İnternette cildinize süreceğiniz, saçlarınız için maske yapabileceğiniz, kendinizi şımartabileceğiniz birçok tarif bulmak mümkün. Bu tariflerin birçoğunun içerisinde bitkisel yağlar yer alır. Artık birçok aktardan, kişisel bakım marketlerinden hatta sıradan marketlerden bile bulabileceğimiz cilt bakım yağlarını alırken ne kadar dikkatliyiz?

dogal yaglarda dikkat edilmesi gerekenler 05

Piyasada bilinçsizce aldığımız birçok bitki, meyve vs. yağı ne yazık ki ucuz bazı yağlarla seyreltilen yağlar. Böyle olunca güzellik için kullandığımız yağlardan tam verim alamıyoruz hatta bazen zararlarla karşılaşabiliyoruz.

dogal yaglarda dikkat edilmesi gerekenler 07

Peki nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Öncelikle alacağımız yağın soğuk pres yöntemiyle elde edilmiş olması gerekiyor. Özellikle bitki tohumları bu yöntemle elde edilir.

skd188091sdc

Bitkisel ve doğal olduğunu iddia eden yağlarda şişenin içerisinde sadece yağ bulunmalıdır. Yani paraben, renklendirici, sentetik madde içermez. Ayrıca hayvanlar üzerinde test edilmez. Bu yüzden bu yağların üzerinde minik bir tavşan işareti görebilirsiniz. ‘Cruelty Free’ ibaresi doğal yağlar üzerinde yer alan öğelerden biridir.

Print

Doğal yağlar aynı zamanda Ecocert sertifikalıdır. Ecocert, 1991 yılında Fransa’da kurulan organik tarım kontrol ve sertifikasyon merkezidir. 1995 yılından beri Türkiye’de de faaliyet göstermektedir. Ecocert içerikli yağlar güvenebileceğimiz yağlardır.

dogal yaglarda dikkat edilmesi gerekenler 08

Aktarlarda ya da marketlerde bulabileceğiniz yağlara para yatırıp, cildinize zarar vermektense kesenin ağzını biraz açıp az miktarda bile kullandığınızda etkisini görebileceğiniz, tek başına nemlendirici olarak kullanabileceğiniz bitkisel yağlara, doğanın güzelliğine merhaba deyin.

dogal yaglarda dikkat edilmesi gerekenler 06

Yukarıda anlattıklarıma uygun olarak Aubrey Organics, Happy Moments ve The Premium Organics markalarını Türkiye’den temin edebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here