Bu yıl Avrupa’yı ziyaret etmeyi mi planlıyorsunuz? Size harika bir kaç ipucu verelim. Fransa, İngiltere veya İtalya gibi en turistik ve kalabalık ülkelerden kaçınıp, bunun yerine Doğu Avrupa’ya gidin. Avrupa’da çoğu turistlik yer çok fazla bilinmeyip değer görmüyor fakat buralar gerçekten aşık olacağınız yerler! Bu güzellikleri görünce şaşıracaksınız! Hırvatistan’daki Plitvice Gölleri Milli Parkı’ndan, Ermenistan’daki Tatev Manastırı’na, Doğu Avrupa’da gezilecek yerler listesini sizler için derledik.

Doğu Avrupa’da Gidilebilecek Yerler

15. Plitvice Gölleri Milli Parkı, Hırvatistan

Hırvatistan’ın en büyük ve en popüler ulusal parkı olan Plitvice Gölleri Milli Parkı, şelaleler, berrak göller, benzersiz karst oluşumları ile görenleri kalbinden vuruyor. Çarpıcı doğal güzellikleri ile bilinen ulusal parktı herhangi bir sezonda ziyaret edebilir doğal güzelliğinin farkına varabilirsiniz.

14. Khotyn Kalesi, Ukrayna

Khotyn kasabasındaki Dniester Nehri’nin sağ kıyısında, Batı Ukrayna’da bulunan Khotyn Kalesi, bir Ortaçağ kompleksi ve Ukrayna’nın 7 harikasından biri. Ukrayna’nın simgesi olan bu kale  The Viper (1965), Zakhar Berkut (1971), Robin Hood’un Okları (1975), d’Artagnan ve Üç Silahşörler (1978) gibi birçok tarihsel macera filme ev sahipliği yaptı.

13. Ljubljana, Slovenya

Slovenya’nın en büyük ve başkenti olan Ljubljana, müzeleri, galerileri, otelleri ve restoranları ile ünlü kültürel açıdan zengin bir şehirdir. Şehrin mimarisi, stillerin benzersiz bir karışımıdır. Özellikle kentin kenarında büyük modern binaların görünmesine rağmen, Ljubljana’nın tarihi merkezi bozulmadan günümüze kadar gelmiştir. En eski mimarisi Roma döneminden kalmış olsa da Ljubljana kenti Ortaçağ’da ana hatlarını çizmiş ve bunu günümüzde görmek mümkündür.

12. Kişinev, Moldova

Eskiden Kishinev olarak bilinen Kişinev, Moldova’nın başkenti ve en büyük şehri. Kişinev Moldova’nın ortasında yer almaktadır.  Yer yer endüstriyel, kültürel, politik ve ticaret merkezidir. Yaklaşık 736.000 kişilik bir nüfusa sahip olan şehir, 23 üniversite, tanınmış müzeler, tiyatrolar, festivaller ve diğer kültürel etkinlikler için uygundur.

11. Maly Semyachik, Rusya

Rusya aşırı soğuğa ve dondurucu sıcaklıklara sahip olduğu biliniyor, ancak en kuzey kesiminden birinde durum biraz değişiyor. Kamchatka Yarım Adası’nda sıcak su ile çok çekici bir yer var. Maly Semyachik, kraterleri sıcak asidik bir göl ile dolu bir strato volkanadadır. Yanardağ son kez 1952 yılında patlamış ve çevresinde sert ve sağlam araziyi süslemiştir.

10. Triglav Ulusal Parkı, Slovenya

1981’de kurulan Triglav Ulusal Parkı, Slovenya’nın tek ulusal parkıdır. Bununla birlikte, nicelik bakımından eksikliği, kesinlikle şaşırtıcı manzaralar, anıtsal dağlar ve çeşitli vahşi hayvanlarla ünlü olan bu parkurda kaliteyi köretlmiyor. Ülkenin kuzeybatı kesiminde yer alan park, pek çok bakımlı yürüyüş parkurları ve turistik tesislere sahiptir.

9. Minsk, Beyaz Rusya

2 milyondan fazla kişiye ev sahipliği yapan Minsk, Beyaz Rusya’nın en büyük şehri ve başkenti. Minsk, diğer Avrupa metropollerinden çok daha az sayıda uluslararası ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor, ancak bu güzel tarihi kentte çok şey var.  Tiyatro, müze, kiliseler ve saraylar, rekreasyon alanları, parklar gibi bir çok kültürel etkinliği bir arada barındırıyor. Minsk, yoğun gece hayatıyla ünlü olduğu gibi genç gezginler arasında da popüler.

8. Brac Adası, Hırvatistan

Brac Kanalı tarafından Hırvatistan ana topraklarından ayrılan Brac Adası, Hırvatistan’ın en büyük ve en güzel adalarından biridir. Adanın en ünlü özelliği, beyaz çakıllarla kaplı dar bir arazi olan Zlatni Rat.  Zlatni Rat, Avrupa’nın en iyi plajlarından biri olarak düzenli olarak listeye giriyor  ve benzersiz şekli Hırvat turizminin sembolü haline gelen birçok seyahat broşüründe görülebilir.

7. Gergeti Trinity Kilisesi, Gürcistan

Kazbek Dağı’nın altında 2,170 m (7,120 ft) yükseklikteki Chkheri nehrinin sağ kıyısında yer alan Gergeti Trinity Kilisesi, Gürcistan’daki 14. yüzyıl Kutsal Trinity Kilisesi. El değmemiş bir doğayla çevrili dik bir dağın üstündeki izole edilmiş konumu onu Gürcistan’ın sembolü haline getirmiştir. Kilise, bölgedeki yürüyüşçüler için popüler bir dinlenme noktasıdır ve dağa dik 3 saatlik bir tırmanışla ulaşılabilir.

6. Belgrad Sırbistan

“Beyaz Şehir” olarak tercüme edilen Belgrad, Sırbistan’ın başkenti ve en büyük şehri. 1.34 milyon kişiye ev sahipliği yapan  şehir, önde gelen turistik mekanları arasında yer alan sayısız tarihi binaya sahiptir. Belgrad, genç gezginler arasında da popüler. Bungee jumping ve su kayağı gibi birçok aşırı sporun yanı sıra canlı bir gece hayatı ile ünlenmiştir.

5. Crooked Ormanı, Polonya

Kuzeybatı Polonya’daki Nowe Czarnowo kasabasının yakınında bulunan Crooked Ormanı, bükülmüş çam ağaçlarının bir artığı. Orman, 1930 yıllarında yüzlerce çamdan yapılmış yüzlerce ağaçtan oluşuyor ancak ağaçların eğri olmasının nedeni de bilinmiyor.

4. Üsküp, Makedonya

Üsküp, M.Ö. 4.000’den beri yerleşim görülen yerler arasındadır ve bu bölge Avrupa’daki en eski kalıcı yerleşim yerlerinden biridir. Zengin geçmişi sayesinde şehri defalarca yok edilmiş olsa da, dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin ilgisini çeken birçok önemli tarihi yer var. Hıristiyan ve İslam kültürlerinin eklektik bir karışımı olan Üsküp, çeşitli gece hayatıyla da bilinir.

3.Tatev Manastırı, Ermenistan

Güneydoğu Ermenistan’ın Tatev köyü yakınlarındaki büyük bir bazalt platosunda yer alan Tatev Manastırı, çarpıcı bir 9. yüzyıl Ermeni Apostolik manastır. Bölgenin tarihinde ekonomik, siyasi, manevi, eğitimsel ve kültürel etkinlik merkezi olarak önemli bir rol oynamıştır. 11. yüzyılın başında, manastıra yaklaşık 1.000 rahip ve çok sayıda esnaf ev sahipliği yaptı.

2.Hill of Crosses, Litvanya

Kuzey Litvanya’nın Siauliai kentinin yaklaşık 12 km’lik (7,5 mil) kuzeyinde bulunan Crosses Tepesi, kesişen haçlar, dev haçlar, Meryem Ana heykelleri ve tespihler tarafından buraya getirilen eşsiz bir yerdir. Şu an tepede 250.000 haç olduğu düşünülmektedir.

1.Budapeşte, Macaristan

Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte, jeotermal kaynaklar, dünyanın en büyük termal su mağara sistemi, botanik bahçeleri, parklar, ikonik Parlamento Binası da dahil olmak üzere sayısız mimari mücevherine sahiptir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here