Diş EtiDiş eti iltihabı, plak ve diş taşı birikimine bağlı olarak diş eti ve etrafındaki dokularda gelişen hastalık durumudur. İltihabi durumu anlamak için sağlıklı durumun nasıl olduğunun hastalar tarafından bilinmesi gerekir. Sağlıklı diş eti soluk pembe renkli, kanamayan, dişin etrafını yaka gibi sımsıkı saran ve bazen nokta şeklinde stippling denilen girinti ve çıkıntıları içeren yapıya sahiptir. Diş eti etrafında plak ve diş taşı biriktiği zaman diş eti kırmızı, ödemli, kanamaya yatkın, diş etinden ayrılan ve onu sımsıkı sarmayan bir yapıya bürünür. Genel olarak diş eti iltihabı gingivitis ve periodontitis olarak 2 kategoride incelenir. Gingivitiste dişeti iltihabı sadece diş eti içinde sınırlıdır ve asla kemik erimesi gözlenmez. Periodontitis ise diş eti iltihabının daha ileri hali olup kemik erimesi görülür.
Gingivitiste, hastanın ağız hijyenini düzeltmesi ve diş hekimi tarafından profesyonel olarak plak ve diş taşının uzaklaştırılması ile kolaylıkla tedavi olur. Bazı durumlarda dişeti içine yayılmış bakterileri ortadan kaldırmak için antibiyotik uygulamasından da destek alınır. Tedavi süresince plak ve diş taşı birikiminin önlenmesine yardımcı olmak için de ağız gargaralarından faydalanılabilir. Periodontitiste ise yine ağız hijyeninin sağlanması, plak ve diştaşı temizliği, bazı durumlarda antibiyotik ve ağız gargarası uygulamasının yanında hastalığın ileri formlarında cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahaleler, sert doku yani kemik ve etrafındaki dokuları ilgilendiren tedavileri içerir. Ancak periodontitiste sadece kemik dokusu etkilenmez, bazı durumlarda ise diş eti ve ağız mukozasını da ilgilendiren durumlar gelişebilir ki buna yumuşak doku operasyonları adı verilir. Sert dokuya müdahale edilirken iltihaptan dolayı erimiş ve yapısı bozulmuş kemik dokusuna normal anatomik forma benzer bir yapı elde edilir ve gerektiğinde kemik tozu kullanılabilir. Yumuşak doku operasyonlarında ise dişeti ve kök yüzeyi diş eti 2
çekilmelerinin kapatılması ya da önüne geçilmesi hedef alınmaktadır. Şu durum açıkça bilinmelidir ki gerek sert gerekse yumuşak doku operasyonlarında amaç hastalık durumunun iyileştirilerek, hastanın ağız hijyenini rahatça sağlayabileceği ortamı yaratmaktır. İltihap durumu giderildikten sonra hastalar, hastalık durumuna göre 3-6 aylık periyotlar ile diş hekimi kontrolüne gitmelidirler. Çünkü diş eti iltihapları bir kez oluşup tedavisi yapılıp biten hastalıklar değildir. Hastanın ağız hijyeninin ve hatta genel sağlık durumunun bozulması ile bile tekrar başlayabilecek yani tekrarlayabilecek hastalıklar olduğu asla unutulmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here