Doğum sonrası depresyon postpartum depresyon olarak da adlandırdığımız aslında şu an litaratürde peripartum depresyon olarak geçen bir kavram diyebiliriz. Peripartum adını verdiğimiz bu kavram; annenin hem hamilelik döneminde hem de bebek doğduktan sonra yaşamış olduğu depresyonu ele alan bir kavram. O yüzden ben daha çok peripartum kavramını kullanacağım.

Bir çok anne için bebek sahibi olmak mutluluk ve heyacan verici. Bir o kadarda endişe verici bir durumdur. Yapılan araştırmalara göre tahmini olarak her 7 yeni doğum yapmış anneden biri peripartum teşhisi almaktadır. Ve tahminlere göre yeni doğum yapmış annelerin %70’i  bebek melankolisi dediğimiz bir süreç yaşamaktadır. Bu bebek melankolisi annede huzursuzluk hissi, aşırı endişe hali, rahatsızlık hissi ve de nedeni bilinmeyen ağlamalar şeklinde kendini gösterir. Genellikle bu bebek melankolisi adını verdiğimiz durum iki hafta civarı sürer. O bebeğe alışmak, adaptasyon süreci ile beraber kendiliğinden yok olur ve tedavi gerektirmez. Oysaki peripartum depresyon hem bebeği hem de annenin iyilik halini etkileyen bir durumdur. Dolayısıyla tedavi edilmesi şart bir durumdur diyebiliriz.

Peripartum Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

  • Yeni doğum yapmış annede aşırı yorgunluk, ağırlık, ciddi anlamda üzüntülü, çökkün hali,
  • Konsantrasyon ve karar vermede güçlük, bebeğe karşı ilgilisizlik ya da bebek ile olan bağlanma konusunda annenin dışta kalması, kendini bebeğe bağlı hissetmemesi ya da bebeğe ilişkin aşırı endişeler taşıması belirtiler arasındadır.
  • Yine iyi bir anne olmadığı hissi ya da bazı durumlarda annenin kendine yada bebeğe zarar verme gibi düşünceleri. Yada bebeğe zarar vereceğim korkusu.
  • İştahta değişimler annenin yemeden içmeden kesilmesi, yada çok fazla yiyecek tüketmesi olabilir.
  • Uykuda düzensizlikler, annenin bebek ile geçirilen vakitin dışında uykuya dalma konusunda güçlük yaşaması uyumaması yada tam tersi bebeğe ilgi verecekken bile uykulu bir hal uyuması gibi belirtilerle kendini göstermektedir.

Postpartum depresyon tanısı koyabilmemiz için doğumdan itibaren ilk 4 hafta içerisinde  ve 2 haftayı aşkın süredir bu saymış olduğum belirtilerden bir kaçını annenin göstermesi gerekir. Özellikle bu saymış olduğum belirtilerden bir kaçı sizde varsa bebeğe ya da kendinize zarar verme ile ilgili düşünceler taşıyorsanız ve gittikçe artan bir depresyonunuz olduğunu gözlemliyorsanız ya da bebeğe bakım verme ile ilgili sıkıntılar yaşıyorsanız bir an önce bir uzman tanışmanızı önemle altını çizmek istiyorum ve tavsiye ediyorum. Bir annenin hamilelikten önce bir depresyon geçmişi varsa, hamilelik dönemi stresli geçmişse stresli yaşam olayları yaşamışsa, postpartum depresyon yaşama ihtimali daha yüksektir.

Babalarda postpartumd depresyon yaşayabilir. Araştırmalara göre babaların yüzde %4’ü çocuğu doğduktan ilk bir yıl içerisinde postpartum depresyon belirtileri gösterebiliyor. Babanın yaşının genç olması, babanın maddi sıkıntılar geçiyor olması ve daha önce geçmişinde majör depresif bozukluğu olması özellikle babanın bu dönemde depresyon yaşama ihtimalini artıran risk faktörleridir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here