evladindan ayri bırakmasın benim icinde dua edin.

  • Cok zor bir durum, bende annesiz büyüdüm, 8 yaşından 16 yaşına kadar annemden nefret ettim, ama sonra olgunlaştıkça annemi sevdim özledim degerini anladım, ve sonunda onun yaninda yasamaya karar verdim! Yavrunuz daha cok küçük zamanla sizin degerinizi anlar, sadece sabırla bekleyin. Rabbim bol sabır versin

 3. Yazıları okuyunca bazı satırlarda diyorumki evet benim coçuğumda h dikkat eksiliği hiperaktivite bozukluğu var ,sonra bakıyorum baı yazılarda alkası yok ne yapıcam bilmiyorum ders dinlemiyor derste hep konuşma halinde çok aşırı olmasada yaramaz ama bir yandanda odasını düzenlemeye temizlemeye çok meraklı her ne kadar ben dedikten sonrada yapsada yapar yani .doktora küçüktü götürdüm bişey demedi şimdide psikolojisi bozulmasın die emin olmadan götürmek istemiyorum

 4. Merhaba benim oğlum 8 yaşında dikkat eksikliği hiperaktif var yerinde duramıyor ders yapmak istemiyor sürekli oyun oynamak istiyor kardeşine zarar veriyor çok üzülüyorum doktora götürdük ilaç verdi ama ilaçlar çok zayiflatti gelişimi yasitlerindan geride bıraktım ilacı yemek yemez abur cubursuz durmaz bende çok sinirleniyorum caresizim lütfen yardımcı olun

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here