Öncelikle, sağlıklı bir beslenme programı tamamen kişiye özel olmalıdır. Kişinin sağlık durumu, yaşı, aktivitesi, sosyal hayatı, besin tercihleri, öğün düzeni ve cinsiyeti göz önünde bulundurulmalıdır. Aksi taktirde uygulanacak hiçbir diyet kalıcı ve sürdürülebilir olmaz.

Bunun dışında diyette en çok dikkat etmemiz gereken 5 madde

5. 5 grup besini(ekmek, et, süt-yoğurt, sebze-meyve ve yağ-şeker) içeren dengeli bir diyet olmalıdır.

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde (5)

4. Diyet ürünleri mümkün olduğu kadar az içermelidir. Örneğin yağsız süt, yoğurt, peynir gibi ürünler hayat boyu tüketilemez. Yeniden normal beslenmeye döndüğünüzde aradaki farkı hesaplayamazsınız ve aynı besinleri tüketmenize rağmen kilo almaya başlarsınız.

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde (2)

3. Düşük kalorili veya tek besin grubu içeren diyet programları metabolizmanızı kıtlığa sokmaktan başka bir işe yaramaz. Bu diyetler sürdürülebilir değildir. Kısa zamanda zayıflayabilirsiniz ancak normal almanız gereken kaloriye çıkmanıza olanak sağlamazlar. En ufak kaçamağınızda bedeli kilo almak olur. Beraberinde vücudunuzda besin öğeleri yetersizliği oluşturması da cabasıdır.

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde (4)
2. Yavaş yemek yiyin. Tabağınızı daima dörde bölün. İlk çeyreğini 15 dak. da yiyin. Oyalanın, küçük kaşık, çatal kullanın ama 15 dak da sadece tabağınızın çeyreğini yiyin. Daha sonra hızla tüketmeye başlasanız bile son çeyrekte gerçekten doyduğunuzu ve yemek istemediğinizi göreceksiniz.

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde (3)
1. Bağırsaklarınızın çalışmasını sağlamak amacı ile üretilen bitki çaylarını tüketmeyin. Bu çaylar bağırsak floranızın bozulmasına bir süre sonra içseniz bile fayda etmemeye başlar.

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde (1)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here