Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu teşhisi konan çocukların anneleri ile yapılan ilk görüşmede genellikle duyulan ilk cümle “Çocuğum anne karnından bu yana hep çok hareketliydi” olur. Bu tanıyı almış bireylerin %80’inde ergenlikte de belirtiler devam eder; yaklaşık %30-65’i de yetişkinlikte de bu tanıyı alırlar (1). Her yaşta görülen belirtiler birbirinden farklıdır.

0-3 yaş arası gözlemlenen belirtiler:

Unutulmamalıdır ki, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu biyolojik ve genetik kökenli bir sorundur. Bu nedenle bu durumun belirtileri bebeklikten itibaren gözlemlenir. En sıklıkla görülen durumlar: kolayca ağlama, karnı tok veya gazı olmamasına rağmen sakinleşmeme, ellerin ve ayakların çokça hareket etmesi, huzursuzluk, uykuya dalmada veya uykuyu sürdürmede güçlük, dokunma veya seslere karşı fazla tepki verme.
Ancak 0-3 yaş arasında görülen bu belirtiler başka sorunların da belirtileri olabileceği için bu yaş aralığında teşhis konması çok zordur.

3-6 yaş arası gözlemlenen belirtiler:

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu teşhisi konan çocukların hemen hepsinde bu dönemde belirtiler kendini gösterir. Belirtiler kreşte/anaokulunda ve evde ayrı ayrı gözlemlenebilir.
Evde aile bireyleri tarafından gözlenen belirtiler şu şekildedir: Ardı arkası kesilmeyen tutturma davranışları ve ikna olmama, sık sık oyun değiştirme ve bir aktivite ile çok kısa süre ilgilenme, devamlı aşırı hareket etme ve kendine veya bir başkasına zarar verici şekilde atlama, tırmanma, zıplama davranışları gösterme, bir yerlerini yaralama,çok konuşma, sürekli soru sorma ve cevaplarını beklemeden başka soruya geçme, uyku sorunları (genellikle uyku isteğinin az olması).
Kreşte/anaokulunda öğretmenler tarafından gözlemlenen belirtiler şu şekildedir: Öğretmenin verdiği faaliyetleri sürdürememe ve yarım bırakıp ayağa kalkıp gezinme, sırasını bekleyememe, kurallara uymama, arkadaşları ile şiddet içerikli oyunlar oynama, vurma, ittirme davranışları, yüksek sesle bağırma ve çok konuşma.
Bütün bunların yanısıra, 3-6 yaş döneminde çocuklar doğaları gereği çok hareketlidir ve odak süresi kısadır. Bu nedenle çocuklar 6 yaşını doldurup ilkokula başlayana dek genellikle tanı ve teşhis koymak zordur. Bu yaş aralığında çocukların hareketlilik ve dikkat sorunları yaşıtlarına oranla önemli ölçüde fazlaysa öntanı düşünülebilir ve uzmanlar tarafından takipte kalınması önerilir.
Referans: Sürücü, Özlem.(2003).Anababa-Öğretmen Elkitabı, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, YA-PA Yayın Pazarlama, s 46.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here