Kısa bir süre önce yer verdiğimiz Fondöten Sürme Tekniklerinden sonra sıra tenimiz için doğru fondöten rengini bulabilmekte. Yazı sıralarını karıştırmış olabilirim gerçi ama sonuçta ikisine de yer vererek kendimi affettirdiğimi düşünüyorum.

Kendimize uygun fondöteni bulabilmemiz için ilk olarak cilt alt tonumuzu bilmemiz gerekiyor. Burada kastettiğim buğday ten, beyaz ten falan değil, yanlış olmasın… Ben sıcak, soğuk ve nötr alt tonlardan bahsediyorum.

Bunları anlamak için çok küçücük testler var. Ben sizi fazla zorlamamak adına sadece ikisinden bahsedeceğim.

Birincisi, takı testi.

Eğer, altın renkli takılar bana daha çok yakışıyor diyorsanız, sıcak alt tonlusunuz. Ama eğer ki gümüş takıları teninize daha çok yakıştırıyorsanız soğuk alt tonlu oluyorsunuz. Ha, yok bana her şey yakışır diyenlerdenseniz, bir seçim yapamamışsınız, merhabalar nötr alt tonlu.

Yanlış Fondöten Rengi

 

İkinci testimiz ise, renk testi.

Eliniz hep mavi, mor gibi soğuk renklere gidiyorsa, kendinizi bu renklerle daha iyi hissediyorsanız bu soğuk alt tonlu olduğunuzu gösterir. Ama eğer sarı, turuncu renkler sizi daha çok mutlu ediyorsa sıcak alt tonlusunuz demektir. Ama yine size her renk yakışıyorsa, tekrardan nötr alt tonunuza merhaba demek isterim.

Yanlış Fondöten Rengi1

Şimdi sıra geldi fondöten seçimine… Birinci uyarım, fondöten seçerken aceleci davranmayın. Çünkü fondöten diğer makyaj malzemelerinden çok daha önemli bir yere sahiptir. Yanlış bir rujla belki çok rezil olmazsınız ama yanlış fondötenle her şeyi berbat edebilirsiniz. Tabi bir de fondötenin diğer makyaj malzemelerine göre çok daha pahalı olduğunu da unutmamak lazım.

foundation 2

 

İkinci uyarım, almayı düşündüğünüz fondöten hakkında bir ön bilgiye sahip olmanız. Şimdi bir dolu kozmetik blogu var kızlar, üşenmeyin. Az biraz araştırırsanız cildinizin alt tonuna uyup uymadığını öğrenebilirsiniz. Ya da mağazadaki çalışanlar size yardımcı olabilir bu konuda. Cilt alt tonuna uygun bir fondöten bulamazsanız, o fondöten suratınızda kalıp gibi görünecektir. Aman diyorum.

fondoten-rengi

Üçüncü uyarım, ki bu en sık yapılan hatalardan biri, fondöteni sakın bileğinizde uygulamayın. Emin olun çok fark ediyor. Bileğimde deneyip aldığım ama kullanamadığım bir dolu fondötenim var mesela. Sizin de olmasın.

D285364E-AD71-4809-9AFC-9662FD813EEA

Dördüncü uyarım ise fondöten almaya makyajsız bir ciltle gitmeniz. Çünkü fondöteni yüzünüzde deneyeceksiniz! Bütün yüzünüze bulamanıza gerek yok, çenenizin ufak bir kısmına, ya da kapatıcılığından memnun kalıp kalmayacağınızı denemek amacıyla bir lekenizin, sivilcenizin üzerine uygulayabilirsiniz.

Uyguladınız mı? Teninize uydu mu? Nereye, kasaya mı? Hayır, daha almıyoruz!

4-Faces-of-Votre-Vu-Skin-Care

Gelelim beşinci uyarıya, mağaza ışıkları çok aldatıcı olabiliyor. Denediğiniz rengi aklınıza not ederek mağazadan ayrılın ve biraz dolaşın. Başka ışıklar altında da o fondötenin cildinizde duruşunu inceleyin. Bakın, bakalım her ışığın altında sizi tatmin edebiliyor mu… Eğer cevabınız evetse, buyrun alın.

BOBBI-BROWN-STICK-FOUNDATION

Şimdi sıra son uyarımda… Bazı fondötenlerin renk skalası oldukça dar oluyor. Sadece 3 renk mesela. Bazıları alabildiğine geniş. Eğer ki tonunuza tam uyan bir renk bulamadıysanız lütfen üzülmeyin, iki rengi karıştırabilirsiniz. Bir renkten daha fazla, bir renkten daha az karıştırdığınızda, ya da ikisinden eşit karıştırdığınızda kendinize uygun rengi bulabilirsiniz. Ama umarım bu duruma düşmezsiniz diyorum. Bu biraz daha sıkıntılı.

Söylediğim gibi fondöten çok çok önemli. Aşağıda bulabileceğiniz görsellerde makyözlerine paralar döken ünlülerin ama bence ondan da acısı, bir gelinin boynu ve suratı arasındaki renk farkını görebilirsiniz.

Sizin fondöten seçimi hakkında eklemek istedikleriniz var mı? Düşüncelerinizi bizimle paylaşın. 🙂 Sevgiler <3

bride-with-wrong-foundation

kim-kardashianin-fondoten-kabusu_21102010163737

leighton_meester_foundation

1 Yorum

  1. Cilt alt tonunda, gümüş takılar yakışıyor ama kıyafette sarı da yakışıyor? Cilt alt tonumu tam anlamadığım için kendime uygun fondöteni de bulamadım..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here