Altın yüzyıllardır hayatımızdaki en değerli madenlerden. Nadir bulunan bir maden olduğu içinde fiyatı yüksek. Yıllar içinde bir yatırım aracı olan altın hakkında ilginç bilgileri sizler için derledik.

11. Altın Göktaşlarından mı Elde Ediliyor?

Astrofizikçilere göre, dünyadaki neredeyse tüm altınlar, gezegen oluştuktan iki yüz milyon yıl sonra bombardıman eden göktaşlarından geldiğini düşünüyor.

10. Her Kıtada Altın Keşfedilmiştir

Dünya üzerindeki her kıtada altın keşfedilmiştir. Birçok bilim adamı, Mars, Mercury ve Venüs’te de bulunabileceğine inanıyor …

9. Metre Küp Başına Beş Ton Altın

Dünya okyanusunda toplam on milyar ton altın var. Bu rakam her metre küp deniz suyu için yirmi beş ton altın demek oluyor.

8. İnsan Kanında Altın!

İnsan vücudunun çoğu 0.2 miligram altın içerir, bunların çoğu kanda bulunur.

7. Saf Şekline El İle Şekil Verilebilir

Tamamen saf altın çok yumuşak olup el ile şekil alabilir.

6. Altın Yiyen Ülkeler Var!

Bazı Asya ülkelerinde altın küçük porsiyonlar olarak yenilebilir. Meyve, jöle aperitifleri, kahve ve çaya altın ekleyen Asyalı’ları sonradan Avrupalı’lar takip etmiş. 1500’lerden bu yana, Avrupalılar, Danziger Goldwasser ve Goldschläger gibi, içki şişelerine altın yaprakları yerleştiriyorlar. Ayrıca, dünyanın en pahalı hamburgeri altın pullar içerir.

5. Altın Eski Mısır Tanrıları’nın Cildi

Eski Mısır’da altın, tanrıların cildi veya teni olarak kabul edilirdi. Özellikle de Mısır güneş tanrısı olarak düşünüldüğü için, firavunlar dışında altın sahibi olmak yasaktı.

4. Altın Dünyayı Dolaşıyor

Oldukça nadir olduğu ve yüksek değerinden dolayı, tarih boyunca keşfedilen altının çoğu halen dolaşımda. Bu nedenle, dolaşımdaki tüm altınların yüzde yetmişinin son yüz yılda çıkarıldığı tahmin ediliyor.

3. En Büyük Külçe 250 KG

Dünyanın en büyük altın kütçesi 250 kg  ağırlığındadır.

2. Altın Satış Makinesi

Dünyanın ilk altın satış makinesi Mayıs 2010’da açıldı. Abu Dhabi’de ultra lüks bir otelde yer alan otomatik satış makinesi, yirmi dört ayar altın kaplı.

  1. Altının Saflık Oranları

Yirmi dört karat altın, saf altın madendir. On sekiz karat altın yüzde altmış saf altındır. On dört karat altın yüzde 58.5 saf altın ve on karat altın yüzde 41.7 saf altındır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here