Bir anne için kaçıncı çocuğu olursa olsun en heyecanlı an sıralamasında asla yeri değişmez doğum anlarının, doğum hazırlıklarının. Her hamilelik, kadın için başka bir macera, öğrencilecek yepyeni şeyler ve hissedilecek yepyeni duygular demektir. Her hamilelik özeldir. Dolayısıyla her doğum da özeldir ancak kabul edelim ki en acemi olunan ilk doğum çok daha özeldir. Doğum çantasında neler olmalı, hangi bez alınmalı, hangi markanın tulumları daha yumuşak diye araştırma yaparken anne adaylarını bilgisayar, telefon veya çocuk kitapları karşısında uyuyakalmış olarak görürseniz şaşırmayın.

Tecrübeli annelerin işine yarar mı bilinmez ancak ilk bebeğini kucağına almaya hazırlanan heyecanlı annelerimiz için doğum çantası önerileriyle geldik.

Az ve Öz Malzemeyle Doğum Çantasında Neler Olmalı?

Doğum çantasına pek çok şey alabilirsiniz. Gerekli gereksiz pek çok şeyi doldurabilirsiniz. Daha önceden doğum yaptıysanız bu konuda tecrübelisinizdir ancak ilk defa doğum yapıyorsanız bu konuda hem tecrübesiz hem de çok heyecanlı olunca hastaneye çanta yerine bavulla gitmeniz gerekebilir. Hem fazla yük olmaması, hem de daha fazla iş çıkmaması için az ve öz malzemeyle doğum çantası hazırlamak çok önemli. Biz size bunun sırrını vereceğiz.

Bebek İçin Gerekli Olanlar

1. Hastane Seti (Bebek Takımı/5’li Set)

En az 2 tane olması yararınıza olacaktır. Hastanede kalış sürenize göre ekleme yapılabilir. Ayrıca içlerinde şapka ve eldiven olduğu için ekstradan bunları almanıza gerek kalmıyor.

2. Tulum

3. Çıtçıtlı Badi

Ne kadar olursa o kadar iyi diyelim ancak en az 4 tane almanızı öneririz.

4. Çorap

5. Bebek Bezi

Neredeyse tüm markaların yenidoğanlara uygun bebek bezleri var. Yanınıza bolca almanızı öneririz.

6. Ağız Mendili

Ağız mendiline alışın. Özellikle ilk 6 ay sürekli kullanmanız gerekebilir. Pamuklu, yumuşak bir ürün tercih etmeye çalışın.

7. Islak Mendil

Yine çoğu markanın yenidoğanların cilt pH’ına uygun olarak çıkardıkları ıslak mendiller var. Diğerlerine göre daha yumuşak ve kimyasal olarak bebekler için daha uygun olduğu için bunları tercih etmenizi öneririz.

8. Pişik Kremi

9. Battaniye

Yazın doğum yapacaksanız bile kesinlikle yanınıza bir tane alın. Mevsime göre penye ya da yün tercih edilebilir ancak bebekler bizden çok daha fazla üşür, bunu göz önünde bulundurmalısınız.

Anne İçin Gerekli Olanlar

1.Pijama/Gecelik

Normal yaşantınızda neyle rahat ediyorsanız, hastaneye de onu götürmelisiniz. Sırf gecelik tavsiye edildi diye yıllar süren pijama alışkanlığınızdan vazgeçmenize gerek yok.

2. Göğüs Pedi/Kremi

3. Havlu

4. Kişisel Bakım Malzemeleri

Bu kategoriye pek çok şey dahil edilebilir ancak özel bir hastanede doğum yapacaksanız kesinlikle şartları öğrenip ona göre kullanacaklarınızı düşünerek bir plan yapmalısınız.

5. Sabahlık

6. Emzirme Sütyeni/Emzirme Atleti

7. Çorap/Patik

8. Alt İç Çamaşırı

Doğumdan sonra bolca kanamanız olacağı için yanınıza 5-6 tane almanızı öneririz.

9. Hasta Külodu

Doğumdan sonra hastanede kullanabileceğiniz en mantıklı şeylerden biri olabilir. Kanamanız yoğun olacağı için kullan-at iç çamaşırı çok daha işlevsel olacaktır.

10. Süt Sağma Makinesi

Doğum çantanıza almanız gerekenler siz ve bebeğiniz için en net haliyle bunlardır. Ancak elbette heveslenip listeyi uzatabilir ya da miktarları artırabilirsiniz. Anne olan sizsiniz, en doğrusunuz siz bilirsiniz. 🙂

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here