Anne olmak insanın hayatını tamamen değiştiren bir dönüm noktası olmasının yanı sıra hem ruhen hem de fiziken insanın bedenini de önemli ölçüde etkiler. Estetik cerrahide en sık uygulanan operasyonların başında doğum sonrası yani anne estetikleri geliyor.

Doğumdan hemen sonra uterus hala büyütülür ve çoğu insan, hamilelikte ekstra kilo alır ve her ikisi de abdominoplasti de hedeflenen sonucu alınmasına engel olabilir.  Uterusun küçülmesi 6 hafta kadar devam eder. Gevşek dokuların, cilt ve karın kaslar da alınan ya da verilen kilolarla kişiden kişiye değişiklik gösterir. Rahmin ekstra hacmi ve subkütan yağ, doku sıkışmasının gecikmesine hatta durmasına neden olur. Bu gerçekleşirse, hastanın vücudu istikrarlı bir duruma veya yeni bir şekle eriştikten sonra, revizyon, abdominoplastiye kıyasla eşit derecede optimal bir sonuç bile sağlayamayabilir.

Liposuction’dan önce yapılması gerekenler neler?

Doğumdan sonra karın bölgesinde çeşitli estetik sorunlar oluşabilir, bu hamileliğin doğal bir sonucudur. Genellikle hem cildiniz hem de karın bölgesindeki dokularınız ilk bir yıl içinde iyileşerek değişmeye devam eder. Gebelikten sonra hamilelik öncesi kilonuza mümkün olduğunca geri dönmeniz veya en azından sağlıklı bir düşük karbonhidrat diyeti ve egzersiz ile fazlalıklarınızı vermeniz tavsiye edilir. Karın germe operasyonları genellikle sezaryen sırasında yapılır. Normal doğum yapıldıysa ve karındaki sarkıklık ile fazlalık oluştuysa karnın toplanması ve bebek emzirme için 6 ay ile 1 yıl arasında bir süre beklenmesi de tavsiye edilir.

Normal doğum ile sezaryen süreci nasıl etkiler?

Normal doğum yapmanız durumunda karın bölgenizde dikiş olmayacağı için iyileşme sürecine de ihtiyacınız olmaz. Sezaryen olunması durumunda ise dikişler için iyileşme süreci gereklidir. Sonuç olarak normal ya da sezaryen fark etmez doğum yaptıktan sonra, vücudun “normale dönmesi” için 3 ile 6 ay gibi bir süre gerekir. Egzersiz ve uygun beslenme ile daha dengeli bir kiloya ulaşırsınız. Bu sürecin ardından ihtiyaca ve isteğinize göre liposuction ya da karın germe uygulanabilir.

Doğum sonrası liposuction uygulamalarında, çeşitli seçenekler sunulabilir. Bu seçenekler, cildinizin gevşekliğine ve istediğiniz ya da ihtiyaç duyduğunuz liposuction bölgelerine göre değişiklik gösterir. Liposuction, konturları geliştirmek için kullanılan bir prosedürdür. Büyük hacimli liposuction da bile ortalama 4.500 ile 5.000 cc arasından fazla yağ alımı sağlanır.

Liposuction hakkında bilinmesi gerekenler neler?

Liposuction, negatif basınç mekanizması ile subkutan yağın çıkarılmasıdır. Bu nedenle, operasyonlardaki herhangi bir değişiklik, temel tekniğe yardımcı olmak için kullanılan sadece ek bir mekanizma olarak adlandırılır. Bu ek mekanizmalar arasında özel sıvı, lazer, ultrason ya da soğuk uygulamaları sayılabilir. Liposuction yoluyla yağları temizlemeyen herhangi bir teknik, liposuctionın bir varyasyonu değil, tamamen farklı bir teknik olarak isimlendirilir. Bunlar teknikler arasında şunlar sayılabilir:

Klasik liposuction ve Liposculpture

Kanamayı ve lidokain rahatsızlığını kontrol etmesine yardımcı olmak için epinefrin içeren sıvı ile infüzyon uygulanan tekniğe denir. Sıvı, yağın kanülden daha kolay akmasına yardımcı olur. Liposculpture aslında liposuction ile aynıdır, ancak bazıları liposuction’a göndermede bulunmak için bu kelimeyi kullanmaya başlamış olsa da vücuda ince ayar yapmak anlamına gelir.

Liposuction teknikleri, yağın emilmesinden önce ön-enjekte edilen sıvının miktarı bakımından değişiklik gösterir; en yaygın olanı “süper-ıslak” tekniğidir. Liposuction, kaç bölge ve hasta / cerrah tercihine bağlı olarak lokal anestezi (uyanık) veya genel anestezi altında (uykuda) yapılabilir.

Liposuction teknikleri nelerdir?

Liposuction için en yaygın mekanik iyileştirmeler arasında “Power Assited Liposuction” (PAL) ve “Vaser” bulunmaktadır. PAL, cerrahın kanülün subkütan dokuya daha az çaba ve muhtemelen daha fazla hassasiyetle ulaşmasına imkan sunan bir mekanik kanülat anlamına gelir. Vaser, deri altı yağ katmanını ultrason ile tedavi eden ve yağın kısmen sıvılaştırılarak emme adımının daha etkili olmasına izin veren ve genel olarak cildin daha fazla sıkışmasını sağlayan bir pre liposuction basamağıdır.

Yağ alınması işleminde kullanılan diğer teknikleri arasında lazer, enjeksiyonlar, radyo frekansı, kızılötesi ışık terapisi ve diğer kombinasyonlar bulunur.

SmartLipo, bir liposuction kanülüne benzer şekilde cilt altında uygulanan ve yağ eriten bir lazer cihazıdır. Bununla birlikte, yağ alınmaz, vücut erimiş yağı emer. Sonuçlar liposuction’dan daha az öngörülebilir ve daha az travmatiktir.

Mezoterapi, yağ emülsiyonlaştıran bir enjeksiyon tekniğidir. Tüm mezoterapi tariflerinde temel unsur, aslında bir eritme görevi gören lesitindir.

Radyo Frekansı (RF), yağ dokularının tahrip edilmesini sağlayacak olan yağ katmanını hedefleyerek ve süper-ısıtarak deriden iletilebilen bir elektromanyetik enerji dalga boyudur.

Kızılötesi, başka bir elektromanyetik dalga boyu şu anda, RF’ye benzer şekilde uygulanan, yağ azaltma için sınırlı etkinliğe sahip olan ve hala geliştirilmeye devam edilen bir tekniktir.

Yağ tabakasını ısıtan cilt boyunca ultrason (çok yüksek frekanslı ses dalgaları) uygulanmaktadır. LipoZap, mezoterapi, RF ve kızılötesi kombinasyonlarını kullanan, tescilli bir süreçtir.

LazerLipo, yağları yakmak için lazer tekniğinden destek alınan bir tekniktir. Özellikle göbek, bel, basen ve bacak bölgesindeki aşırı yağlar, lazer lipo tekniği ile kolay ve güvenli bir şekilde alınarak sıkılaştırılarak inceltilir. Lokal anestezi altında küçük dikişler aracılığıyla uygulanan lazer lipo dokularda hasar oluşturmayan ve hastayı yormayan bir tekniktir. Dokular zarar görmediği için işlemden sonra ağrı, ekimoz, travma, ödem ya da morluk en aza düşer, hasta çok kısa süre içerisinde sosyal ve iş hayatına dönebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here