Diyet Yapanlarda Anksiyete ve Üstesinden Gelme Yöntemleri

Kilo problemi olan, kilosunu korumak isteyen ya da sadece sağlıklı bir bedene sahip olup, düzenli bir yaşam sürmek isteyen kişilerin yeme içme alışkanlıklarını düzenleme sürecine diyet denir. Diyetin halk arasında kullanılan başka bir adı da rejimdir. Rejim kelimesi sıklıkla siyasi alanda kullanılan bir kelime olup belirli bir sistematik görüşe veya kurala göre yönetim tarzı anlamına da gelmektedir. Yani diyet yapan ya da diğer bir deyişle rejim yapan insanlar siyasi bir yönetim tarzı ile yönetilen ülkelerde yaşam süren diğer hem cinsleri gibi belirli kurallara uymak ve bazen de keskin kurallar altında yaşamak zorunda kalan insanların sıklıkla karşılaştığı psikolojik zorluklarla karşı karşıya kalırlar.

Diyet Sorunları: Anksiyete

Diyet sorunları incelendiğinde, diyet yapan kişilerde, baskın bir rejimde yaşamak zorunda kalan insanların içine düştüğü sıkıntılı durumlarda görülen yaygın bir psikolojik rahatsızlık olan anksiyete durumu ile sıklıkla karşılaşılabilir.

Anksiyete ya da diğer bir adıyla kaygı bozukluğu, harici ve dâhili etkenlerin dürtüsü ile panik seviyesinin yükselerek kriz aşamasına geçme hali olarak özetlenebilir. Diyet yapan şahıslar birçok sebepten anksiyete yaşayabilirler ve panik atak belirtileri gösterebilir. Anksiyete bozukluğu oluşturan sebepler arasında açlık veya bir gıdaya karşı olan aşırı isteğin baskısı olabileceği gibi, girişilen sürecin başarı ile sonuçlanamayacağı veya sonuçlandırılamayacağı korkusu da anksiyeteyi tetikleyen bir etkene dönüşebilir.

Anksiyete semptomları gösteren şahısların tedavisi bu konuda eğitim almış psikolog danışmanlar sayesinde ve daha ilerlemeden tespit edilebilirse bilişsel davranışçı terapi uygulamaları desteği ile rahatlıkla tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.

Diyetlerde Uzmanlığın Önemi

Anksiyete diyet yapmaya karar veren bireylerin yüzleşmek zorunda kalabilecekleri diyetin zorlukları arasında sayılabilir. Diyete başlarken uzman bir diyetisyen desteği almayanların yüzleşmek zorunda kalınabilecek bu durumda, bireyler genellikle duygularında aşırı yükselme ve alçalma yaşayarak dalgalı bir duygusal kimliğe sahip olabilirler.

Belirli bir gıda almaya alışmış bedenlerin, alışkanlıklarının dışına çıkılması durumunda bu şekilde bir reaksiyon göstererek iradeyi kırmaya yönelik bir çeşit isyanı veya pasif direnişi olarak da açıklanabilir. Yine böyle durumlarda diyet yapan bireylerin durumlarını kabullenerek mutlaka uzman bir diyetisyen tavsiyelerine uyması gerekir. Kişiye özel diyet uygulamalarının önemi de burada ortaya çıkmaktadır.

Sağlıklı Günler Dilerim.
Diyetisyen Merve Kalelioğlu
www.mervediyet.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here